Gwiazda, która została diamentową planetą

Poszukiwane pulsujących promieniami radiowymi gwiazd przyniosło nieoczekiwane odkrycie diamentowego globu

Publikacja: 26.08.2011 00:20

Gęstość planety jest taka jak platyny – to wskazuje na sposób jej powstania – powiedział prof. Matthew Bailes ze Swinburne University of Technology w Melbourne.

Informację o diamentowym globie przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Science".

Badacze poszukiwali pulsarów w Galaktyce.To niewielkie gwiazdy o średnicy ok. 20 km, bardzo szybko wirujące, które wysyłają wiązkę promieniowania radiowego. Wraz z obracającą się gwiazdą zmienia się wiązka promieniowania, jaka dociera do Ziemi. Radioteleskopy rejestrują te impulsy – taki typ gwiazd nazywa się pulsarami.

Naukowcy odkryli układ  PSR J1719-1438 4 tys. lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Węża. Gwiazda wiruje z prędkością 10 tys. obrotów na minutę, ma masę 1,4 razy większą od Słońca, ale tylko 20 km średnicy. Z racji bardzo szybkich obrotów została zaliczona do kategorii pulsarów milisekundowych. Naukowcy zauważyli, że sygnał, jaki wysyła, jest regularnie zakłócany. Doszli do wniosku, że zakłócenia wywołuje niewielki towarzysz. Jest to więc układ podwójny.

Przerwy w promieniowaniu pozwoliły naukowcom dowiedzieć się nieco o towarzyszu pulsara. Obiega on gwiazdę w ciągu 2 godzin i 10 minut. Odległość między nimi (w skali kosmicznej) jest mikroskopijna – 600 tys. km, nieco mniej, niż wynosi promień naszego Słońca. Towarzysz musi mieć poniżej 60 tys. km średnicy. Gdyby był większy – jak obliczyli naukowcy, zostałby rozerwany przez grawitację gwiazdy. Ma za to większą masę niż Jowisz.

Badacze przypuszczają, że planeta jest resztką, która została po masywnej gwieździe. Materia została wyssana przez bardziej masywną towarzyszkę. Rozpędzenie się pulsara do olbrzymiej prędkości było możliwe dzięki wysysaniu materii od sąsiada, który utracił 99,9 proc. masy.

– To, co zostało, to węgiel i tlen. Gwiazdy zbudowane z lżejszych pierwiastków, takich jak wodór i hel, byłyby zbyt wielkie – powiedział dr Michael Keith z Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation. – Gęstość tego obiektu daje pewność, że mamy do czynienia z  materiałem krystalicznym, takim jak diament.

Gęstość planety jest taka jak platyny – to wskazuje na sposób jej powstania – powiedział prof. Matthew Bailes ze Swinburne University of Technology w Melbourne.

Informację o diamentowym globie przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Science".

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne