- Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję, dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym – apeluje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomina, że w ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.

Do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przyłączyła się Caritas Polska, uruchamiając zbiórkę SMS-ową. Środki na pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach można przekazywać również na konto organizacji lub za pomocą formularza na stronie internetowej.

– Chcemy, w duchu chrześcijańskiej solidarności, przyjść z pomocą tym, którzy ucierpieli w Polsce, w Holandii, w Niemczech, Belgii – przypominając, że kiedy my potrzebowaliśmy pomocy po wielkich powodziach w roku 1997 i 2005, nasi bracia z tych krajów nieśli nam pomoc bardzo efektywnie i bardzo hojnie – podkreśla Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

A Peter Neher, prezes Niemieckiego Związku Caritas dodaje, że wszyscy są wstrząśnięci rozmiarem zniszczeń.

- Nieszczęście przyszło zupełnie nieoczekiwanie, wielu ludzi zostało z niczym. Ale ogromna solidarność i chęć pomocy dodają nam odwagi – mówi Peter Neher.

W kościołach w całej Polsce odbywają się dziś zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych, a zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

Pomóc też można przekazując darowiznę za pośrednictwem strony caritas.pl/formularz (cel: Ulewy) czy wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ulewy" lub wysyłając SMS o treści ulewy pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT)