Papież w szpitalu. Watykan wydał nowy komunikat o stanie zdrowia Franciszka

W związku z tym, że papież Franciszek jest hospitalizowany, pod znakiem zapytania stoi jego udział we mszy w Niedzielę Palmową 2 kwietnia. Watykan podał w czwartek, że stan zdrowia papieża się poprawia.

Publikacja: 30.03.2023 10:29

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: Vincenzo PINTO / AFP

Papież Franciszek jest hospitalizowany w szpitalu Gemelli w Rzymie. Według źródeł polikliniki przyjechał karetką, skarżył się na problemy z sercem i niewydolność oddechową. Papież zaczął odczuwać ból w klatce piersiowej zaraz po audiencji generalnej na placu św. Piotra, gdy był w swojej rezydencji w Casa Santa Marta. Osobisty pielęgniarz papieża, Massimiliano Strapppetti, poradził 86-letniemu Franciszkowi, by ten udał się na badania kontrolne na oddziale kardiologicznym.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał, że w ostatnich dniach papież Franciszek skarżył się na "pewne trudności z oddychaniem" i w związku z tym udał się do Kliniki Gemelli. Badania wykazały infekcję dróg oddechowych (wykluczono COVID-19), która wymaga "kilku dni" leczenia szpitalnego.

Czytaj więcej

Papież Franciszek trafił do szpitala. Ma problemy z sercem i oddychaniem

W czwartek agencje podały, powołując się na źródło w Watykanie, że Franciszkowi noc w szpitalu minęła "dobrze". Wcześniej informowano, że dolegliwości papieża zostały uznane za "niebudzące obaw" i że Franciszek został poddany badaniom, w tym tomografii komputerowej, która nie wykazała niepokojących zmian.

Oficjalny komunikat o stanie zdrowia papieża miał zostać podany do publicznej wiadomości w czwartek "późnym rankiem". W oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni podał, że w nocy papież dobrze wypoczął. "Obraz kliniczny stopniowo się poprawia" - poinformował rzecznik dodając, że papież "kontynuuje zaplanowane leczenie".

Rzecznik Stolicy Apostolskiej przekazał, że rano, po śniadaniu, papież Franciszek oddał się lekturze gazet, a następnie wznowił pracę. Przed obiadem w kaplicy w szpitalu papież przyjął eucharystię - podał Bruni.

Włoskie media zauważają, że w związku z hospitalizacją papieża niepewny jest udział Franciszka w uroczystościach Triduum Paschalnego. Msza pod przewodnictwem papieża w Niedzielę Palmową 2 kwietnia stanęła pod znakiem zapytania.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Władze Nikaragui "zawieszają" stosunki dyplomatyczne z Watykanem

Włoska prasa pisze o uroczystościach Wielkiego Tygodnia bez papieża. Według programu, 5 kwietnia papież miał odbyć audiencję generalną. W Wielki Czwartek miał przewodniczyć nabożeństwu w bazylice św. Piotra, w Wielki Piątek miał przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Koloseum. Nie wiadomo, czy papież Franciszek będzie celebrował msze święte w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdy tradycyjnie wygłasza orędzie wielkanocne.

"La Repubblica" pisze w czwartek, powołując się na doniesienia agencji ANSA ze źródeł w Klinice Gemelli, że pracownicy słuby zdrowia "wykazują duży optymizm". "Wierzą, że w najbliższą Niedzielę Palmową będą obchody (z udziałem papieża - red.). Oczywiście poza nieprzewidzianymi wydarzeniami" - czytamy.

Według najnowszych doniesień, jest mało prawdopodobne, by papież opuścił szpital 30 marca. Audiencje papieskie na dwa najbliższe dni zostały odwołane.

Kościół
O. Rydzyk: Do czego doprowadza cywilizacja zachodnia? Europa umiera
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Kościół
Seria wizyt Zełenskiego w stolicach Europy. Berlin, Rzym, Watykan?
Kościół
Dziwne gry wokół papieża
Kościół
Papież na Węgrzech: Nie zamykajcie drzwi przed cudzoziemcami i migrantami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Kościół
Pielgrzymka papieża do Argentyny? Franciszek chce odwiedzić swoją ojczyznę
Kościół
Cyryl: W Rosji panuje symfonia tronu i ołtarza. Ale Putin nigdy mi nic nie kazał