Przedstawiciele rdzennych narodów spotkali się dziś z papieżem na wspólnej, ostatniej i publicznej audiencji, która zakończyła tygodniowe rozmowy w Watykanie.

Franciszek po raz pierwszy publicznie poprosił o wybaczenie za postępowanie przedstawicieli Kościoła katolickiego w Kanadzie.

- Za godne ubolewania postępowanie tych członków Kościoła katolickiego proszę o Boże przebaczenie i chcę wam powiedzieć z całego serca, jak bardzo mi przykro. I przyłączam się do moich braci, biskupów kanadyjskich, prosząc o przebaczenie - mówił papież.

Czytaj więcej

Kanada: Ataki na kościoły w prowincji Alberta

Dodał, że czuje żal i wstyd z powodu nadużyć, jakich dopuściło się wielu katolików, szczególnie tych, którzy pełnili funkcje wychowawcze, i braku szacunku dla tożsamości, kultury i wartości duchowych rdzennych mieszkańców Kanady.

Wobec papieża wielokrotnie kierowano pretensje o to, że nie bierze odpowiedzialności za postępowanie przedstawicieli Kościoła.

Do głowy Kościoła  katolickiego  zaapelował także premier Justin Trudeau.

- Jako katolik jestem głęboko rozczarowany stanowiskiem, jakie Kościół katolicki zajmuje teraz i w ciągu ostatnich wielu lat –  mówił premier.

Czytaj więcej

Śmierć indiańskich dzieci. Papież nie przeprosił

W ubiegłym roku odkryto tam setki bezimiennych grobów, w których spoczywali wychowankowie szkół prowadzonych przez przedstawicieli Kościoła.

W ciągu 100 lat przez system szkół rezydenckich przewinęło się nawet 150 tysięcy indiańskich dzieci. Ostatnie tego typu placówki zamknięto w połowie lat 90. Setki, może nawet tysiące uczniów uciekły z nich lub zmarły, a ich śmierci nigdzie nie odnotowano.

Czytaj więcej

Śmierć dzieci. Trudeau do Kościoła: weźcie odpowiedzialność

Dzieci te były przedstawicielami tzw. "skradzionego pokolenia" - odebranego z indiańskich rodzin, które miało zostać zasymilowane. Dzieciom nie wolno było mówić w rodzimych językach ani praktykować plemiennej duchowości.

W placówkach tych były bite, głodzone, wykorzystywane seksualnie.

Społeczności rdzennych mieszkańców rozpoczęły poszukiwania w XXI wieku, choć świadomość istnienia bezimiennych grobów istniała w przekazach od dawna.

Rząd Kanady przeprosił Pierwsze narody, Innuitów i Eskimosów, przeznaczył także, w porozumieniu z Komisja Prawdy i Pojednania, prawie 40 mld dolarów na rekompensaty dla dzieci odebranych rodzinom oraz reformę systemu opieki nad dziećmi i rodziną.