Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.07.2015 19:16 Publikacja: 03.07.2015 18:42
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska
Dwie trzecie Polaków boi się terrorystów, którzy mogliby kryć się wśród uchodźców napływających do UE z Afryki i Bliskiego Wschodu. To potwierdza wynik sondażu przeprowadzonego w Polsce przez prywatny kanał telewizyjny. „Paradoksalne jest to, że tak myślący Polacy rzadko spotykają na co dzień osoby o innym kolorze skóry i innym wyznaniu, a liczba cudzoziemców w Polce stanowi zaledwie jeden procent ogólnej liczby mieszkańców, pisze w „Süddeutsche Zeitung" Adam Leszczyński. Dziennikarz „Gazety Wyborczej" tłumaczy Niemcom powody niechęci swoich rodaków do przyjmowania w Polsce uchodźców. Przypomina m.in., że już w 2013 roku 69 procent społeczeństwa sprzeciwiło się napływowi „jeszcze większej liczby osób ciemnoskórych". Ankietę przeprowadził Ośrodek Badań Opinii Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z niej, że Polacy boją się o miejsca pracy i negatywne skutki ekonomiczne napływu uchodźców. Choć jest też „jeden optymistyczny aspekt" wynikający z tych badań, podkreśla Leszczyński. 40 procent Polaków uważa, że cudzoziemcy „wzbogacają życie kulturalne" ich kraju. Dziennikarz zauważa, że niechęć wobec cudzoziemców jest powszechna także wśród polskich intelektualistów. Lecz, jak zaznacza, podróże zagraniczne i nauka języków obcych oraz nawiązane znajomości z cudzoziemcami „w znaczny sposób" wpływają na zmianę tych negatywnych postaw.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas