W kosmosie udało się stworzyć cement

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się wytworzyć cement. Eksperyment może stworzyć podwaliny pod budowę baz na Księżycu czy Marsie.

Aktualizacja: 10.09.2019 16:53 Publikacja: 10.09.2019 16:06

Kosmonauta Alexander Gerst podczas prac nad eksperymentem dotyczącym krzepnięcia cementu w warunkach

Kosmonauta Alexander Gerst podczas prac nad eksperymentem dotyczącym krzepnięcia cementu w warunkach mikrograwitacji

Foto: NASA

Przeprowadzone na orbicie badanie było poświęcone krzepnięciu cementu w warunkach mikrograwitacji. Kosmonauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zmieszali tradycyjnie wykorzystywany do produkcji cementu krzemian trójwapniowy oraz wodorotlenek wapnia z wodą, po czym odstawili mieszankę w szczelnie zamkniętych pojemnikach na 42 dni do stwardnienia. Po przewiezieniu na Ziemię, próbki kosmicznego cementu zostały przebadane i porównane z tymi stworzonymi na naszej planecie.

Podczas hydratacji cementu, powstaje struktura krystaliczna. W przypadku cementu uzyskanego na pokładzie ISS była ona nieco inna niż tradycyjnie. Kosmiczny cement był bardziej porowaty (prawdopodobnie słabszy), lecz jednocześnie bardziej jednorodny, co tłumaczone jest brakiem osiadania w warunkach mikrograwitacji. Cement bardziej jednorodny prawdopodobnie byłby bardziej wytrzymały. Po dokładnym zbadaniu mikrostruktury próbek, cement z ISS zostanie laboratoryjnie zniszczony i wtedy okaże się, czy jest bardziej wytrzymały.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kosmos
Przełom w poszukiwaniu najstarszych gwiazd we wszechświecie
Kosmos
Wszechświat bez ciemnej materii? Nowa hipoteza wzbudza kontrowersje
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata