Współpraca gospodarcza powinna obejmować wszystkie państwa członkowskie. Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych we wszystkich państwach, który jak dotąd przyjęło 12 państw, pozwoli przynajmniej częściowo zrekompensować podatnikom skutki kryzysu z lat 2008-2009. Będę się domagał gromadzenia nadwyżek w czasach prosperity oraz głębokich interwencji w czasach osłabionego wzrostu gospodarczego. Ujednolicenie rozliczania podatku VAT pozwoli obniżyć koszty prowadzenia biznesu i zmniejszy biurokracje. Będę również aktywnie przeciwstawiał się projektom likwidacji preferencyjnych stawek VAT na żywność, produkty dla dzieci itp. Koalicja Europa + Twój Ruch chce zapobiec ograniczaniu swobody państw członkowskich w zakresie likwidacji preferencyjnych stawek VAT. Jest to związane również uczestnictwem Domu Wszystkich Polska w europejskiej inicjatywie gwarantowanego dochodu podstawowego.
6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?
Fundamentem Unii Europejskiej zawsze był swobodny przepływ osób. Dzisiaj, kiedy premier Cameron zaczyna negować jedną z podstawowych idei Unii Europejskiej powinniśmy w jeszcze większym stopniu skupić się na pełnej integralności, wspólnym rynku i swobodnym przepływie obywateli w ramach państw członkowskich. Nie możemy pójść w kierunku jaki obiera Wielka Brytania. Polacy stanowią dużą część pracowników na Wyspach i w Niemczech, nie można zablokować przepływu, ponieważ nasi obywatel pozostaną bez pracy. Wspólny rynek pozwala na rozwój handlu i przemysłu państw członkowskich, jak również pozwala bezproblemowo podróżować po terytorium całej Unii Europejskiej. Obywatele Unii chcą pracować, kształcić się jak również zwiedzać inne państwa członkowskie. Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, 14.04.2005 roku wynegocjowałem bardzo szybkie zastosowanie umowy dla Polaków. Czuję się osobiście zobowiązany do obrony swobodnego przepływu osób pomiędzy krajami Unii Europejskiej.
7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inna alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki.
W ramach perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020, zmieniony budżet Wspólnej Polityki Rolnej spowodował różnice w płatnościach bezpośrednich w stosunku do dotychczasowego poziomu. Zostały one niestety zmniejszone. Jednak nowy program pozwala na współpracę rolników w celu modernizacji gospodarstw rolnych i zwiększania ich wydajności. Szansą na rozwój produkcji rolnej jest dofinansowanie restrukturyzacji małych gospodarstw. Niezwykle ważne jest, aby polski Minister Rolnictwa odpowiednio rozdysponował tymi finansami.
Polska ma największy potencjał w dziedzinie rolnictwa energetycznego – kilka milionów hektarów leży w naszym kraju odłogiem. Można by na nich uprawiać rośliny energetyczne, wspierające uprawy biomasy energetycznej wykorzystywanej w lokalnych biogazowniach i małych ciepłowniach. Byłby to impuls do modernizacji obszarów wiejskich jak i tworzenia się nowych miejsc pracy. Dzięki agroenergetyce Polska jest w stanie produkować taką ilość biogazu, że mogłaby przestać importować gaz z Rosji.