Obrońcy Mladicia zwrócili się do Mechanizmu Odwoławczego Międzynarodowych Trybunałów Karnych w Hadze, o uchylenie wyroku wydanego w listopadzie zeszłego roku. We wniosku adwokaci wskazują jako jego powód, problemy zdrowotne ich klienta.

Branko Lukic i Dragan Ivetic powołali się na opinię eksperta, który zbadał Mladicia. W opinii czytamy m.in., że "nie można go uznać za zdolnego do udziału w postępowaniu". Cierpi on bowiem na "łagodny spadek zdolności poznawczych i łagodną demencję".

Z tych powodów obrona domaga się unieważnienia orzeczenia i zawieszenia postępowania do czasu, aż stan zdrowia Mladicia ustabilizuje się i będzie on zdolny wziąć udział w procesie.

Trybunał w Hadze skazał Mladicia w listopadzie zeszłego roku na dożywocie za ludobójstwo Bośniaków w Srebrenicy w 1995 r., prześladowania Bośniaków i Chorwatów w Bośni i Hercegowinie, terroryzowanie ludności w Sarajewie i wzięcie zakładników - pracowników ONZ.

Serbska minister sprawiedliwości Nela Kuburovic odwiedziła Mladicia w haskim areszcie i oświadczyła, że ??Belgrad również prawdopodobnie poprosi o tymczasowe zwolnienia osadzonego ze względu na stan zdrowia.

Warto przypomnieć, że 11 lipca pod hasłem "Wsparcie dla generała Ratko Mladicia - Stop kłamstwom o Srebrenicy", w stolicy Republiki Serbskiej - Banja Luce, odbył się wiec poparcia dla byłego wojskowego przywódcy bośniackich Serbów Ratko Mladicia. Natomiast pod koniec maja, obrońca Ratko Mladicia Branko Lukic zapowiedział, że rozważa wezwanie ludności Serbii do rozpoczęcia protestów w celu okazania wsparcia jego klientowi.

Z kolei władze Republiki Serbskiej będącej częścią BiH, przeznaczyły tylko od początku ubiegłego roku, ponad 10 tys. euro na wsparcie Ratko Mladicia i Radovana Karadżicia.