Wielka Brytania od 1 lutego 2020 roku nie jest członkiem UE (należała do niej 46 lat). 1 stycznia 2021 roku skończył się okres przejściowy w relacjach między Unią a Wielką Brytanią.

Z informacji BBC wynika, że brytyjski MSZ odmawia przyznania równego ambasadorom państw statusu dyplomatycznego i przywilejów ambasadorowi UE w Londynie, Joao Vale de Almeidzie.

Komisja Europejska podkreśla, że przedstawicielstwa dyplomatyczne UE w 143 państwach świata mają status równorzędny z przedstawicielstwami dyplomatycznymi państw, czego Wielka Brytania jest świadoma.

Peter Stano, rzecznik KE, powołuje się przy tym na Konwencję Wiedeńską.

Stano dodał, że dopóki Wielka Brytania była członkiem UE, nie pojawiały się problemy jeśli chodzi o status dyplomatyczny delegacji UE.

- Nic się nie zmieniło wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, co usprawiedliwiałoby jakąkolwiek zmianę - podkreślił.

Tymczasem BBC podaje, że brytyjskie władze nie chcą traktować przedstawicielstwa UE inaczej niż przedstawicielstw innych organizacji międzynarodowych, aby nie stwarzać precedensu.

Stano podkreśla jednak, że UE ma odmienny charakter niż inne organizacje międzynarodowe, ponieważ przejęła "istotne kompetencje" od krajów członkowskich i może przyjmować przepisy wiążące państwa członkowskie.