Według badaczy w zbiornikach tych może być wystarczająco dużo tlenu, by żyły tam nie tylko mikroby, ale również np. gąbki - czytamy w amerykańskim "Newsweeku".

Aby ustalić ile tlenu może znajdować się w wodzie pod powierzchnią naukowcy przeprowadzili skomplikowane symulacje dotyczące ciśnienia i temperatury w miejscach, w których pod powierzchnią Marsa może znajdować się woda zawierająca tlen.

Symulacje te pokazały, że w zbiornikach słonej wody pod powierzchnią planety może znajdować się tlen. Podziemne solanki mogą zawierać szczególnie dużo tlenu w rejonach biegunów Marsa.

- Nasza praca ma na celu całkowitą rewizję sposobu myślenia o potencjale dla życia na Marsie - mówi autorka badań Vlada Stamenkovi, badaczka z NASA's Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii.

Badacze zaznaczają jednak, że nawet występowanie odpowiedniego stężenia tlenu w wodzie pod powierzchnią Marsa nie musi automatycznie oznaczać istnienia tam życia.

Latem tego roku naukowcy przedstawili dowody, że pod powierzchnią południowego bieguna Marsa znajduje się duże podwodne jezioro.