Spółka Sygnity zbuduje e-podatki

To jednak Sygnity będzie budować informatyczny system dla służb skarbowych. Jak dowiedziała się "Rz" zakończona właśnie kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykazała naruszeń

Publikacja: 25.01.2013 15:15

Spółka Sygnity zbuduje e-podatki

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

O wątpliwościach wokół tego przetargu Ministerstwa Finansów "Rz" pisała wielokrotnie.

Sygnity wygrało przetarg we wrześniu ubiegłego roku. Jej wybór podważały konkurencyjne firmy. W efekcie odwołań Krajowa Izba Odwoławcza nakazała ministerstwu raz jeszcze przeliczyć oferty. W listopadzie resort znowu wybrał ofertę Sygnity.

W grudniu, po doniesieniu spółki Comarch prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentach ofertowych złożonych w Ministerstwie Finansów przez Sygnity.

Zdaniem Comarch, spółka Sygnity by zdobyć rządowy kontrakt przedłożyła nieważną polisę ubezpieczeniową i jej oferta powinna zostać odrzucona. Posiadanie opłaconej polisy OC (o wartości na 35 mln złotych za każde zdarzenie ) było warunkiem startowania w przetargu. Polisa ma kluczowe znaczenie dla zamawiającego - daje mu gwarancję, że spółka ma stabilną sytuację finansową a w przypadku źle wykonanego zamówienia, szkodę pokryje ubezpieczyciel. Jak pisała "Rz" Comarch zdobył dowody, że Sygnity miało opłacić polisę dopiero cztery miesiące po złożeniu oferty - dopiero po wezwaniu przez resort do uzupełnienia dokumentów (złożenia duplikatu polisy). Według informacji "Rz" informacje te potwierdzono w kilku oddziałach Compensy TU S.A. – wystawcy polisy.

Ministerstwo Finansów nie badało sprawy opłacenia polisy przez spółkę, która wygrała przetarg.  - Wykonawca Sygnity S.A. przedłożył duplikat innej polisy ubezpieczeniowej, na którym wystawca – Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. potwierdził fakt opłacenia polisy bez wskazywania daty jej opłacenia. MF nie posiada wiedzy o terminie opłacenia przez Sygnity S.A. wskazanej polisy ubezpieczeniowej przedłożonej w wyniku wezwania - tłumaczyła wtedy "Rz" Wiesława Dróżdż, rzeczniczka resortu.

Dróżdż podkreśla także, że zgodnie z orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej przedłożony przez tego wykonawcę duplikat polisy jest dokumentem spełniającym wymagania ustawy Prawo zamówień publicznych i "nie daje zamawiającemu podstaw do kwestionowania danych mających potwierdzać spełnianie warunku udziału w postępowaniu zawartych w dokumencie".

Comarch zarzucił Ministerstwu Finansów, że jest w posiadaniu dowodów potwierdzających, że Sygnity nie spełniło warunków udziału w postępowaniu. Powinno unieważnić ocenę ofert i dokonać ponownego wyboru.

Tych wątpliwości nie podzielił prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który kontrolował przetarg.

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie by resort podpisał umowę z Sygnity. Budowa systemu ma już półtoraroczne spóźnienie.

Kraj
Czy Polacy chcą sankcji na Izrael? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Kraj
Rafał Trzaskowski o propozycji Karola Nawrockiego: Niech się pan Karol tłumaczy
Kraj
Cienka granica pomagania uchodźcom. Złoty telefon pogrąża aktywistów z granicy
Kraj
Instytut Pileckiego pod lupą śledczych
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont