Główne ogólnopolskie uroczystości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się w piątek, 16 grudnia, w Katowicach w 30. rocznicę pacyfikacji górników z kopalni Wujek. Jutro ukaże się specjalny dodatek "Rz" poświęcony tym wydarzeniom.

13 grudnia będzie można wziąć udział w lokalnych uroczystościach. – Liczba imprez związanych z tą rocznicą to prawdziwy fenomen i dowód, że patriotyzm jest dla nas ważny – mówi Janusz Olewiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Na ulicach Białegostoku we wtorek rozdawana będzie gazeta "Posłaniec historii". W Lublinie miejscowy Instytut Pamięci Narodowej i harcerze organizują grę miejską  "13 grudnia".

Trzyosobowe zespoły będą wykonywały zadania nawiązujące do wydarzeń sprzed 30 lat (w grze mogą wziąć udział osoby, które mają minimum 14 lat).

Pokaz filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę", rekonstrukcja manifestacji "Solidarności" na Rynku Głównym oraz debata w Akademii Ignatianum: "Czy generał nas uratował?" – to niektóre z wydarzeń w Krakowie.

W Sali Historycznej BHP na terenie Stoczni Gdańskiej odbędzie się uroczystość "Pamięć zbrodni Grudnia 1970 i stanu wojennego", w trakcie której zostanie m.in. zaprezentowana najnowsza publikacja IPN "Trzynastego grudnia roku pamiętnego...".

Instytut zaprasza też na wystawę "586 dni stanu wojennego". Została już otwarta w Białymstoku i Łowiczu. Potem będzie prezentowana w kilkunastu innych miastach, m.in. Kielcach i Łodzi.

Jarosław Szarek, historyk krakowskiego IPN, podkreśla, że te obchody są ważne nie tylko ze względu na pamięć o ofiarach stanu wojennego, ale i tysięcy ludzi, którzy wówczas zachowali się przyzwoicie. – Nie wstąpili do PZPR, nie poparli Jaruzelskiego, za co często zapłacili pracą, karierą, złamanym życiem rodzinnym czy emigracją. Niestety, III RP się od nich odwróciła. Dziś warto im choć symbolicznie podziękować  – zaznacza.