Nowa teoria spiskowa robi furorę tego lata. „Kremy z filtrem UV są toksyczne”

Czy kremy z filtrem UV mogą być szkodliwe, wręcz toksyczne, dla człowieka? Zwolennicy nowej teorii spiskowej uważają, że tak. Osób podzielających takie przekonanie przybywa. Ich zdaniem kosmetyki do opalania szkodzą zdrowiu. Jak jest naprawdę?

Publikacja: 18.07.2023 14:16

Zdaniem lekarzy i ekspertów kremy z filtrem UV zapobiegają poparzeniom słonecznym, zmniejszają ryzyk

Zdaniem lekarzy i ekspertów kremy z filtrem UV zapobiegają poparzeniom słonecznym, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, a także spowalniają proces starzenia się skóry.

Foto: Oliver Dumoulin

Szkodliwość promieni UV udowodniono naukowo już wiele lat temu. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi co prawda nie zapobiegają nowotworom skóry, pewne jest jednak, że skutecznie chronią przed poparzeniami słonecznymi. Mimo to przybywa osób, którzy apelują, aby przestać używać tego rodzaju produktów z uwagi na ich rzekomą toksyczność.

Czy kosmetyki do opalania są toksyczne? Nowa teoria spiskowa

Działający w mediach społecznościowych influencerzy nierzadko są aktywistami, propagującymi idee, które czasem stoją w całkowitej sprzeczności z aktualną wiedzą naukową. Tego lata ponownie uaktywniła się grupa użytkowników, którzy stanowczo odradzają używania kremów, sprejów i balsamów z filtrami UV.

Czytaj więcej

„Stałem się śmiercią”: kim był Robert Oppenheimer, bohater filmu Chrisa Nolana?

Grono tych użytkowników dynamicznie rośnie — można ich znaleźć na TikToku, Instagramie i Twitterze. Twierdzą oni, że kosmetyki te są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Twierdzą też, że ich producenci żerują na strachu ludzi przed szkodliwym wpływem słońca, sprzedając produkty, które w dodatku są toksyczne.

Profile w serwisach społecznościowych osób zachęcających do rezygnacji z używania kosmetyków z filtrami UV zbierają setki tysięcy obserwatorów. Tworzą oni społeczności, których członkowie przekonują się nawzajem do słuszności swoich przekonań. Publikują treści, które nie mają żadnego poparcia w nauce.

Argumenty są rozmaite. Niektórzy powołują się na to, że przez wieki ludzie pracowali w pełnym słońcu, nie używając kremów z filtrem — i żyli, bez zdiagnozowanego raka. Inni twierdzą, że kosmetyki przeciwsłoneczne blokują wytwarzanie witaminy D, do czego ludzki organizm jest zdolny tylko dzięki ekspozycji na promienie słoneczne.

Jeszcze inni „filtrosceptycy” zauważają, że w ostatnich latach przybyło pacjentów ze zdiagnozowanymi nowotworami skóry. Osoby te nie winią za to zmian klimatycznych i większej ekspozycji ludzi na słońce spowodowanej chociażby aktywnym stylem życia, ale powszechne użycie kosmetyków z filtrami. Ich zdaniem produkty te niosą ze sobą większe zagrożenie dla zdrowia i życia niż promienie słoneczne.

Istnieje też grupa osób, które są przekonane, że promienie słoneczne po prostu nie mogą być szkodliwe i same w sobie są lekiem „na wszystko”. Ich przekonania mają więc niemal mistyczny charakter.

Skąd bierze się obawa przed kremami z filtrem UV?

Internetowy ruch przeciwników kosmetyków do opalania nie jest fenomenem, który pojawił się tego lata — nasilił się on w okresie pandemii. Lato 2023 sprzyja ponownej aktywizacji tych osób — zwłaszcza że kilka miesięcy wcześniej WHO oficjalnie odwołała zagrożenie pandemią COVID-19. Należało więc znaleźć sobie kolejny problem, na którym można zbić swoją popularność.

W gronie przeciwników produktów do opalania znajdują się nastolatki i młodzi dorośli, różnego rodzaju trenerzy, przewodnicy duchowi, celebryci, a nawet osoby posiadające wykształcenie medyczne. Nierzadko propagatorami teorii o szkodliwości kosmetyków z filtrami UV są ludzie, którzy jeszcze niedawno przekonywali o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą szczepionki na koronawirusa.

Niektórzy „filtrosceptycy” sprzedają nawet własne alternatywne produkty do opalania, które nie zawierają toksycznych substancji — w odróżnieniu od kosmetyków drogeryjnych i aptecznych. Są to nierzadko lekarze negujący osiągnięcia współczesnej medycyny i inni specjaliści funkcjonujący w obszarze zdrowia i szeroko pojętego „wellness”. Okazuje się więc, że osoby, które twierdzą, iż koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne żerują na ludzkim strachu przed chorobami i śmiercią, używają dokładnie takiego samego mechanizmu.

Szkodliwość promieni UV udowodniono naukowo już wiele lat temu. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi co prawda nie zapobiegają nowotworom skóry, pewne jest jednak, że skutecznie chronią przed poparzeniami słonecznymi. Mimo to przybywa osób, którzy apelują, aby przestać używać tego rodzaju produktów z uwagi na ich rzekomą toksyczność.

Czy kosmetyki do opalania są toksyczne? Nowa teoria spiskowa

Pozostało 91% artykułu
Kosmetyki
Trussardi Le Vie di Milano Edizione Millesimata: marzenie o Mediolanie
Kosmetyki
Wraca moda na najbardziej kontrowersyjne perfumy na świecie. „Migrena w sprayu”
Kosmetyki
Słynna marka kosmetyczna na zakręcie. Zarząd przymusowy i zamknięcia sklepów
Kosmetyki
Marina Abramović kotra Gwyneth Paltrow. Nowy projekt kontrowersyjnej artystki
Kosmetyki
Kłopoty słynnej marki luksusowej. Czy krem do twarzy może być „kwantowy”?