Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 15:55 Publikacja: 01.10.2023 11:48
Kościół w Guzowie na Mazowszu wybudowany przez Michała Sobańskiego
Foto: Marek Kozubal
- Będzie to uwieńczeniem trwających niemal półtora wieku starań o budowę świątyni w tej miejscowości – mówi „Rzeczpospolitej” Michał Sobański. - Z ideą budowy kościoła wystąpił w 1880 roku ówczesny właściciel dóbr Guzowa i Obodówki, Feliks Sobański. Niestety, rosyjskie władze sprzeciwiły się tym planom – ostatecznie powstała jedynie kaplica pałacowa w Guzowie – dodaje. Dzieło rozpoczęte przez Feliksa Sobańskiego dokończył jego prapraprawnuk, Michał Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego – przy wsparciu Izabeli Sobańskiej oraz członków Fundacji i Komitetu Budowy Świątyni.
Prokuratura chce przedłużenia aresztu dla Michała Sobańskiego – jednego z liderów środowiska ziemiańskiego. Według ustaleń „Rz" w śledztwie zarzuty usłyszało jeszcze 12 innych przedstawicieli rodzin arystokratycznych.
Niedaleko od stolicy odbudowywany jest jeden z najciekawszych pałaców, przypominający zamki nad Loarą.
W Polsce nadal obowiązuje stalinowskie prawo, na podstawie którego właścicielom zabrano dwory, pałace i ziemię.
Nie ma szans, aby dzieła sztuki pozostawione na Ukrainie mogły wrócić do ich prawowitych polskich właścicieli.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Z dramatów osobistych i zawirowań historii potrafiła wyjść obronną ręką. Jako projektantka tkanin przyczyniła się do wypromowania polskiego wzornictwa w latach międzywojennych. Warto przypominać dorobek Wandy Kosseckiej. 13 grudnia minęło 69 lat od jej śmierci.
Generał chciał zniweczyć plany kontrrewolucji w całym bloku socjalistycznym. W tej sytuacji praworządność schodziła na dalszy plan. Ważniejszy był efekt.
Czyńcie coś wreszcie, Arcypasterze! Milczenie o krzywdzie to zła wspieranie – apeluje Estera Isakowska, kobieta skrzywdzona przez księdza, w wierszu dedykowanym biskupom. Publikujemy go w „Plusie Minusie” jako głos w debacie o pedofilii w Kościele.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas