O rejestracji Bronisława Komorowskiego poinformował wczoraj szef jego kampanii poseł Robert Tyszkiewicz.

Informacja ta wywołała zdziwienie wielu internautów. Sztab prezydenta złożył 250 tys. podpisów w zeszły piątek. Jednak pięć dni wcześniej 200 tys. podpisów złożył Janusz Korwin-Mikke. Mimo to nadal nie ma decyzji o jego rejestracji.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego tłumaczy, że już w czwartek (dzień przed złożeniem podpisów przez prezydenta) PKW obliczyła, że Korwin-Mikke ma wymagane 100 tys. deklaracji poparcia.

- Poprosiliśmy komitet o uzupełnienie dokumentów - tłumaczy Tokaj. Chodzi o informację na temat przynależności partyjnej. Korwin-Mikke złożył oświadczenie, że jest członkiem Kongresu Nowej Prawicy (założył już partię KORWiN, ale ta nie jest jeszcze zarejestrowana). PKW zażądała jednak potwierdzenia tego faktu przez władze ugrupowania.

- To absurd i oczywista obstrukcja - komentuje poseł Przemysław Wipler, współpracownik Korwin-Mikkego. - PKW zrobiło wszystko, by faworyzować Komorowskiego - dodaje.

Jego zdaniem urzędnicy wyborczy mnożą przeszkody. - Na dzień przed rejestracją Komorowskiego zauważyli, że nasz kandydat nie podał w zgłoszeniu rejestracyjnym drugiego imienia (Ryszard - red.). Nie przeszkadzało im to od ponad miesiąca, bo od tego czasu te dokumenty są w PKW - przekonuje Wipler. Jego zdaniem żądanie zaświadczenia o przynależności partyjnej jest kolejnym przykładem obstrukcji.

200 tys. podpisów pod kandydaturą Korwina - czytaj więcej