Nairab to pierwsze miasto przejęte w regionie przez rebeliantów od czasu rozpoczęcia ofensywy przez syryjskie siły rządowe, wspierane z powietrza przez Rosję. Celem rządowej operacji jest opanowanie ostatniego bastionu rebeliantów w trwającej od lat wojnie w Syrii.

Ostatnie działania wojenne w regionie zmusiły prawie milion osób do opuszczenia swych domów.

Na ofensywę wojsk Baszara el-Asada zareagowała Turcja, która wysłała do prowincji Idlib żołnierzy i sprzęt wojskowy.

Czytaj także:
Turcja: Nie zmierzamy do starcia z Rosją w Syrii

- Z pomocą naszych tureckich przyjaciół odzyskaliśmy kontrolę nad strategicznie ważnym miastem Nairab, stanowiącym bramę do Sarakib - powiedział agencji Reutera Jusef Hamud, rzecznik wspieranej przez Turcję Syryjskiej Armii Narodowej.

Cytowany przez agencję przedstawiciel Ankary oświadczył, że tureckie wojsko wspierało rebeliantów ostrzałem, a teraz ulice Nairab oczyszczają oddziały saperów.

Następny cel rebeliantów to Sarakib, gdzie droga wiodąca w kierunku Morza Śródziemnego krzyżuje się z trasą łączącą Damaszek i Aleppo.

Czytaj także:
Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Syrii

Zdaniem cytowanego przez agencję Reutera przedstawiciela tureckich władz, atak na Sarakib wkrótce ruszy, ponieważ siły rządowe poniosły zeszłej nocy "ciężkie straty", a rebelianci przechwycili "znaczną" ilość broni i amunicji.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Według rozmówcy agencji, w poniedziałek podczas szturmu na Nairab nie doszło do starć między siłami tureckimi a rosyjskimi. Po stronie tureckiej nie było też ofiar.