Biegaczka Kryscina Cimanouska przyleci z Tokio do Warszawy w środę - informowała Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej. Polski MSZ deklarował, że pomoże mężowi Białorusinki - który wyjechał na Ukrainę - dołączyć do żony.

Białorusinka znajduje się na terenie ambasady RP w Tokio. Biegaczka otrzymała polską wizę humanitarną. Wcześniej oświadczyła, że wbrew swej woli przez przedstawicieli białoruskiej drużyny olimpijskiej została odwieziona na lotnisko w Tokio i miała być zmuszona do powrotu do Mińska za krytykę sztabu szkoleniowego, ale odmówiła wejścia na pokład samolotu i poprosiła japońską policję o pomoc.

Unia Europejska potępiła Białoruś za próbę zmuszenia sprinterki Krysciny Cimanouskiej do wycofania się z igrzysk olimpijskich w Tokio i wyraziła zadowolenie, że Polska przyznała zawodniczce wizę humanitarną.

Dowiedz się więcej:
Białoruska biegaczka miała być odesłana z igrzysk wbrew swej woli

- Trudno było spodziewać się, że do tego dojdzie w trakcie igrzysk w  Tokio - skomentował sprawę w Polsat News wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

- My cały czas - od prawie już roku od sfałszowanych wyborów (prezydenckich na Białorusi - red.) udzielamy pomocy Białorusinom nie tylko na Białorusi, ale także w innych krajach, bo do naszych konsulatów, przede wszystkim europejskich, czy na Ukrainie, czy w innych krajach, zgłaszają się ludzie, którzy chcą uzyskać ochronę, chcą uzyskać wizę do Polski - dodał.

- My takich wiz wydaliśmy od sierpnia ubiegłego roku ponad 150 tys., w bardzo różnych formach. Oferujemy szeroki wachlarz możliwości, naprawdę staramy się każdemu, kto jest represjonowany, pomagać - mówił wiceszef MSZ.

Zastrzegł, że nie może zdradzić wszystkich szczegółów dotyczących sprawy Cimanouskiej.

- Białorusini bardzo dobrze wiedzą, że jeżeli potrzebują pomocy, mogą zwrócić się do polskich konsulatów i ambasad. Tak było w tym przypadku. My w niedzielę dowiedzieliśmy o tej sytuacji, jeszcze zanim te informacje wyszły na światło dzienne. Już wtedy ten kontakt wstępny był nawiązany.  Skończyło się tak, że pani Cimanouska zgłosiła się do polskiej ambasady i została z wnioskiem o wizę humanitarną przyjęta. Ta wiza została jej w bardzo szybkim trybie udzielona - relacjonował.

Pytany, czy Kryscina Cimanouska przyleci do Polski Paweł Jabłoński odparł, że to decyzja zawodczniczki. - Wiza humanitarna jest uprawnieniem, dla każdego, kto chce z niej korzystać. Zakładamy, że z takiej możliwości skorzysta - dodał.

Co z aresztowanymi na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem? - Trudno mówić mi o konkretnych datach, w jakich to (wyjście z aresztu - red.) mogłoby nastąpić, natomiast cały czas utrzymujemy kanały komunikacji z przedstawicielami administracji białoruskiej. Staramy się wszelkimi środkami doprowadzić do tego, żeby nasi rodacy zostali uwolnieni, nie tylko nasi rodacy, ale także inne osoby represjonowane - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ