"To jest po prostu haracz" - cytuje treść listu otwartego do premiera Mateusza Morawieckiego i liderów ugrupowań politycznych portal politico.eu (treść listu opublikowała również "Rzeczpospolita" - można go przeczytać tutaj).

Politico.eu podkreśla, że pod listem podpisały się "43 organizacje medialne, w tym wydawcy największych polskich dzienników i tygodników oraz czołowe, niezależne telewizje".

Politico.eu wyjaśnia, że nowy podatek ma wynieść od 2 do 15 proc. wpływów z reklam, w zależności od rozmiarów spółki medialnej. "Rząd utrzymuje, że ma to być sposób na naprawę finansów publicznych, które ucierpiały wskutek pandemii, a pieniądze mają być przeznaczone na ochronę zdrowia i kulturę oraz że jest to próba zmuszenia dużych, międzynarodowych korporacji do płacenia podatków" - czytamy w serwisie.

W artykule cytowany jest premier Mateusz Morawiecki, który na konferencji prasowej tłumaczył, że "nie może być tak, iż biedni biednieją, a bogaci stają się bogatsi". Jak czytamy premier porównał nową regulację do tych obowiązujących we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

"Jednakże premier nie odniósł się do głównego zarzutu wydawców, że podatek jest nieuczciwym sposobem na pozyskanie pieniędzy od największych polskich organizacji medialnych, zamiast skupić się na tym, jak wpłynie on na gigantów internetowych jak Facebook i Google" - czytamy w politico.eu.

Politico.eu pisze, że podatkiem objęty ma być też nadawca publiczny, TVP, odnotowując jednocześnie, że telewizja publiczna otrzymała z budżetu dodatkowe środki w postaci 2 mld złotych, a ponadto otrzymuje środki z abonamentu.

"TVP jest ściśle kontrolowana przez PiS i została zmieniona w prorządowy biuletyn propagandowy" - pisze autor artykułu.

Politico.eu pisze też, że konstrukcja podatku jest taka, iż wiele prawicowych, prorządowych nadawców nie zostanie nim objęta.

Autor artykułu zwraca też uwagę, że Polska w ostatnim czasie (między 2015 a 2020 rokiem) spadła z 18 na 62. miejsce w indeksie wolności prasy opracowanym przez organizację Reporterzy bez Granic.