Prawa konsumentów, obowiązki firm - co zmieni się 25 grudnia 2014

Pod adresem www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl działa strona, na której prezentowane są podstawowe informacje związane ze zmianą przepisów konsumenckich.

Publikacja: 02.12.2014 02:00

Prawa konsumentów, obowiązki firm - co zmieni się 25 grudnia 2014

Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Pod tym adresem zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy mogą sprawdzić, co zmieni się 25 grudnia w zakresie ochrony klientów i obowiązków firm, które swoje produkty oferują osobom fizycznym. A wszystko za sprawą nowej ustawy o prawach konsumenta (DzU z 24 czerwca 2014r., poz 827), która właśnie tego dnia wejdzie w życie.

W szczególności wymusza ona zmiany w sposobie funkcjonowania tych przedsiębiorców, którzy prowadzą e-sklepy, czyli oferują produkty na odległość oraz tych, którzy sprzedają swoje towary poza lokalem przedsiębiorstwa. Jednak zmiany nie odnoszą się wyłącznie do tych grup przedsiębiorców. W pewnym stopniu dotkną także tych, którzy handlują w tradycyjnych placówkach i tam zawierają kontrakty z konsumentami. W szczególności dotyczy to nowego podejścia do kwestii wadliwości towaru (niezgodności produktu z umową).

I tak, z informacji zebranych na portalu można się dowiedzieć m.in. o tym, że:

reklamacja produktu może być dokonana z uwzględnieniem systemu rękojmi lub gwarancji,

udzielona gwarancja nie pozbawia konsumenta uprawnień przysługujących z tytułu rękojmi,

od momentu otrzymania towaru konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa,

opłaty za infolinie stworzone w celu kontaktowania się ?w sprawie zawartej umowy nie mogą być większe od opłat za zwykłe połączenie telefoniczne,

konsument może odstąpić od umowy o dostarczenie treści cyfrowych do czasu pobrania plików z serwera,

odpowiedzialność przedsiębiorcy za sprzedany towar trwa dwa lata od jego wydania,

w przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa informacje o warunkach umowy muszą być przekazane na papierze lub – za zgodą konsumenta – na innym trwałym nośniku,

w razie reklamacji towaru wybór żądania należy do konsumenta. Możliwe żądania to: naprawa, wymiana, odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny,

za skorzystanie z określonej formy płatności przedsiębiorcy nie wolno żądać od konsumenta opłaty przewyższającej koszty poniesione przez firmę z tego tytułu.

 

Z kolei konsumenci powinni pamiętać o tym, że wymieniona ustawa nie zawsze ma zastosowanie. I tak, uprawnienia z niej wynikające nie mają zastosowania m.in. do umów:

opieki nad dziećmi – np. ?z przedszkolem lub opiekunem,

dotyczących gier hazardowych – np. gry losowe, gry na automatach,

związanych z opieką zdrowotną – np. wizyta u dermatologa,

o imprezę turystyczną – np. wykupienie wycieczki ?w biurze podróży,

dotyczących usługi finansowej – np. o kredyt konsumencki – z wyjątkiem umów tego rodzaju zawieranych na odległość,

deweloperskich – np. zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego,

najmu pomieszczeń do celów mieszkaniowych.

Wobec takich umów, np. w zakresie obowiązków informacyjnych czy sposobów ich rozwiązania, należy stosować przepisy szczególne. Ponadto regulacje konsumenckie nie dotyczą także rzeczy ruchomych sprzedawanych w drodze egzekucji oraz postępowania upadłościowego.

Wreszcie konsumenci powinni pamiętać także o tym, że wymogi i uprawnienia stron umowy związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu w hotelu) nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł. W szczególności konsument nie ma prawa odstąpić od takiego kontraktu bez podawania przyczyn w ciągu 14 dni. Z drugiej strony limit 50 złotych nie wyłącza oczywiście tych przepisów, które odnoszą się do wadliwości towaru.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo