Aktualizacja: 23.03.2025 05:38 Publikacja: 02.05.2023 03:00
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
We wtorek obchodzimy Dzień Flagi. To jedyny symbol państwowy, który ma swoje święto. Czy zasługuje na to bardziej niż np. Orzeł Biały?
Gdy w Sejmie trwały prace nad ustanowieniem tego dnia, pojawiła się sugestia, by w zamian utworzyć święto Orła Białego. Padła data 26 czerwca, odwołująca się do koronacji Przemysła II w 1295 roku, gdy wraz z odnowieniem państwa polskiego po rozbiciu dzielnicowym doszło do ustalenia herbu państwowego, który trafił na pieczęć króla. Na awersie znalazło się wyobrażenie monarchy na tronie, zaś na rewersie – Orła Białego z koroną otwartą na tarczy herbowej. Napis na pieczęci głosi: „Sam Wszechmocny Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki”. Orzeł Biały jest więc naszym najstarszym znakiem, jednak prawdopodobnie w Sejmie zwyciężyło myślenie, że flaga jest znakiem pozwalającym na więcej. Można wykorzystywać nie tylko samą flagę, ale też barwy państwowe, tworząc np. girlandę, układ z baloników czy bardziej tradycyjnie – kokardę.
„Z całego serca wspieram Panią, a życząc wytrwałości, proszę cały czas także trwać w swoich przekonaniach i posługując się od początku do końca, powtarzam, od początku do końca, literą prawą, tak jak pani to robiła dotąd, nie odpuścić nikomu łamania prawa wobec Pani” - zaapelował do prokurator Ewy Wrzosek prezes fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.
Innego chcemy prezydenta, a innego kandydata na prezydenta – ocenia kompleksowe badania kandydatów na prezydenta Adam Traczyk, dyrektor More in Common Polska, organizacji badawczej zajmującej się przeciwdziałaniu polaryzacji.
Protokół przesłuchania Barbary Skrzypek ma luki. Nie ma w nim słowa o przerwie w blisko pięciogodzinnych czynnościach. I faktycznie wygląda na to, że jej nie było.
Wnuczka Zofii Mościckiej otrzyma pierścionek oraz obrączkę zrabowane jej babci ponad 80 lat temu przez Niemców. Artefakty dotychczas przechowywane były w niemieckim archiwach Arolsen Archives.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od 5 kwietnia ruszą jednodniowe szkolenia wojskowe dla chętnych w ramach programu „Trenuj z wojskiem”. Jednak premier Donald Tusk stawia przed armią bardziej poważne zadania, mają zwiększyć liczbę osób naprawdę przygotowanych do walki.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie tylko gruzińskie gangi zadomowiły się w Polsce. W wykrytych przestępstwach e-bankowych królują Ukraińcy – wynika z danych Komendy Głównej Policji zebranych dla „Rzeczpospolitej”. Bo są zasymilowani i znają język polski.
Gdyby prawdą było to, co przekazują nam w ostatnich dniach dwie największe w Polsce partie, wybieramy między tymi, którzy chcą oddać połowę terytorium kraju Rosji, a tymi, którzy zamierzają otworzyć przed Rosją wschodnią granicę. Ani jedno, ani drugie nie jest jednak prawdą.
Hamulcem rozliczeń polityków może być obawa przed eskalacją napięć. Do zatrzymania, zastosowania tymczasowego aresztowania i przeprowadzenia procesu liczonego w latach trzeba albo twardego materiału dowodowego albo lichego materiału dowodowego połączonego z wolą polityczną.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
„Kto Pani/Pana zdaniem prowadzi najlepszą kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
- Niemieckie głębokie państwo usiłuje wykorzystać struktury unijne do wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i całej niemieckiej gospodarki kosztem innych państw członkowskich. Gen. Polko tego nie widzi? - powiedział europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na krytykę ze strony gen. Romana Polki w związku z głosowaniem nad rezolucją ws. białej księgi dotyczącej obronności.
Polska polityka wrze w pierwszym dniu wiosny – śmierć Barbary Skrzypek wywołała burzę w mediach społecznościowych, kampania prezydencka nabiera tempa, a spór o Tarczę Wschód podgrzewa atmosferę między rządem a opozycją. Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński analizują, co te wydarzenia oznaczają w kontekście najbliższych dni.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas