Wakacje kredytowe
 bez tajemnic. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Obowiązujące od kilku dni przepisy dla kredytobiorców mających hipoteki w złotych ciągle rodzą pytania. Na wiele z nich odpowiadamy.

Publikacja: 04.08.2022 18:23

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Paweł Supernak

Samą procedurę uzyskiwania zawieszenia spłat rat kredytowych dość dokładnie reguluje ustawa. Mimo to klienci banków mają liczne wątpliwości, które rozwiewają już instytucje finansowe oraz prawnicy.


Także gdy jest 
na działkę


Wiele pytań dotyczy tego, kto tak naprawdę może skorzystać z przerwy w spłacie swoich zobowiązań. Wprowadzający wakacje kredytowe art. 73 ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom stanowi wprost, że skorzystać z wakacji mogą osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Kredytobiorcy nie wiedzą jednak, czy jeśli kredyt był zaciągnięty na zakup ziemi na budowę domu, to można korzystać z wakacji oraz ile kredytów można nimi objąć.

Odpowiedź jest taka, że można wykorzystać wakacje także na kupno działki z zamiarem budowania na niej domu mieszkalnego i tym bardziej na dokończenie np. budowy czy przebudowy.


Czytaj więcej

Od jutra wakacje kredytowe. Jak skutecznie złożyć wniosek w banku

W ustawie jest też odpowiedź na kolejne pytanie, czy aby skorzystać z wakacji kredytowych wystarczy złożyć wniosek czy też trzeba czekać na decyzję banku. Wyjaśniamy więc: nie trzeba potwierdzenia, bo ust. 9 art. 73 ustawy stanowi, że brak potwierdzenia banku nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.


Przedsiębiorcy 
i wynajem


Jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy tego, czy przedsiębiorca, który wziął kredyt na mieszkanie, skorzysta z wakacji kredytowych. Zgodne stanowisko rzecznika finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest takie, że jeśli kredyt zaciągnął jako konsument, to będzie mógł skorzystać z wakacji, a jeśli jako przedsiębiorca – to nie.


Radosław Górski, radca prawny, którego kancelaria analizowała ten problem, wskazuje, że o ile można sobie wyobrazić, że dominującym przeznaczeniem nieruchomości mieszkalnej będzie działalność gospodarcza, o tyle w większości przypadków tzw. samozatrudnienia albo zgłoszenia adresu kredytowanej nieruchomości tylko do celów rejestrowych, faktycznie działalność prowadzona jest w innym miejscu. Dlatego w praktyce o dominacji konsumenckiego charakteru kredytu świadczyć może przede wszystkim fakt, że większa część nieruchomości przeznaczona jest na mieszkanie (szerzej w „Rzeczpospolitej” z 4 sierpnia 2022 r. „Wakacje kredytowe również na mieszkania przedsiębiorców”).


Z wakacji nie będą mogli skorzystać kredytobiorcy zaciągający kredyt na mieszkania przeznaczone do wynajęcia. Ale właściciel kilku takich mieszkań skorzysta z wakacji na kredyt na mieszkanie, w którym mieszka. W praktyce zdecyduje o tym bank.


BIK i reklamacje


Często zadawane pytanie, to czy korzystanie z wakacji kredytowych będzie odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej, co wiąże się z kolejnym, jeszcze ważniejszym pytaniem, czy skorzystanie z wakacji kredytowych obniży zdolność kredytową kredytobiorcy.


Fakt skorzystania z wakacji będzie, owszem, wskazywany w BIK, ale wraz z informacją, że to nie jest zaległość w spłacie, ale skorzystanie ze szczególnego i legalnego narzędzia.

Co się tyczy obniżenia zdolności kredytowej, wakacje nie powinny z automatu jej obniżać – jak uważają prawnicy – chyba że chodzi o kredytobiorcę, który już wcześniej poważnie zalegał z płatnościami. Ocena należeć będzie jednak do poszczególnych banków (więcej w rozmowie z mec. Przemysławem Sobiesiakiem).


Kredytobiorca niezadowolony z decyzji banku może swoje zastrzeżenia zgłosić do rzecznika finansowego. Do środy 3 sierpnia dostał ich ponad 600, a dotyczyły 13 banków. Klient może też zgłosić reklamację do banku, dającą szanse na szybsze wyjaśnienie kwestii spornych, tym bardziej że prawnicy raczej zgodnie wskazują, że większość z nich wynika z szybkiego wdrażania wakacji kredytowych i zdarzających się błędach w składaniu elektronicznych wniosków o udzielenie wakacji.

Warto przypomnieć, że z wakacji nie może skorzystać zupełnie nowy kredytobiorca, gdyż kredyt musi być zaciągnięty przed 1 lipca br., ani ten, który już kredyt spłacił, bo do spłaty musi być jeszcze co najmniej sześć rat.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach