Słonie na Balkonie ogłosiły oddolną żałobę w Światowy Dzień Walki z Depresją

W piątek 23 lutego wiele polskich miast opuściło flagi samorządowe do połowy masztu lub przywiesiło do nich kir, jako znak symbolicznej żałoby po samobójczych śmierciach dzieci.

Publikacja: 01.03.2024 14:00

Słonie na Balkonie ogłosiły oddolną żałobę w Światowy Dzień Walki z Depresją

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku 7-18 lat. Najwyższy czas dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych – podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator kampanii „Żałoba 146 rodzin”.

Kampania, którą objęła patronatem Rzeczniczka Praw Dziecka, wystartowała 23 lutego w Światowy Dzień Walki z Depresją. Przyłączyło się do niej 26 miast i 7 województw.

W Grudziądzu i Brodnicy flagi zostały w piątek opuszczone do połowy masztu, w Wałbrzychu flagę przepasano kirem, spot kampanii pojawił się na ekranach w komunikacji miejskiej i publicznych telebimach w Świdnicy, Lublin podświetlił Plac Litewski, a popularni influencerzy i celebryci opublikowali posty o akcji na swoich profilach społecznościowych.

Kampanię wsparli m.in. aktorki Marta Żmuda Trzebiatowska, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Karczmarczyk-Litwin, sportowcy jak Bartłomiej Lemański czy influencerzy: Jan Dąbrowski, Blowek i Sandra Gutkowska. Wszystko na znak „Żałoby 146 rodzin”, ogłoszonej symbolicznie przez Fundację Słonie na Balkonie.

– Zostałam Ambasadorką Fundacji Słonie na Balkonie już jakiś czas temu. Większość z nas, rodziców, ma nadzieję, że problemy zaburzeń psychicznych wśród dzieci nie będą ich dotyczyły. Niestety statystyki mówią same za siebie – opowiada Agnieszka Sienkiewicz, polska aktorka. – Jestem przekonana, że dostęp do bezpłatnej terapii dla najmłodszych to szansa na pomoc dzieciom, która ocali ich przyszłość i pozwoli uniknąć nam kolejnej żałoby. Jako rodzice, opiekunowie czy po prostu dorośli powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczne warunki do rozmowy i leczenia.

Ponad sto samobójstw rocznie wśród dzieci

– W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 dzieci. Tyle, ile uczy się w pięciu 30-osobowych klasach. Tyle, ile miejsc mają trzy autobusy szkolne. Gdyby zdarzył się wypadek – z pewnością zostałaby ogłoszona żałoba narodowa. Ale te dzieci odchodzą w ciszy, a ogromną, osobistą żałobę przeżywa 146 rodzin – podkreśla Michał Żak, wiceprezes Fundacji Słonie na Balkonie.

– Tylko dostrzegając tragedię, nazywając ją i mobilizując siły, jesteśmy w stanie wypracować zmianę. Jako fundacja robimy to od lat, ale dziś widzimy, że to wciąż za mało. Zdajemy sobie sprawę, że ogłoszenie symbolicznej, ogólnopolskiej żałoby to bardzo mocny przekaz. Chcemy jednak zrobić wszystko, abyśmy nie musieli jej ogłaszać już nigdy więcej. Dzieciom, których już nie ma, nie pomożemy. Możemy natomiast dać wsparcie wszystkim młodym osobom, które nie radzą sobie z własnymi emocjami i pilnie potrzebują profesjonalnej pomocy, a także ich rodzicom, którzy w takich sytuacjach często czują się bezradni – mówi Joanna Paduszyńska, prezeska Fundacji Słonie na Balkonie.

Głównymi celami kampanii są: otwarta debata o tym, jak pomagać dzieciom, zmagającym się z kryzysami psychicznymi, zwiększenie dostępu do bezpłatnej terapii oraz wskazanie miejsc, gdzie można otrzymać pomoc.

W związku z tym XXX fundacja organizuje również debatę edukacyjną, podczas której rodzice, pedagodzy czy opiekunowie dowiedzą się, na jakie zachowania zwracać uwagę i jak reagować, gdy dziecko znajduje się w kryzysie psychicznym.

Depresja dotyka coraz młodsze dzieci

– Od 2012 roku poznajemy potrzeby dziecięcej psychiatrii. Problem kryzysów psychicznych dzieci i młodzieży wciąż istnieje, a co jest niepokojące, depresja dotyka coraz młodsze dzieci. Zdarza się, że diagnozowana jest nawet w wieku przedszkolnym. A przecież depresja jest zaburzeniem, które może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, opiekunowie czy nauczyciele potrafili rozpoznać symptomy tej choroby, która u młodszych dzieci objawia się nieco inaczej niż u nastolatków i dorosłych, i aby mogli jak najszybciej zapewnić takim dzieciom odpowiednią pomoc. Nie może być tak, że dzieci czekają miesiącami w kolejce do specjalistów – tłumaczy Joanna Sass-Gust, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka dzieci i młodzieży w Fundacji Słonie na Balkonie.

W ramach kampanii „Żałoba 146 rodzin” fundacja wystosowała petycję do Ministerstwa Zdrowia, apelując o zwiększenie dostępności do pierwszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Polsce. Przede wszystkim poprzez skrócenie czasu oczekiwania na wizytę do maksymalnie miesiąca, a także zwiększenie liczby psychiatrów w przychodniach oraz psychologów i pedagogów w szkołach.

Organizacja uruchomiła również zbiórkę, dzięki której w 2024 roku będzie można sfinansować terapię dla 146 dzieci. Dokładnie tylu, ile odebrało sobie życie w ubiegłym roku.

Więcej informacji na temat kampanii oraz wskazówki, jak przyłączyć się do wszystkich działań, można znaleźć na stronie internetowej.

Akcję „Żałoba 146 rodzin” wspierają Rzeczniczka Praw Dziecka, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej Województwa Śląskiego, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Choszcznie oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury. Partnerami kampanii są również miasta: Augustów, Biała Podlaska, Białystok, Brodnica, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chorzów, Gliwice, Grudziądz, Jaworzno, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Przemyśl, Radom, Szczecin, Świdnica, Toruń, Wałbrzych, Wrocław, Zamość, Żarów oraz województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. Patronami medialnymi wydarzenia są ogólnopolski dziennik Rzeczpospolita oraz redakcje Nasze Miasto.

O Fundacji Słonie na Balkonie. Jak uzyskać pomoc?

Fundacja Słonie na Balkonie od 12 lat zapewnia dostęp do profesjonalnej pomocy i wszechstronnej terapii dla dzieci zmagających się z depresją, samookaleczaniem czy zespołem stresu pourazowego. Tylko w ubiegłym roku z jej pomocy skorzystało ponad pół tysiąca młodych osób.

Fundacja prowadzi Centrum Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla Dzieci w Łodzi, współpracuje z nauczycielami, pedagogami, poradniami i oddziałami szpitalnymi.

Organizacja prowadzi również ogólnopolską bezpłatną infolinię dla dzieci i rodziców pod nr tel. 800 800 602. Jeśli znasz rodzica potrzebującego wsparcia, przekaż mu ten numer. Z telefonu mogą skorzystać nie tylko rodzice dzieci w kryzysach psychicznych, ale również rodzice w żałobie, po stracie dziecka.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

W ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku 7-18 lat. Najwyższy czas dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych – podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator kampanii „Żałoba 146 rodzin”.

Pozostało 95% artykułu
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu