Solar Orbiter to wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmiczne i NASA. Sonda wystartowała z Przylądka Canaveral na Florydzie. Misja może może potrwać dziewięć lat, choć nie jest wykluczone, że zostanie przedłużona.

Zdaniem naukowców dane przesłane przez sondę dostarczą nowych informacji na temat atmosfery Słońca, wiejących tam wiatrów i obecności pola magnetycznego, które kształtuje heliosferę.

- Mamy jeden wspólny cel, którym jest wyciągnięcie dobrej nauki z tej misji. Myślę, że odniesiemy sukces - powiedziała Holly Gilbert, dyrektor działu nauki o heliofizyce NASA.

Na pokładzie sondy jest dziesięć najnowocześniejszych urządzeń, które będą gromadziły dane na temat tego, co prowadzi do powstania wiatrów i rozbłysków słonecznych.

Sonda co pół roku będzie najbliżej Słońca, zaledwie 42 mln kilometrów od gwiazdy. Dzięki specjalnie zaprojektowanej tytanowej osłonie termicznej, sonda jest odporna na temperatury sięgające 500 Celsjuszy. Żaroodporna struktura pokryta jest cienką, czarna warstwą fosforanu wapnia.

Osłona będzie chronić przyrządy przed ekstremalnym promieniowaniem cząstek emitowanych przez wybuchy słoneczne.

Misja będzie kontrolowana z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt w Niemczech.

Przez najbliższe trzy miesiące zespół naukowców będzie prowadził testy, aby mieć pewność, że wszystkie systemy działają prawidłowo.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ