23:43
01.06.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 830
23:20
01.06.2024

Podczas wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 600 dzieci

Od początku eskalacji wojny w lutym 2022 r. na całej Ukrainie zginęło ponad 600 dzieci, a ponad 1420 zostało rannych. Jednak rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe – wynika z oświadczenia Misji ONZ na Ukrainie opublikowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

„Dzieci spędzają niekończące się godziny w schronach przeciwbombowych z powodu masowych ataków. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę dzieci z osiedli na linii frontu spędziły w schronach od 3000 do 5000 godzin, czyli od 4 do 7 miesięcy, co powoduje stres i poważnie pogarsza ich życie. Przymusowe wysiedlenia zwiększają ryzyko, że dzieci będą narażone na ryzyko rozstania z rodziną, a także na zwiększone ryzyko handlu ludźmi, wyzysku i przemocy, co z kolei prowadzi do znacznego stresu i urazów psychicznych” – stwierdzono w oświadczeniu. .

Poinformowano również, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wraz ze swoimi partnerami w dalszym ciągu pomaga dzieciom na Ukrainie. W 2023 r. ONZ zapewniła niezbędną podstawową opiekę zdrowotną ponad 5,1 milionom dzieci i matek, a także usługi edukacyjne dla ponad 2,5 mln dzieci i nauczycieli.

22:51
01.06.2024

Z okazji Dnia Dziecka Ołena Zełenska odwiedza ukraiński sierociniec

Pierwsza Dama Ołena Zełenska spędziła ten dzień w jednym z domów dziecka i wzięła udział w zajęciach z dziećmi.

Jednocześnie Zełenska na swoim kanale Telegram stwierdziła, że ​​każdy wychowanek domów dziecka, jak każde dziecko na Ukrainie, jest dziś pozbawiony podstawowego prawa do bezpieczeństwa z powodu Rosji, która gardzi prawami człowieka.

„Zadaniem dla nas, dorosłych na całym świecie, jest wywiązanie się z obietnicy: chronić dzieci, także przed wojną. Zwłaszcza przed wojną” – podkreśliła.

22:10
01.06.2024

Zełenski wyjaśnia, dlaczego chciałby zaprosić Trumpa na Ukrainę

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że chciałby, aby były prezydent USA Donald Trump przyjechał na Ukrainę, aby na własne oczy zobaczyć ślady wojny i porozmawiać z nim.

- Wygląda na to, że on Trump potrzebowałby tego, żeby lepiej zrozumieć sytuację. Zna Putina, o ile rozumiem z niektórych wypowiedzi. Myślę, że aby poznać Putina, trzeba nie tylko się z nim komunikować, ale także zobaczyć rezultaty tego, co wniósł na Ukrainę. Będzie lepiej wiedział, z kim ma do czynienia – wyjaśnił Zełenski.

21:41
01.06.2024

Elektrownia Dnipro w Zaporożu nie może produkować prądu

Stan elektrowni wodnej Dnipro (HPP) jest krytyczny po rosyjskim ataku w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Władze rozważają, czy otwarcie tamy dla ruchu jest bezpieczne.

Iwan Fiodorow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Zaporoskiego, powiedział, że zwrócono się w tej sprawie do ekspertów.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni będziemy mogli udzielić lokalnym mieszkańcom jasnej odpowiedzi na temat logistyki wokół elektrowni wodnej Dnipro w Zaporożu – dodał Fiodorow.

21:15
01.06.2024

Ukraińskie sądy skazały 31 sprawców zbrodni wojennych na dzieciach

„Prowadzone jest śledztwo w sprawie ponad 3800 zbrodni wojennych popełnionych na dzieciach od początku  rosyjskiej  inwazji. Pięćdziesiąt cztery osoby usłyszały zarzuty, a 31 zostało skazanych” – czytamy w oświadczeniu.

20:46
01.06.2024

W maju Siły Obronne zniszczyły 1160 rosyjskich  systemów artyleryjskich

„To największe straty rosyjskiej artylerii w całym okresie inwazji na pełną skalę” – podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

20:22
01.06.2024

Orbán powiedział na wiecu w Budapeszcie, że „Węgry zamierzają uniemożliwić Europie wejście w wojnę z Rosją”

Premier Węgier wezwał UE i NATO do zapobieżenia realizacji „niebezpiecznych planów”, prowadzących, jego zdaniem, do rozszerzenia wojny na Ukrainie.

19:54
01.06.2024

Zełenski wzywa sojuszników do wpłynięcia na stanowisko USA w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​wielu sojuszników Ukrainy popierających zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO mogłoby przekonać Stany Zjednoczone do poparcia ich stanowiska.

W wywiadzie dla „Guardiana” Zełenski powiedział, że niektóre decyzje dotyczące Ukrainy to „decyzje wszystkich” i że wiele krajów popiera zaproszenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO.

Zełenski dokonał analogii między kwestią członkostwa Ukrainy w NATO a dyskusjami na temat innych decyzji, które okazały się trudne dla państw sojuszniczych, np. tego, czy Ukraina może użyć zachodniej broni do ataków na cele w Rosji.

- Najpierw musieli zobaczyć, że część obwodu charkowskiego została zajęta, a dopiero potem dali Ukrainie pozwolenie na uderzenie w skupiska sił  rosyjskich w pobliżu granicy. Muszą mieć w nas więcej wiary – powiedział Zełenski. 

19:20
01.06.2024

Zełenski spotkał się z urzędnikami USA w sprawie obrony powietrznej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Singapurze z ponadpartyjną delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem jej przewodniczącego, republikanina Michaela McCaula.

Zełenski poinformował uczestników spotkania o najnowszych wydarzeniach na polu walki na Ukrainie. Następnie omówili dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej dodatkowymi systemami i rakietami.

Obecni na spotkaniu mówili także o znaczeniu umożliwienia Ukrainie użycia broni amerykańskiej do ataków na cele wojskowe w Rosji na obszarach graniczących z obwodem charkowskim na Ukrainie. Prezydent Zełenski rozmawiał także z urzędnikami USA o dalszym wzmacnianiu presji sankcyjnej na Rosję, stwierdzając, że Kongres USA odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ram prawnych wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na pilne potrzeby Ukrainy.

18:49
01.06.2024

Siły ukraińskie kontrolują 70 proc. Wołczańska

Informację przekazał podpułkownik Nazar Wołoszyn,który powiedział, że mieście i na jego obrzeżach toczą się zacięte walki z siłami okupacyjnymi, ponieważ Rosjanie w dalszym ciągu rozmieszczają małe grupy szturmowe w celu podjęcia prób natarcia lub zdobycia przyczółku.,

Wołoszyn powiedział także, że siły obronne Ukrainy kontrolują rzekę Wołczę i „robią wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić siłom wroga przeprawę przez rzekę”.

18:21
01.06.2024

Zaatakowano posła Bundestagu popierającego uzbrajanie Ukrainy

Poseł CDU do Bundestagu Roderich Kiesewetter został lekko ranny w ataku w mieście Aalen. Kiesewetter opowiada się za zapewnieniem Ukrainie maksymalnej liczby  broni.

Według wstępnych informacji napastnikiem jest Peter Bauer, lokalny działacz innej partii.

17:51
01.06.2024

Fundacja Clooneya zorganizuje „polowanie” na rosyjskich propagandystów

- Koncentrujemy się na pociągnięciu do odpowiedzialności najbardziej zaangazowanych rosyjskich propagandystów, tych najbardziej widocznych, ale celowo nie będę ich wymieniać, bo zwrócimy się do prokuratorów o wydanie odpowiednich zarządzeń - powiedziała Anna Neistat, działaczka na rzecz praw człowieka i specjalistka ds. projektów Fundacji.

17:23
01.06.2024

Zełenski spotkał się z prezydentem Indonezji

Przy okazji dorocznego Azjatyckiego Szczytu Bezpieczeństwa „Dialog Shangri-La” Wołodymyr Zełenski spotkał się w Singapurze z  prezydentem Indonezji Prabowo Subianto

Głównymi tematami negocjacji są postęp w realizacji Formuły Pokojowej oraz kierunki współpracy dwustronnej.

16:51
01.06.2024

USA gotowe podjąć działania przeciwko chińskim bankom za wspieranie Rosji

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie są gotowe podjąć działania przeciwko chińskim firmom i instytucjom finansowym za wspieranie Rosji.

Waszyngton rozważa nałożenie sankcji na chińskie firmy, koncentrując się na tych, które bezpośrednio pomagają Rosji w wojnie.

Podczas spotkania przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii zobowiązali się do dalszej ścisłej współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego, w tym poprzez projekty Partnerstwa na rzecz Bezpieczeństwa Minerałów, których celem jest zmniejszenie zależności od Chin i Rosji w zakresie kluczowych zasobów potrzebnych do aplikacje technologiczne.

16:22
01.06.2024

ISW: Minister obrony Rosji „mocno przecenił” postęp swojej armii w obwodzie charkowskim

„Chociaż na początku maja 2024 r. siły rosyjskie poczyniły znaczne postępy taktyczne w północnym obwodzie charkowskim, rosyjski minister obrony Andriej Biełousow mocno przecenił rosyjskie postępy na Ukrainie od początku 2024 r.” – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Analitycy zauważyli, że 31 maja Biełousow oświadczył, że w 2024 roku siły rosyjskie zajęły dotychczas 880 kilometrów kwadratowych.

„ISW zaobserwowało jednak dowody potwierdzające, że siły rosyjskie zajęły w 2024 roku jedynie około 752 kilometrów kwadratowych. ISW oceniło wcześniej, że siły rosyjskie zajęły około 516 kilometrów kwadratowych między 1 stycznia 2024 r. a 29 kwietnia 2024 r.” – czytamy w raporcie.

Analitycy ISW uważają, że ofensywnymi celami Rosji na Ukrainie w 2024 roku jest zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.

15:50
01.06.2024

Odnaleziono ciało ósmej ofiary piątkowego ataku na Charków

Ratownicy kontynuują usuwanie gruzów w Charkowie po rosyjskich atakach na dzielnicę mieszkaniową w nocy 31 maja. Ratownicy znaleźli ciało ósmej ofiary.

15:24
01.06.2024

"Marsz pokoju" w Budapeszcie

W Budapeszcie odbywa się marsz, w którym uczestniczą przeciwnicy zaangażowania Węgier w wojnę na Ukrainie. Na zakończenie marszu przemówienie wygłosi Viktor Orbán.

14:54
01.06.2024

Nowe cła na rosyjskie towary. Dochody dla Ukrainy

Chociaż większość handlu UE z Rosją została wstrzymana w wyniku ataku na Ukrainę, część importu jest nadal dozwolona. Ministrowie handlu UE zwrócili się niedawno do Komisji Europejskiej o opracowanie planu wprowadzenia ceł na towary niepodlegające sankcjom, takie jak żywność, paliwo nuklearne i leki. Dochody uzyskane z ceł mają zostać przeznaczone na potrzeby Ukrainy.

Czytaj więcej

Kolejny cios Brukseli w szczękę Kremla. Kutry na indeksie, nowe cła zaporowe
14:28
01.06.2024

Wołodymyr Zełenski: Albo razem przejdziemy ten test, albo świat pogrąży się w chaosie

Po wczorajszym ataku na ukraińskie zakłady energetyczne prezydent Ukrainy napisał w mediach społecznościowych, że ​​Moskwa próbuje „wykorzystać niezdecydowanie zachodnich sojuszników". Zełenski ocenił partnerów Ukrainy: „To sprawdzian człowieczeństwa i determinacji wolnego świata. Albo razem przejdziemy ten test, albo świat pogrąży się w jeszcze większym chaosie.”

13:58
01.06.2024

Alaksiej Dzikawicki: Wróg, oprócz wydatków na zbrojenia, nie skąpi grosza na dezinformację

Czy ostrzeżenia niektórych ekspertów o tym, że Kreml, być może wspólnie ze swoim mińskim sojusznikiem, nie zadowoli się Ukrainą i może pójść na kraje bałtyckie, na Polskę, są wyłącznie przejawem zbytniego alarmizmu? Moje wieloletnie doświadczenie pracy ze Wschodem podpowiada, że jest to niestety realny scenariusz — pisze p.o. dyrektora Telewizji Biełsat.

Czytaj więcej

Alaksiej Dzikawicki: Wojna hybrydowa – czy rozumiemy, co oznacza?
13:27
01.06.2024

Premier Estonii zapowiada, że jej państwo nie przestanie pomagać Ukrainie

– Nie mamy planu B na zwycięstwo Rosji, ponieważ wtedy przestaliśmy skupiać się na planie A, czyli na pomocy Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji – mówi estońska premier Kaja Kallas. – Nie powinniśmy ulegać pesymizmowi. Zwycięstwo na Ukrainie nie dotyczy tylko terytorium. Jeśli Ukraina dołączy do NATO, nawet bez jakiegoś terytorium, będzie to zwycięstwo, ponieważ zostanie umieszczone pod parasolem NATO – dodaje.

Czytaj więcej

Premier Estonii o możliwym ataku Rosji. „Nie mamy planu B, jeśli Ukraina upadnie”
12:52
01.06.2024

W Charkowie znowu słychać strzały

Ukraińskie kanały na Telegramie informują, że Charków jest znowu ostrzeliwany. Rosjanie zbombardowali wojskowy obiekt na międzynarodowym lotnisku w Charkowie.

12:25
01.06.2024

Premier Danii: Wkrótce duńskie F-16 będą w drodze na Ukrainę

- Musimy przyspieszyć i zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy, ponieważ sytuacja na polu bitwy jest bardzo krytyczna. Udzieliliśmy Ukrainie dużej pomocy wojskowej i chcemy przekazać jej jeszcze więcej. Wkrótce duńskie F-16 będą w drodze na Ukrainę - stwierdziła premier Danii Mette Frederiksen.

11:56
01.06.2024

W obwodzie lwowskim Rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną

Podczas zmasowanego rosyjskiego ataku w nocy z piątku na sobotę pociski manewrujące trafiły w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Cztery osoby zostały ranne, napisał w mediach społecznościowych szef wojskowych władz obwodowych Maksym Kozycki.

11:29
01.06.2024

Zełenski weźmie udział w Dialogu Shangri-la, forum obronnym w Singapurze

Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych, organizator corocznego forum obronnego poinformował, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie obecny w Singapurze i będzie przemawiał na forum w niedzielę 2 czerwca. Wystąpienie prezydenta Ukrainy na konferencji Dialog Shangri-la, w której biorą udział ministrowie obrony USA, Chin i Francji, następuje w momencie, gdy Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na użycie przez Kijów broni dostarczanej przez Amerykanów do uderzenia w cele na terytorium Rosji.

W ostatnich dniach ukraiński prezydent odwiedził kilka krajów europejskich, aby zaapelować o większą pomoc wojskową dla armii ukraińskiej, która traci pozycje w obliczu nieustannych ataków ze strony Rosji. W piątek w Szwecji spotkał się z szefami państw i rządów Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii z okazji trzeciego szczytu Ukraina-Europa Północna.

10:56
01.06.2024

Niemiecka prasa o broni w atakach na Rosję

„Ukraina jest jak Dawid walczący z Goliatem. Tak kiedyś powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski i jest to bardzo trafne porównanie. Niemcy i inne kraje teraz pozwalają Ukrainie atakować za pomocą zachodniej broni również cele w Rosji. To słuszne. Bo Ukraina w okolicach Charkowa jest atakowana z bliskiej odległości, z terytorium Rosji” – pisze „Stuttgarter Zeitung”.

Czytaj więcej

„To słuszne”. Niemiecka prasa o broni w atakach na Rosję
10:22
01.06.2024

Ukraińcy pokonali większość oddziałów wroga w Wołczańsku

Ukraińcy zniszczyli większość rosyjskich oddziałów w Wołczańsku, poinformował niemiecki dziennikarz Julian Roepcke.

09:57
01.06.2024

Ukraińska infrastruktura krytyczna uszkodzona w atakach

Wczoraj wieczorem na południe, centrum i zachód Ukrainy skierowano kolejny atak, w którym użyto ponad 50 rakiet różnego typu i około 50 dronów Shahed.

09:25
01.06.2024

Już siedem ofiar nocnego ostrzału Charkowa

Liczba ofiar nocnego ataku na budynek mieszkalny w Charkowie wzrosła do siedmiu, poinformowały miejscowe władze.

08:55
01.06.2024

Ołena Zełenska: Nasze dzieci potrzebują skutecznej ochrony, aby mogły znów bezpiecznie spać

"W nocy wróg masowo atakował miasta: infrastrukturę energetyczną i budynki mieszkalne, w których przebywały dzieci. A rano w Międzynarodowy Dzień Dziecka w całym kraju ponownie zawył alarm w związku z zagrożeniem rakietowym. Bardziej niż kiedykolwiek nasze dzieci potrzebują skutecznej ochrony, aby mogły znów bezpiecznie spać" - napisała w mediach społecznościowych Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska.

08:27
01.06.2024

Ukraińscy obrońcy w ciągu nocy zestrzelili 35 rosyjskich rakiet i 46 dronów

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że spośród 53 rakiet i 47 dronów wystrzelonych przez Rosję w nocy z piątku na sobotę, zestrzelono 30 rakiet manewrujących Kh-101/Kh-555, cztery rakiety manewrujące Kalibr, jedną rakietę manewrującą Iskander-K oraz 46 dronów szturmowych typu Shahed-131/ 136.

07:58
01.06.2024

Sześć ofiar ataku na blok mieszkalny w Charkowie

Podczas przeszukiwania zniszczonego podczas nocnego ataku budynku mieszkalnego ratownicy znaleźli sześć ofiar śmiertelnych. Na miejscu nadal pracuje 12 jednostek ratownictwa medycznego.

07:29
01.06.2024

Dowództwo Operacyjne RSZ: Zakończono operowanie lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o zakończeniu operowania polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej. Uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej. Polskie i sojusznicze statki powietrzne aktywowano ze względu na zmasowany atak rakietowy rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na Ukrainę. Objął on całe terytorium tego kraju, w tym obwody graniczące z Polską.

Czytaj więcej

Myśliwce ruszyły bronić nieba. „Intensywna aktywność lotnictwa rosyjskiego”

"To była długa, pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce (...) Uderzenia przeprowadzono z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych, wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego" - napisano w komunikacie Dowództwa Operacyjnego.

07:02
01.06.2024

Intensywne nocne ataki na Ukrainę

W nocy wróg atakował obiekty energetyczne m.in. w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim czy donieckim, poinformował ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

06:48
01.06.2024

ISW opublikował nowe mapy działań wojennych na Ukrainie

06:30
31.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 828