Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wyrobach budowlanych, która ma zapewnić konsumentom lepsze gwarancje, że kupowane produkty do budowy domu czy remontu mieszkania są dobrej jakości. Nowela dostosowuje polskie regulacje do wymagań unijnego rozporządzenia nr 305/2011 i określa, że do obrotu mogą trafić tylko wyroby zgodne z tym rozporządzeniem.
Producent czy też importer cegieł, bloczków, folii, styropianów czy tynków ma deklarować zgodność jego produktów z odpowiednimi normami i załączać informację, gdzie i jak ma być dany wyrób stosowany.
Unijne rozporządzenie określa, że państwa członkowskie wydają europejskie oceny techniczne dla grup wyrobów budowlanych. Tak ma być także w Polsce. Zajmą się tym specjalnie powołane jednostki oceny technicznej. Będą wystawiały dokumenty, na podstawie których producent materiałów budowlanych ma deklarować właściwości użytkowe wyrobów, które trafią na rynek Unii Europejskiej. Rolę tę mają pełnić instytuty, które posiadają odpowiednie laboratoria do sprawdzenia czy zbadania właściwości wyrobów budowlanych. Minister transportu nie będzie jednak według własnego widzimisię typował jednostek oceny technicznej. Odpowiednie instytucje same mają się zgłaszać z odpowiednimi dokumentami. Kiedy mogą one powstać?
– Termin wyznaczenia jednostek oceny technicznej uzależniony jest od daty złożenia wniosków przez instytuty wnioskujące oraz od przeprowadzenia postępowania administracyjnego w tej sprawie przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu transportu. Dodaje, że obecnie trudno określić możliwą liczbę wyznaczonych jednostek oceny technicznej. Wskazuje, że w ocenie ministerstwa przynajmniej kilka instytutów badawczych może ubiegać się o wyznaczenie ich do wykonywania zadań jednostki oceny technicznej.
Zgodnie z nowelizacją przepisów wniosek w takiej sprawie ma zawierać oznaczenie instytutu badawczego, wskazanie grup wyrobów budowlanych wymienionych w unijnym rozporządzeniu, którymi ma się on zajmować. Takich grup jest 35. I tak do jednej należą np. wyroby gipsowe, do innej kominy i przewody kominowe, a do jeszcze innej drzwi i okna.