Zakon, jak co roku organizuje „Dzień św. Franciszka"- swojego patrona. Okazją do tego są imieniny założyciela zakonu – św. Franciszka z Asyżu. W tym roku przypadły w czwartek, ale świętowanie przeniesiono na niedzielę.

Wydarzenie odbywa się na najbardziej znanym placu w Krakowie, przy Bazylice franciszkanów, pod słynnym „oknem papieskim".

Tym razem tematyka związana z osobą św. Maksymiliana M. Kolbego. - Głównym celem jest prezentacja unikatowej na skalę światową wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty" Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz oraz kwesta na rozbudowę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach – mówią zakonnicy.

W programie uroczystości m.in. prezentacja wystawy „Klisze pamięci. Labirynty" Mariana Kołodzieja, więźnia obozu Auschwitz, prezentacja inicjatyw franciszkańskich, występy zespołów muzycznych, kuchnia franciszkańska oraz możliwość zwiedzenia niedostępnych miejsc w klasztorze i obejrzenia starodruków z Biblioteki Franciszkańskiej.

Franciszkanie zapewniają, że każdy może sam dokonać przeglądu franciszkańskich inicjatyw, zapoznać się z nimi, a także wesprzeć ich działalność.

- Warto zwrócić uwagę na wystawę tematyczną, projekcje filmów, stoisko misyjne, wypieki sióstr klarysek oraz smaki kuchni franciszkańskiej, rękodzieła wolontariuszy oraz pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano", książki i czasopisma franciszkańskie, w tym również materiały związane z błogosławionymi męczennikami z Pariacoto Zbigniewem i Michałem. Oczywiście nie zabraknie zabaw i atrakcji dla najmłodszych – zachęcają zakonnicy.

Na skwerze przed Oknem Papieskim zaplanowano koncerty, zabawy dla dzieci, przegląd franciszkańskich inicjatyw i dzieł misyjnych.

Franciszkanie podkreślają, że dzień św. Franciszka to przede wszystkim czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć pokoju i dobra, a także ma możliwość spotkania i rozmowy z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami.

W tym roku uczestnicy będą mieli jedyną możliwość odwiedzenia na co dzień niedostępnych miejsc w klasztorze. Będzie je można oglądać tylko przez trzy i pół godziny od 14 do 17.30. Będą po nich oprowadzać klerycy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

W godz. 12 -19 będzie można oglądać najcenniejsze skarby z biblioteki, a najstarsze księgi pochodzą z czasów średniowiecza.

Krakowski klasztor franciszkanów, działa nieprzerwanie od 1237 roku, a 11 lat po śmierci św. Franciszka jego zakon był już w Krakowie. Krakowska Prowincja Franciszkanów ma w Polsce 24 klasztory, a 33 za granicą.

W Polsce franciszkanie prowadzą domy formacyjne (seminarium, postulat i nowicjat), sanktuaria maryjne, szkoły, świetlice dla dzieci i młodzieży, ośrodki terapii uzależnień, organizują wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży, przeprowadzają rekolekcje i misje ludowe. Poza granicami Polski pracuje ponad pięćdziesięciu misjonarzy.