Ponad 250 szpitali nie ma jeszcze wdrożonego żadnego systemu informatycznego. Dodatkowym wyzwaniem będzie dla nich obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.
O wykorzystaniu nowych technologii w medycynie będzie mowa podczas seminarium Data Techno Parku, które odbędzie się 17 maja pod hasłem „Cyfrowa medycyna – wyzwania teraźniejszości i przyszłości". Wśród poruszanych tematów znajdą się takie zagadnienia, jak modelowanie przyszłości w medycynie, integracja informacji oraz neuroradiologia.
Szacuje się, że w nowej perspektywie unijnej na lata 2014–2020 r na informatyzację placówek służby zdrowia może zostać przeznaczona niebagatelna kwota 900 mln zł. To daje nam jedną z czołowych pozycji w zestawieniu krajów UE pod względem kwot wydawanych na informatyzację. Problemem jest natomiast efektywność podejmowanych działań. Z tą w Polsce mamy wyraźny problem, choć w ciągu ostatnich lat widać poprawę.
W ramach unijnego projektu zrealizowanego przez Data Techno Park powstało Medyczne Centrum Przetwarzania Danych, jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w Europie. Świadczy usługi dla branży medycznej, związane z udostępnianiem przestrzeni obliczeniowych, aplikacji mobilnych oraz innych aplikacji, z których korzystają placówki medyczne i lekarze.
Innowacje, które dzięki informatyzacji są możliwe w medycynie, to nie tylko teoria. Lepsze metody diagnostyczne, nowoczesny sprzęt, znaczący spadek kosztów oraz możliwość kompleksowego gromadzenia danych – to tylko niektóre z korzyści. Dzięki nowych technologiom zwiększa się też efektywność służby zdrowia: procedury stają się mniej skomplikowane, a czas oczekiwania na wizytę – krótszy. Ciekawą opcją są wizyty lekarskie online. W telemedycynę inwestuje mocno m.in. krakowski Comarch. Jest przekonany, że segment ten będzie bardzo szybko rósł.