#RZECZoPolityce: Jak rozwiązać kryzys konstytucyjny?

Dzisiejszy program #RZECZoPolityce o 9.00 prowadził Michał Szułdrzyński. Jego gośćmi byli: wicepremier Jarosław Gowin, posłanka Kamila Gasiuk - Pihowicz z Nowoczesnej oraz ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej

Aktualizacja: 18.04.2016 11:30 Publikacja: 18.04.2016 00:22

#RZECZoPolityce: Jak rozwiązać kryzys konstytucyjny?

Foto: Fotorzepa

Jakie są szanse wyjścia z kryzysu konstytucyjnego - o tym rozmawialiśmy z wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem. Pytaliśmy go również o reformę procedury karnej, której był autorem, o obchody 1050-lecia chrztu Polski i o nastroje w rządzie. 

Z Kamilą Gasiuk Pihowicz, rzeczniczką Nowoczesnej, rozmawialiśmy o burzliwym tygodniu w Sejmie - najpierw gorące dyskusje w komisjach, potem skandal podczas głosowań na kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Rozmawialiśmy też o sojuszu Nowoczesnej z Pawłem Kukizem.

Z księdzem Przemysławem Śliwińskim, rzecznikiem archidiecezji warszawskiej porozmawialiśmy o pontyfikacie Franciszka. Co papież chciał pokazać jadąc na wyspę Lesbos? Co chciał nam zakomunikować w ostatniej adhortacji apostolskiej?

Gowin: Kukiz jest zbyt kanciasty na przystawkę

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w programie #RZECZoPolityce, że w przyszłości Paweł Kukiz i jego środowisko jest naturalnym koalicjantem dla obozu władzy.

Minister nauki przyznał, że jego partię Polskę Razem i PiS różni podejście do niektórych spraw, ale trzeba było wypracować kompromis. - W sprawach gospodarczych PiS zgodził się na bardziej liberalne rozwiązania, natomiast w kwestiach wymiaru sprawiedliwości było oczywiste, że będą wprowadzone rozwiązania z programu PiS – mówił wicepremier Gowin.

O słowach Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla „Wsieci” mówił, że trzeba mocniej ruszyć do przodu, Gowin powiedział, że jeszcze nie czytał tego wywiadu. Dodał, że szczególnie trzeba przyśpieszyć reformę opracowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Wicepremier Morawiecki nadal nie ma odpowiednich instrumentów, żeby realizować opracowaną przez siebie reformę.

Wicepremier uważa, że nie przystoi mu oceniać pracy innych ministrów, bo jego słowa mogą mieć wpływ na rynek. - Jako minister nie powinienem stawiać się w roli recenzenta działań innych ministrów.

Minister nauki został zapytany również o stadninę w Janowie Podlaskim i powoływanie przez PiS niekompetentnych ludzi na stanowiska w spółkach skarbu państwa. - To wyborcy będą oceniać co można nam wybaczyć, a czego nie – skwitował wicepremier.

Stanął również w obronie prezydenta Andrzeja Dudy, który ostatnio wypowiada się w innym tonie, niż prezes Jarosław Kaczyński. - Jeżeli ktoś się spodziewał, że Andrzej Duda będzie notariuszem, tego co mu podsunie rząd, to była to iluzja – zapewniał wicepremier Gowin.

Wicepremier Gowin mówił, że są obszary, w których jego formacja Polska Razem zgadza się z PiS, jak wartości. Natomiast różnice są zauważalne w podejściu do gospodarki. Minister nauki powiedział także, że w tej i przyszłej kadencji nie należy się spodziewać zmiany na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Mówił również o innym podejściu do kwestii aborcji, niż pojawiają się głosy najważniejszych osób z PiS. - Ja i moja partia mamy nieco inne poglądy w stosunku do obywatelskiego projektu zaostrzającego prawo antyaborcyjne, w przeciwieństwie do pani premier i prezesa Kaczyńskiego – mówił wicepremier.

O czwartkowym głosowaniu na dwie ręce przez byłą posłankę Kukiz’15 Małgorzatę Zwiercan założyciel Polski Razem mówił, że wina jest po jej stronie i nie można mówić o upadku legendy Kornela Morawieckiego. - Z punktu widzenia prawa nie da się obronić tego co zrobiła posłanka Małgorzata Zwiercan.

Według ministra powołany sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Zbigniew Jędrzejewski to dobry kandydat i bezpartyjny ekspert. Odniósł się także do zachowania ruchu Kukiz’15. - Kukiz nie nadaje się na przystawkę, jest zbyt kanciasty – mówił z uśmiechem Gowin. – Kukiz i jego środowisko jest dla nas naturalnym koalicjantem w przyszłości.

 

Gasiuk-Pihowicz: Nie wierzę już w dobre intencje PiS

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała w programie #RZECZoPolityce, że wojna PiS o Trybunał Konstytucyjny będzie się pogłębiała.

Kamila Gasiuk-Pihowicz pytana w programie #RZECZoPolityce o słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że trzeba ruszyć mocno do przodu, odniosła się do sytuacji dotyczącej sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Tak będzie wyglądała nasza rzeczywistość, że wojna PiS o Trybunał będzie się pogłębiała - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

Dodała, że czeka nas dualizm polityczny, w którym orzeczenia TK nie będą respektowane przez administrację publiczną, za to przez sądy tak. - Parcie bezpardonowe naprzód bez myślenia o odpowiedzialności za państwo, a tylko o interesie partyjnym, zaszkodzi Polsce na arenie międzynarodowej, osłabi nasze sojusze - podkreśliła posłanka. - My jako Nowoczesna nie chcemy uczestniczyć w tym teatrze politycznym - dodała.

Pytana o słowa Ryszarda Petru o światełku w tunelu, które padły z ust przewodniczącego Nowoczesnej po spotkaniu liderów partii z Jarosławem Kaczyńskim dot. Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedziała, że partia zobaczyła szansę. - Padły pewne słowa, że zalecenia Komisji Weneckiej zostaną wdrożone. Szukamy każdej szansy, by zakończyć wojnę PiS z TK - powiedziała Gasiuk-Pihowicz i dodała, że dlatego Nowoczesna przedstawiła wtedy swoją propozycję rozwiązania sporu wokół TK. - Nie wierzę już w dobre intencje PiS - powiedziała jednak posłanka Nowoczesnej. - Miało być porozumienie liderów. Machanie gałązką oliwną przed świętami przez Jarosława Kaczyńskiego nic nie dało, bo później był list ministra Ziobry do TK - dodała.

Debata Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka nad kandydaturą profesora prawa karnego Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zakończyła się awanturą pomiędzy posłanką Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz a reprezentującą PiS Krystyną Pawłowicz. Pawłowicz nazwała posłankę Nowoczesnej "myszką-agresorką".

- Nie chcę tego komentować - powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Dla mnie ta komisja była szokująca dlatego, że zarówno prezydium, jak i Krystyna Pawłowicz stali na stanowisku, że nie mogę zadawać pytań. A to jest właśnie moje zadanie – pytać m.in. o publikacje profesora (Zbigniewa Jędrzejewskiego - red.) i o podstawy prawne tj. o na przykład o to, dlaczego premier nie publikuje wyroku TK - dodała.

Posłanka podkreśliła, że zabrano jej możliwość zadawania pytań. - Powiedziano, że moje pytania przeszkadzałyby profesorowi w późniejszym orzekaniu, bo ujawniłby swoje poglądy polityczne - powiedziała Gasiuk-Pihowicz. Dodała, że jej partia nie kwestionowała wiedzy prawnej Zbigniewa Jędrzejewskiego. - Od tego zaczęłam swoje wystąpienie sejmowe, że jest karnistą, z dorobkiem, a karnisty w Trybunale nam brakuje - podkreśliła posłanka Nowoczesnej. W jej ocenie, Prawo i Sprawiedliwość zlekceważyło nie tylko opinię Nowoczesnej, ale i wszystkich partii opozycyjnych. - Żadna z partii nie zgłosiła kandydata, każda uważa, że wyrok powinien być opublikowany - przyznała Gasiuk-Pihowicz.

To nie był polityczny manifest papieża

- Papież Franciszek jest ponad sporem politycznym o uchodźców – mówił ksiądz Piotr Śliwiński, gość programu #RZECZoPolityce. Według rzecznika archidiecezji warszawskiej głowa Kościoła jedynie przypomina ewangelię.

Zdaniem ks. Śliwińskiego wyprawa papieża Franciszka na wyspę Lesbos nie była politycznym manifestem i nie należy jej tak odczytywać. – Proszę pamiętać, że pierwszą wycieczką papieża była wyprawa na włoską wyspę Lampeduzę. Już wtedy papież pojechał tam w ramach solidarności i zwrócenia uwagi świata: zobaczcie co tutaj się dzieje – powiedział ks. Śliwiński.

– To mnie w ogóle nie zaskakuje. Jest to kontynuacja naczelnej myśli pontyfikatu papieża, który nie robi niczego innego jak przypomina ewangelię. To znaczy: nie możemy być obojętni na sytuację ofiar wojennych.

- To nie była manifestacja, tym bardziej nie polityczna. Zresztą wracając, w samolocie papież przyznał, że była to spontaniczna decyzja – mówił ks. Śliwiński.

Przedstawiciel Kościoła pytany o obawy m.in. Polaków w związku z przyjęciem uchodźców i ewentualne zagrożenia terrorystyczne, które mogą być tego następstwem powiedział, że papież ma na uwadze potencjalne zagrożenia. - Papież bardziej zdaje sobie z tego sprawę niż nam się wydaje. Jest świadomy tego, że Europejczycy boją się różnych sytuacji związanych z napływem uchodźców – twierdził rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Jego zdaniem papież nie generalizuje i oddziela uchodźców od imigrantów, co się nie dzieje w przypadku obywateli zamieszkujących Europę. – To nie są liczby, to są historie, to są ofiary dramatycznych wydarzeń – tłumaczył słowa papieża ks. Śliwiński.

Czyny i słowa papieża Franciszka skupiają się wokół konkretnego przekazu. - Nie wolno być obojętnym i zaprzestać udzielania pomocy, bez względu na to, czy to będzie pomoc pośrednia czy bezpośrednia – mówi ks. Śliwiński. – Zwraca też uwagę na to, co leży u podstaw tego, co się dzieje. O handlarzach bronią, o mafii, która wykorzystuje tę sytuację. O eksploatacji złóż, które są w Afryce, a doprowadziły do sytuacji, która obecnie jest bardzo trudna do rozwiązania.

Zdaniem gościa #RZECZoPolityce papież Franciszek jest ponad sporem politycznym, który się toczy w związku z kryzysem migracyjnym. - Ocena postępowania papieża przez pryzmat programów partii politycznych, czy z prawa, czy lewa, przynosi nam kłopot – uważa ks. Śliwiński.

- Nauka Kościoła o prawie do życia, aż do naturalnej śmierci, jest nie w smak partiom lewicowym. Z kolei problem uchodźców tym, które głoszą hasła, żeby nie wpuszczać imigrantów. Papież jest ponad tym, nie chce się wtrącić w żadną retorykę polityczną i to jest chyba najważniejsze.

Na temat dokumentu nauczania papieskiego ks. Śliwiński mówił, żeby o nim nie rozmawiać, tylko go czytać. - W adhortacji każdy znajdzie coś dla siebie, nie czytając jej całościowo – zapewniał duchowny.

Jakie są szanse wyjścia z kryzysu konstytucyjnego - o tym rozmawialiśmy z wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem. Pytaliśmy go również o reformę procedury karnej, której był autorem, o obchody 1050-lecia chrztu Polski i o nastroje w rządzie. 

Z Kamilą Gasiuk Pihowicz, rzeczniczką Nowoczesnej, rozmawialiśmy o burzliwym tygodniu w Sejmie - najpierw gorące dyskusje w komisjach, potem skandal podczas głosowań na kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Rozmawialiśmy też o sojuszu Nowoczesnej z Pawłem Kukizem.

Pozostało 95% artykułu
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo