Spór polityczny w Polsce zaostrza się i zaczyna pochłaniać różne dziedziny, a w tym rocznice historyczne. – Podobnie jest przecież z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada – mówi prof. Antoni Dudek, historyk i politolog
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego PiS złożył w Sejmie aż trzy projekty ustaw. Pierwszy dotyczy usunięcia symboli komunistycznych z przestrzeni publicznej, drugi – pozbawienia emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL, a trzeci – zniesienia limitu odszkodowania za represje w czasach PRL.
Kaczyński o „hołdzie berlińskim"
Wieczorem politycy PiS i sympatycy partii wyruszyli ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości i Solidarności. Według organizatorów przybyło 5 –10 tys. osób.
Wyposażeni w biało-czerwone flagi i transparenty rozpoczęli imprezę przed pomnikiem Wincentego Witosa. Odśpiewali tam hymn narodowy i odczytali apel poległych. Partia zorganizowała marsz nie tylko, żeby uczcić ofiary stanu wojennego, ale także, by sprzeciwić się niedawnemu wystąpieniu szefa MSZ w Berlinie. Radosław Sikorski mówił tam o pogłębieniu integracji UE i przywódczej roli Niemiec w tym procesie.
Uczestnicy marszu krzyczeli: „Tusk do Berlina!" i „Sikorski zdrajca narodu!".