Aktualizacja: 21.03.2025 19:20 Publikacja: 09.03.2025 13:36
Prezydent USA Donald Trump
Foto: REUTERS/Kevin Lamarque
Według stacji Donald Trump chce, aby umowa została zawarta, co dałoby Stanom Zjednoczonym udział w ukraińskich zasobach mineralnych. Oczekuje jednak również zmiany podejścia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do rozmów pokojowych, w tym gotowości do ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji. Dodatkowo Trump chce, by Zełenski podjął kroki w kierunku przeprowadzenia wyborów w Ukrainie, a nawet rozważył ustąpienie ze stanowiska.
Wybory w Ukrainie zostały zawieszone z powodu obowiązywania stanu wojennego, który wprowadzono po inwazji Rosji w 2022 roku. Brian Hughes, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, stwierdził, że „Ukraińcy podjęli pewne kroki w dobrą stronę”. Wyraził też oczekiwanie, że rozmowy w Arabii Saudyjskiej przyniosą kolejne deklaracje, które mogą wpłynąć na zakończenie wojny.
Co najmniej 91 Palestyńczyków zginęło, a dziesiątki zostało rannych w wyniku przeprowadzonych w czwartek nalotów na Strefę Gazy. Izrael przerwał trwające od dwóch miesięcy zawieszenie broni i wznowił bombardowania oraz operacje naziemne w enklawie.
Najpierw dużo mówiło się o ukraińskich złożach metali ziem rzadkich, a teraz słyszymy o elektrowniach atomowych, którymi chcą zarządzać Amerykanie. Ukraina mogłaby też odstąpić Donaldowi Trumpowi swoje grunty na którejś z niezbyt oddalonych od Ziemi planet.
W ostatnich dniach kontrolowana przez Ukraińców część obwodu kurskiego skurczyła się, ale ukraińskie oddziały na terenie Rosji nie są okrążone - podaje Reuters powołując się na przedstawicieli administracji USA i europejskich urzędników, którzy mają wiedzę o ustaleniach wywiadowczych.
Nie wierzę w żadne zawieszenie broni. Jak ono wygląda, zobaczyliśmy we wtorek w Ukrainie, na którą tuż po zakończeniu rozmowy Trumpa z Putinem spadły rosyjskie pociski – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca jednostki Wojsk Specjalnych GROM. - Zełenski jest przez ten rosyjsko-amerykański koncern mocarstw postawiony pod ścianą - dodał.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Izraelska armia poinformowała o przechwyceniu w czwartek nad ranem rakiety wystrzelonej z terytorium Jemenu.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Jak informuje „Financial Times”, Stany Zjednoczone mają przymierzać się już do podpisania z Ukrainą umowy w sprawie dostępu do surowców mineralnych. Brytyjski dziennik twierdzi, że ma być ona dużo szersza niż ta, której nie podpisano ze względu na kłótnię, do której doszło w lutym między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
- Jeśli amerykańscy liderzy akademiccy i biznesowi będą milczeć w obliczu autorytaryzmu Trumpa, będą tego żałować – pisze Dani Rodrik, ekonomista z Harvardu. Trump niszczy filary bogactwa USA, a wskaźnik niepewności pobił rekordy z kryzysu finansowego.
- Jeśli dziś rosyjski imperializm ma być realnie zatrzymany, państwa NATO muszą podnieść wydatki na obronność - mówił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Węgier prezydent Andrzej Duda.
Straty Moskwy na froncie są tak przerażające, a postęp tak mały, że nawet gdyby Kreml poświęcił wszystkich Rosjan, i tak nie wystarczy ich, aby przejąć kontrolę nad całym państwem ukraińskim - mówi Camille Grand, zastępca sekretarza generalnego NATO w latach 2016–2022.
Elon Musk jest wielkim pionierem i życzę mu powodzenia w jego drodze na Marsa - stwierdził Radosław Sikorski, zapytany o to czy pogodził się z szefem SpaceX po ich wymianie wpisów na temat systemu Starlink.
Władimir Putin postrzega rzeczywistość tak, że Polska odebrała mu Kijów - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem przewodniczący komisji ds. zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy, poseł KO Paweł Kowal.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas