Na roszczenia turystów po upadłości biura podróży zrzucą się podatnicy

Skarb Państwa zapłaci za nieprawidłowe wprowadzenie unijnego prawa. Po upadłości biur podróży ich klientom nie oddano wszystkich pieniędzy, choć prawo unijne gwarantuje pełny zwrot.

Aktualizacja: 02.12.2014 10:07 Publikacja: 02.12.2014 06:45

Na roszczenia turystów po upadłości biura podróży zrzucą się podatnicy

Foto: www.sxc.hu

W razie niewypłacalności organizatora turystyki klient powinien otrzymać pełny zwrot wcześniej wpłaconych środków. Temu służy instytucja zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki uregulowana w art. 7 dyrektywy 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek.

Polska nie wdrożyła jej prawidłowo i nie zapewniła klientom biur podróży wystarczającej ochrony. Gwarancje ubezpieczeniowe biur podróży były zbyt niskie. Klient może więc wystąpić z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie, jeśli po bankructwie organizatora nie uzyskał pełnego zwrotu wpłaconych pieniędzy. Tak orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie.

– Reprezentowałem klienta biura Sky Club. W pierwszej instancji sąd uznał, że winę za niewłaściwe zabezpieczenie przed niewypłacalnością ponosi przedsiębiorca. Sąd okręgowy stwierdził, że to nietrafny pogląd. Państwo powinno prawnie zagwarantować bezpieczeństwo turystom, czego nie zrobiło – referuje ustne uzasadnienie sądu Piotr Cybula, radca prawny z Kancelarii Bielański i Wspólnicy.

I dodaje, że wyrok ten daje zielone światło w kolejnych takich sprawach, zwłaszcza w związku z falą niewypłacalności organizatorów turystyki w 2012 r. Przez nieporadność państwa koszty upadłości biur podróży poniosą podatnicy.

Resort sportu i turystyki nie chce komentować sprawy, dopóki nie zapozna się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska we wrześniu 2012 r. w rozmowie z „Rzeczpospolitą" twierdziła, że Polska znowelizowała ustawę o usługach turystycznych zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Polski wymiar sprawiedliwości jest jednak innego zdania.

W rekordowym 2012 r., gdy upadło 15 biur, aż w trzech przypadkach zabrakło środków na sprowadzenie turystów do kraju. Nie wspominając o zwrocie przedpłat klientom, którzy nie zdążyli wyjechać. Wszyscy ci klienci mogą wystąpić z roszczeniami.

– Termin przedawnienia jeszcze nie minął. Liczy się go nie od momentu bankructwa, ale od poinformowania klienta biura podróży, na jaki zwrot można liczyć – mówi prof. Hanna Zawistowska z Katedry Turystyki Szkoły Głównej Handlowej.

sygnatura akt: V Ca 594/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo