Urodzona w 1939 roku pilotka Wally Funk była jedną z kobiet, które zgłosiły się na ochotnika w 1961 roku, aby wziąć udział w testach mających na celu zakwalifikowanie kobiet do programu astronautów NASA, niezależnie kierowanego przez Williama Randolpha Lovelace'a, szefa komisji NASA ds. Nauk przyrodniczych.

Grupę 13 kobiet, które pomyślnie przeszły fizjologiczne testy, te same, które przeszli astronauci wybrani przez NASA w 1959 roku do Projektu Mercury - pierwszego amerykańskiego projektu załogowych lotów kosmicznych - nazwano Mercury 13. Mimo że spełniały niemal wszystkie wymagane kryteria, w załodze znaleźli się tylko mężczyźni.

Program został nagle przerwany, gdy ówczesny rząd federalny zdecydował, że kobiety nie powinny mieć możliwości korzystania z obiektów wojskowych potrzebnych do szkolenia kosmicznego. Żadna z kobiet nigdy nie poleciała w kosmos.

Pierwszą będzie właśnie Wally Funk - gość honorowy lotu rakietą New Shepard, wyprodukowaną przez firmę Bezosa Blue Origin.

"Nikt nie czekał tak długo" - napisał Jeff Bezos w mediach społecznościowych, informując o zaproszeniu  Wally Funk do załogi.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

W załodze oprócz niej znajdzie się sam Bezos i jego brat Mark, oraz pasażer, który na aukcji zapłacił 28 milionów dolarów za możliwość uczestniczenia w locie. Wciąż pozostaje anonimowy.

Rakieta wzniesie się na wysokość około 100 km, pasażerowie doświadczą kilkuminutowego stanu nieważkości, zanim kapsuła pasażerska wróci na Ziemię.

Funk, mieszkanka Teksasu, została pierwszą kobietą-inspektorem w Federalnej Administracji Lotnictwa w 1971 roku, a w 1974 - pierwszą kobietą zajmującą się śledztwami związanymi z bezpieczeństwem lotniczym dla Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ