Zgodnie z obecnie obowiązującą doktryną Rosja może użyć broni atomowej nawet jeśli jej przeciwnik stosuje tylko broń konwencjonalną - może się to jednak stać tylko w sytuacji, gdy zagrożona jest suwerenność lub integralność terytorialna Rosji.
Co Rosja może uznać za zagrożenie jej integralności terytorialnej?
W kontekście wojny, jaką Rosja prowadzi przeciw Ukrainie, warto zwrócić uwagę na to drugie zagrożenie — Rosja w 2014 roku nielegalnie anektowała Krym, a w 2022 roku dokonała nielegalnej aneksji czterech ukraińskich obwodów: zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego. Do dziś rosyjska armia nie kontroluje całego obszaru tych obwodów co, z perspektywy Rosji, może być interpretowane jako naruszenie jej integralności terytorialnej. Dotychczas jednak Rosja nie stosowała atomowego straszaka korzystając z tego argumentu — mimo że już po aneksji obwodu chersońskiego Ukraina, w czasie ofensywy z jesieni 2022 roku, odbiła okupowaną przez Rosję część tego obwodu na prawym brzegu Dniepru.
Czytaj więcej
Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu zagłosowała we wtorek za ratyfikacją traktatów...
Władimir Putin mówi o zmianie doktryny jądrowej Rosji
W czerwcu, w czasie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował, że Rosja może dokonać zmian w swojej doktrynie użycia broni atomowej, którą określił mianem „żywego instrumentu”. Putin powiedział, że Rosja „uważnie obserwuje to, co dzieje się w świecie” i że Kreml „nie wyklucza dokonania zmian w doktrynie”. 20 czerwca w czasie wizyty w Wietnamie Putin wrócił do tego tematu mówiąc, w rozmowie z dziennikarzami, że zmiany w doktrynie jądrowej Rosji mogą być wywołane obawami o rozwijanie przez przeciwników Rosji „nuklearnych ładunków wybuchowych o niezwykle małej sile" - czyli jakiegoś rodzaju taktycznej broni jądrowej. Taktyczna broń jądrowa to broń jądrowa krótkiego zasięgu o ograniczonej mocy, która jest przeznaczona do użycia w bezpośrednich działaniach bojowych. W odróżnieniu od broni strategicznej — uzbrojonych w potężne głowice rakiet międzykontynentalnych — zadaniem taktycznej broni jądrowej nie jest więc wyłącznie odstraszanie lecz, teoretycznie, jest możliwe użycie jej w walce.
Niedawno na temat zmian w podejściu do użycia broni atomowej wypowiedział się wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow. W rozmowie z rosyjskim magazynem zajmującym się polityką zagraniczną stwierdził, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż „nuklearne odstraszanie w tradycyjnym sensie tego słowa nie działa w pełni” w związku z czym konieczne są pewne „poprawki” jeśli chodzi o doktrynę użycia broni atomowej.