Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię. Wkrótce możemy poznać jej sekrety

Asteroida, która co sześć lat przelatuje w pobliżu naszej planety, może w 2182 roku uderzyć w Ziemię. Wkrótce na Ziemi mają znaleźć się próbki pobrane z asteroidy.

Publikacja: 21.09.2023 16:50

Asteroida Bennu - wizualizacja stworzona w ramach misji OSIRIS-REx

Asteroida Bennu - wizualizacja stworzona w ramach misji OSIRIS-REx

Foto: NASA's Scientific Visualization Studio

Amerykańska agencja kosmiczna NASA śledzi asteroidę Bennu od niemal 25 lat. Bennu została odkryta w 1999 roku. Według naukowców biorących udział w misji NASA o nazwie OSIRIS-REx, Bennu może w przyszłości uderzyć w Ziemię.

Jakie byłyby skutki uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię?

Według obliczeń, do zderzenia mogłoby dojść 24 września 2182 roku, czyli za 159 lat, a prawdopodobieństwo, że dojdzie do takiej kosmicznej kolizji wynosi 1 do 2700 (0,037 proc.). Asteroida Bennu przelatuje w pobliżu Ziemi co sześć lat, jest zaliczana do ciał niebieskich uznawanych za tzw. potencjalnie niebezpieczne obiekty. Stosunkowo blisko naszej planety asteroida była trzykrotnie - w 1999, 2005 i 2011 r.

Czytaj więcej

Japonia chce być jak Indie i też spróbuje wylądować na Księżycu

Gdyby doszło do zderzenia asteroidy Bennu z Ziemią, moc wybuchu wynosiłaby ok. 1200 megaton. Dla porównania, najpotężniejsza dotąd zdetonowana bomba wodorowa, radziecka car-bomba, miała moc ok. 50 megaton. Bennu to obiekt o średnicy ok. 490 metrów. Asteroida, która uderzyła w Ziemię i przyczyniła się do masowego wymierania dinozaurów, miała średnicę 10 kilometrów. W 2019 roku naukowcy znaleźli dowody, że meteoryt, który doprowadził do zagłady dinozaurów wywołał takie same efekty, jakie wywołałaby detonacja 10 miliardów bomb atomowych podobnych do tych, które spadły na Hiroszimę i Nagasaki.

Próbki z asteroidy

W ramach pierwszego amerykańskiego programu tego typu w 2016 roku NASA wysłała na asteroidę Bennu sondę w celu pobrania próbek. Bezzałogowa sonda wykonała swoje zadanie w październiku 2020 roku. W ubiegłym tygodniu inżynierowie NASA dokonali niewielkiej korekty trajektorii lotu powracającej sondy, która 24 września ma zrzucić próbki pobrane z asteroidy na Ziemię. Próbki mają bezpiecznie opaść na poligonie testowym w stanie Utah.

Ile materiału z asteroidy Bennu udało się pobrać? Szef misji OSIRIS-REx, Dante Lauretta z Uniwersytetu Arizony powiedział ABC News, że to stanie się jasne dopiero po tym, jak zasobnik z próbkami zostanie otworzony. Naukowcy spodziewają się ok. 250 gramów pobranych z asteroidy.

Czytaj więcej

Po lądowaniu na Księżycu Indie wysłały sondę w stronę Słońca

Do tej pory jedynie Japonii udało się sprowadzić na Ziemię próbki z asteroid. W 2010 r. sukcesem zakończyła się misja sondy Hayabusa na planetoidę o nazwie Itokawa, zaś w 2020 r. na naszą planetę powróciła kapsuła z próbkami pobranymi przez sondę Hayabusa 2 z asteroidy Ryugu. Celem tej misji - jak podawała Japońska Agencja Eksploracji Kosmicznej (JAXA) - było zdobycie informacji dotyczących początków życia w kosmosie.

Zdaniem cytowanego przez ABC News astrofizyka Hakeema Oluyesiego, misja OSIRIS-REx zmieni wiedzę ludzkości na temat początków Układu Słonecznego, a w zasobniku będzie znajdował się pobrany z asteroidy Bennu "czysty, nieskażony materiał ujawniający sekrety wczesnego Układu Słonecznego".

Amerykańska agencja kosmiczna NASA śledzi asteroidę Bennu od niemal 25 lat. Bennu została odkryta w 1999 roku. Według naukowców biorących udział w misji NASA o nazwie OSIRIS-REx, Bennu może w przyszłości uderzyć w Ziemię.

Jakie byłyby skutki uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kosmos
„Ten drugi”, czyli zapomniani zdobywcy Kosmosu
Kosmos
Astronomowie odkryli planety, które "poruszają się jak wielka kosmiczna orkiestra"
Kosmos
Astronomowie odkryli galaktyki, z których światło dotarło do Ziemi po 13 mld lat
Kosmos
Na początku listopada obok Ziemi przelecą dwie duże asteroidy. Czy stanowią zagrożenie?
Kosmos
Do Ziemi dotarł rekordowy szybki błysk radiowy sprzed 8 miliardów lat
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości