Kard. Gulbinowicza oskarża wrocławski poeta Przemysław Kowalczyk, posługujący się pseudonimem artystycznym Karol Chum.

Kilka dni temu na Facebooku zamieścił wpis o treści: „Jestem ofiarą molestowania seksualnego. Mam twarz. Nazywam się Karol Chum. Mój kat to kardynał Gulbinowicz. Miałem wtedy 15 lat”.

Do molestowania miało dojść, gdy  jako nastolatek autor wpisu spędził noc w pałacyku kardynała Henryka Gulbinowicza.

Impulsem do tego wyznania miał być film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".

Historię Kowalczyka/Chuma opisała "Gazeta Wyborcza".

Jak pisze Onet, kuria zajęła się sprawą dlatego, że na jej skrzynkę mailową dotarł mem z tą informacją. Próba skontaktowania się z autorem wpisu zakończyła się odmową spotkania i złożenia wyjaśnień.

Kowalczyk stwierdził, że reprezentuje go fundacja "Nie lękajcie się".

Kuria uznała więc artykuł opublikowany w "GW" jako oficjalne zgłoszenie przypadku molestowania seksualnego.

Ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii, zapewnił, że wszczęte juz zostało postępowanie sprawdzające. Prowadzi je delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

– To jest osoba, która zajmuje się tylko tego rodzaju zgłoszeniami. Działa to w ten sposób, że to delegat wszczyna postępowanie wyjaśniające i po jego zakończeniu przedstawia księdzu arcybiskupowi wnioski z tego dochodzenia. Na tej podstawie są podejmowane dalsze kroki dotyczące dalszego procedowania sprawy, np. wszczęcia postępowania kanonicznego, powiadomienia Kongregacji, czy też zawieszenia danego kapłana – tłumaczy rzecznik wrocławskiej kurii cytowany przez Onet.

Kard. Henryk Gulbinowicz kierował archidiecezją wrocławską do 2004 roku. Dziś jest emerytowanym biskupem. W latach 80. to u kard. Gulbinowicza zdeponowano słynne 80 mln zł, które należały do związku. Akcja została zekranizowana przez Waldemara Krzystka w filmie "80 milionów".

W 1996 r. kard. Gulbinowicz otrzymał tytuł honorowego obywatela Wrocławia, a w 2004 r. został honorowym obywatelem Dolnego Śląska. W zeszłym tygodniu Dolnośląski Kongres Kobiet zwrócił się z wnioskiem do radnych miejskich oraz sejmiku o pozbawienie kardynała zaszczytnych tytułów. Wszystko przez to, że kardynał Gulbinowicz wiedział o pedofilskich skłonnościach księdza Pawła Kani, jednego z "bohaterów" filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - pisze Onet.

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Czytaj także:

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że PiS zgadza się na powołanie takiej komisji, jeżeli będzie się ona zajmować pedofilią również w innych środowiskach.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".