Istotnym narzędziem zwiększającym atrakcyjność inwestycyjną Miasta jest możliwość korzystania z pomocy publicznej w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych. Jak to wygląda w Częstochowie?
Częstochowa współpracowała w tym zakresie z Katowicką SSE, dzięki temu ze zwolnień podatkowych w ramach Strefy korzystali tacy inwestorzy jak amerykański koncern TRW i austriacki Stolzle. KSSE objęła w Częstochowie już 47,65 ha, inwestycje na tym obszarze wyniosły ponad miliard złotych, tworząc prawie sześć tysięcy miejsc pracy. Dotychczas pomoc KSSE kierowana była pod potrzeby konkretnych inwestorów. Dzięki naszej determinacji realne staje się poszerzenie terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także objęcie w Częstochowie gruntów należących do Agencji Rozwoju Przemysłu – granicami Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Liczę na to, że już niebawem Strefą zostaną objęte dwa obszary miasta, zajmujące łącznie ponad 36 ha. Tworzone są dobrze uzbrojone tereny przy ul. Kusięckiej, w przemysłowej części Częstochowy oraz przy węźle przyszłej autostrady A-1, na tzw. Skorkach. Te grunty, które miałaby objąć swoimi granicami SSE Euro-Park Mielec to tereny pohutniczne o powierzchni blisko 39 ha, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu.
Strefy to skuteczne wsparcie przedsiębiorców, ale niejedyne, na które mogą liczyć inwestorzy w Częstochowie?
Oprócz tych narzędzi zewnętrznej pomocy Miasto adresuje do inwestorów własne programy pomocy publicznej, uważane za jedne z najkorzystniejszych w Polsce. Pomoc w postaci ulg w podatku od nieruchomości otrzymać można za tworzenie nowych miejsc pracy, za nowe inwestycje i za wdrażanie nowych technologii. Pomoc naliczana jest już od utworzenia jednego miejsca pracy, zwolnienie może sięgać nawet 10 lat. Chcemy, aby po zmianach zasad udzielania pomocy publicznej przez Unię Europejską, ulgi w Częstochowie mogły działać dalej na korzystnych dla przedsiębiorców warunkach. Kreowaniu rozwoju małej przedsiębiorczości służy nowa polityka wynajmu komunalnych lokali użytkowych. Osoby bezrobotne mogą wynająć lokal na preferencyjnych warunkach, płacąc symboliczne 3 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej, podczas gdy cena rynkowa waha się od 10 do 15 zł. W przypadku prowadzonego przez Miasto remontu, utrudniającego dostępność do lokalu użytkowego, najemca może korzystać z ulg wyrównujących ponoszone straty. Wprowadziliśmy też dużo niższą odpłatność za lokale przynależne, czyli piwnice. Dodam, że Rada Miasta uchwaliła na 2014 r. podatki i opłaty lokalne – zwłaszcza w zakresie środków transportowych – na dużo niższym poziomie niż w latach ubiegłych. Mam nadzieję, że niższe wpływy do budżetu miasta zrównoważy m.in. wzrost przedsiębiorczości i rozwój małych firm.
Zapleczem instytucjonalnym dla Prezydenta Częstochowy w polityce rozwojowej miasta jest Agencja Rozwoju Regionalnego.
Tak, to miejska spółka, której zadaniem jest pomoc w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. ARR dysponuje budynkiem biurowo-usługowym - Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym – oferującym lokale o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m2. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają także hale produkcyjne o powierzchni ponad 5 tys. m2. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie w Parku inkubatora technologicznego z wyposażonymi stanowiskami pracy. Utworzono tam także, we współpracy z Politechniką Częstochowską, Centrum Transferu Technologii. Agencja była inicjatorem różnych form współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, podmiotami naukowo-badawczymi oraz władzami Miasta. Współpraca ta przeniosła się do powstałych klastrów: Polimerowego, Budosfery (budownictwo), Aglomeracja (usługi komunalne) oraz ECO-Energia (efektywność energetyczna).
Z naszej rozmowy jasno wynika, że Częstochowa jest miastem przyjaznym dla biznesu?
Stworzyliśmy klimat i warunki do inwestowania. Jako miasto i subregion awansowaliśmy w krótkim czasie do krajowej czołówki w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Jesteśmy też wiarygodnym partnerem biznesowym, co potwierdzają aktualne międzynarodowe ratingi finansowe ze stabilną perspektywą na następne lata. Dlatego z pełną odpowiedzialnością zapraszam do naszego miasta i zachęcam: zainwestuj w Częstochowie!