Ustawa Senatu USA z 12 grudnia 2017 r. Justice for Uncompensated Survivors Today – zwana skrótowo JUST – dotyczy majątków skonfiskowanych w czasie drugiej wojny światowej ofiarom Holokaustu, a także tych przejętych po wojnie przez władze komunistyczne.

Ustawa ta daje Departamentowi Stanu USA prawo wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskiwaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Chodzi o tzw. mienie bezimienne (bezspadkowe), które na mocy polskich przepisów stało się własnością Skarbu Państwa.

W Radiu Maryja Antoni Macierewicz skrytykował ministerstwo spraw zagranicznych, zarzucając mu bierność w tej sprawie.

- Polonia zbiera się, żeby ją zaskarżyć do Sądu Najwyższego, a polska dyplomacja mówi: "E tam, nie zwracajmy na nią uwagi, ona nie ma żadnego znaczenia". To szokujące. To naprawdę jest wstrząsające - ocenił były minister obrony.

- Ta ustawa bije nie tylko w Polskę i w możliwość zrujnowania naszej gospodarki, ale w honor, dumę i poczucie własnej godności całej Polonii, rozsianej szeroko po świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych - zwrócił uwagę Macierewicz.

Jego zdaniem w tej sprawie Polonię powinien wesprzeć Jacek Czaputowicz, szef polskiej dyplomacji. - To jest jej podstawowy obowiązek. Myślę, że pan minister spraw zagranicznych musi to zrozumieć, jeżeli chce spełniać swoją funkcję zgodnie z obowiązkami, jakie na niego spadają, jeżeli chce wypełniać swoje rzeczywiste zadania - stwierdził.

Antoni Macierewicz odniósł się także do sprawy Pomnika Katyńskiego z Jersey City. Burmistrz miasta chce, by monument został przeniesiony w inne miejsce, na Twitterze zaś obraźliwie wyrażał się o Stanisławie Karczewskim, marszałku Senatu.

- Atak na pomnik w Jersey City jest związany z tym, że to jest monument w centrum cywilizowanego świata, w centrum największej potęgi świata, potępiający zbrodnie ludobójstwa, dokonaną przez Sowietów, dokonaną przez rosyjski komunizm. Spójrzmy na to, co się teraz dzieje, z tej perspektywy. To tam właśnie jest źródło działań antypolskich, które dzisiaj zalewają cały świat, a celem jest izolowanie Polski od świata zachodniego - ocenił Macierewicz. Dodał, że "mamy do czynienia z atakiem ze względu na to, że pokazujemy zbrodnie rosyjskie".