Gmina Krokowa leży na południowym wy- brzeżu Bałtyku, w województwie pomorskim (powiat pucki). Zajmuje po- wierzchnię 211,89 kilometrów kw. Północna jej część leży na Nizinie Południowobałtyckiej, a południowa na Wysoczyźnie Żarnowieckiej.

W Białogórze, wsi letniskowej położonej wśród lasów, oddalonej półtora kilometra od  morza, możemy liczyć nie tylko na piaszczyste i niezatłoczone plaże, ale także na ruchome wydmy, dwa rezerwaty przyrody i bogate zaplecze noclegowo-rekreacyjne. Mnóstwo tu pensjonatów, kwater agroturystycznych i pól namiotowych. Jest stadnina koni i minigolf.

Brzyna leżąca nad brzegiem Jeziora Żarnowieckiego jest rajem nie tylko dla wędkarzy, ale też amatorów żeglarstwa i windsurfingu. Tutaj znajdują się resztki zespołu dworsko-folwarcznego z połowy XIX wieku i zrujnowany cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku.

Dębki, bodaj jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, to dawna osada rybacka u ujścia rzeki Piaśnicy do Bałtyku. W miejscowości znajduje się dawna szachulcowa chata rybacka z końca XVIII wieku, kryta strzechą, z zachowanym oryginalnym podziałem wnętrza, oraz drewniany kościółek z lat  30. XX wieku, z domem rekolekcyjnym księży Zmartwychwstańców. Pasmo zalesionych wydm ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego, na zachód od  Dębek, a rezerwat leśno-torfowiskowy Piaśnickie Łąki obejmujący lasy, łąki i szuwary w dolinie Piaśnicy zajmuje powierzchnię ok. 56 hektarów. Rezerwat Widowo, położony na wschód od Dębek, obejmuje pas wydm nadmorskich dochodzących lokalnie do ponad 22 m n.p.m.

W Karlikowie warto zobaczyć szkieletową chałupę wiejską z początku XIX wieku, wzniesioną na drewnianej podwalinie. To typowy przykład XIX-wiecznej zabudowy wiejskiej z okolic Krokowej. Jest tu też dawna karczma wiejska z  przełomu XIX i XX wieku, drewniana kapliczka z 1946 roku, zbudowana w kształcie kościółka i krzyż przydrożny z 1945 roku, z XIX-wieczną ludową rzeźbą Chrystusa.

Szkieletowy dom holenderski z końca XVIII wieku jest z kolei największą atrakcją historyczną Karwieńskich Błot I  i II. Wieś została założona przez Holendrów w XVII stuleciu i leży w pasie nadmorskich bagien, około 1,3 km od brzegu Bałtyku.

Kłanino, dawny majątek ziemski i wieś gburska, położona we wschodniej części gminy Krokowa, kusi zespołem pałacowo-parkowym z folwarkiem, eklektycznym pałacem wraz z budynkami inwentarskimi, wybudowanymi w latach  80. XIX wieku w stylu włoskim, z wieżą widokową oraz parkiem z początku XIX wieku o charakterze parku krajobrazowego, z licznym starodrzewiem.

Krokowa stanowi centrum administracyjne i usługowe gminy. Jest tu zespół pałacowo-parkowy, a w nim dawny zamek przebudowany w XVII wieku na pałac, położony na wyspie otoczonej fosą. Swą historią sięga XIII wieku. Przez stulecia był rozbudowywany i przebudowywany. W XVII wieku został przekształcony w reprezentacyjną siedzibę szlachecką. Kształt, jaki wówczas zyskał, zachował się do dziś.

W Krokowej znajdziemy też świątynię wybudowaną w latach 1833–1850, wzorowaną na  katedrze z Rotterdamu. Od  1947 roku jest kościołem katolickim. W podziemiach świątyni znajdują się rodowe krypty von Krockowów.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

We wsi Lubocino, dawnym majątku ziemskim, odnajdziemy piękny zespół dworsko-parkowy z drugiej połowie XIX wieku.

W Minkowicach, wsi położonej cztery kilometry na południowy zachód od nadmorskiej Karwi, niedaleko Krokowej, z pewnością warto wpaść na posiłek. Nieczęsto jest bowiem okazja do ucztowania w kaszubskiej restauracji mieszczącej się w okazałym XIX-wiecznym budynku dawnej gospody.

W miejscowości Odargowo położonej dwa kilometry na  północny wschód od Żarnowca można zobaczyć największy na ziemi puckiej głaz narzutowy. „Diabelski kamień", zwany także „Stojącym", tylko częściowo znajduje się na powierzchni gruntu. Mierzy w obwodzie  20 m, przy wysokości 3,5 m.

W dawnym majątku ziemskim Prusewo nie sposób nie zauważyć zespołu pałacowo-parkowego z początku XX wieku. Leży w centralnej części Prusewa i stanowi dominantę krajobrazową wsi. Pałac, w  miejscu starego dworu, wybudowali Flissbachowie.

We wsi Sławoszyno wart zobaczenia jest dwór wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku, przebudowany około 1880 roku. Wewnątrz zachowała się oryginalna stolarka i XIX-wieczny piec kaflowy z ozdobną koroną. Kompleks rezerwatów Bielawa, położony na północ od Sławoszyna, obejmuje ponad 40 ha torfowisk i wrzosowisk.

W Sulicicach stoi eklektyczny pałac z końca XIX wieku, w stylu włoskich willi.

Świecino – do odwiedzenia go zachęcają jezioro Dobre, malowniczo usytuowane w  otoczeniu lasów i rezerwat Źródliska Czarnej Wody obejmujący krawędź Doliny Czarnej Wody między Świecinem a Lisewem.

W Tyłowie koniecznie trzeba obejrzeć dwór murowany z cegły, z licowaną elewacją, wybudowany w 1880 roku przez Thymianów, w miejsce XVIII-wiecznego dworu Przebendowskich. Budynek otacza przepiękny park.

W największej pod względem liczby mieszkańców wsi Wierzchucino mamy dwór z drugiej połowy XIX wieku, XIX-wieczną kuźnię oraz budynek inwentarski z początku XX wieku, z charakterystycznym dla tego regionu głębokim, drewnianym okapem. Poza tym park dworski, usytuowany na tyłach dworu, o regularnym, prostokątnym obrysie, a w parku nieco starodrzewu – m.in. 300-letnią lipę drobnolistną. W zachodniej części wsi stoi dawny neogotycki kościół ewangelicki zbudowany w 1882 roku.

Znajdziemy tu także obiekty dawnego ośrodka przygotowań olimpijskich. Zbudowano je na początku lat 30. Niemieccy sportowcy przygotowywali się tu do olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Atrakcją jest takż    e rezerwat florystyczny Długosz Królewski. Obejmuje 150 ha łąk i bagnisk położonych na północny wschód od wsi.

I na koniec Żarnowiec. Miejscowość znana w Polsce jako jedna z możliwych lokalizacji dla elektrowni atomowej. To właśnie tu znajduje się zespół klasztorny benedyktynek na  skraju rozległych łąk nad Piaśnicą.