Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć

Te balony są nasycane tak wielką ilością środków rozpoznania radiolokacyjnego, sięgającego na 300 km, mogą się przemieszczać - mówił w rozmowie z TVN24 gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO ds. transformacji, o aerostatach, które pozyskała Polska armia.

Publikacja: 23.05.2024 09:00

Gen. Mieczysław Bieniek

Gen. Mieczysław Bieniek

Foto: Cancre, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Gen. Bieńka pytano o zapowiedzianą przez Donalda Tuska budowę tzw. Tarczy Wschód, umocnienia granicy Polski z Rosją i Białorusią.

Gen. Mieczysław Bieniek o „Tarczy Wschód”: Nie chodzi o to, by zniszczyć piękny krajobraz

- Ten proces już trwa, to bardzo pozytywny projekt. To projekt wielowarstwowy, realizowany na podstawie uchwały Rady Ministrów. To projekt kompleksowy, zaangażowane jest w ten projekt szereg ministerstw, w tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nie chodzi o to, żeby zniszczyć ten piękny krajobraz wzdłuż naszej granicy, ale o to, by wykorzystać ukształtowanie terenu, ufortyfikować albo przygotować teren do fortyfikacji i zapór, do zgromadzenia w pobliżu takiej infrastruktury magazynowej, która może przechowywać materiału, by je natychmiast umieścić, gdy takie zagrożenie będzie — odparł.

CPK

CPK

PAP

- To wszystko będzie jeszcze wzmocnione obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową strzegącą przestrzeni powietrznej. I oczywiście rozpoznaniem satelitarnym - dodał.

Następnie gen. Bieńka spytano o pozyskanie przez Polskę czterech aerostatów rozpoznawczych „Barbara” i o ich rolę w systemie rozpoznania.

- To są jedne z najbardziej nowoczesnych systemów. Te balony są nasycane wielką liczbą środków rozpoznania radiolokacyjnego, sięgającego na 300 km, mogą się przemieszczać, wznieść się wyżej, widzieć więcej, dokładniej. Mają łączność nie tylko ze stacjami naziemnymi, ale też ze statkami powietrznymi i będą wpięte w system rozpoznania i obrony powietrznej NATO — wyjaśnił.

Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Już mamy możliwości przyjęcia sił wzmocnienia

Byłego zastępcę dowódcy strategicznego NATO ds. transformacji spytano też o aspekt wojskowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - ogromnego lotniska, którego budowę zapowiedział PiS.

Czytaj więcej

Spółka CPK szykuje się do nowych przejęć gruntów w Baranowie

- Ja nie widziałem jeszcze żadnego generała, który by nie chciał mieć jak najwięcej czegoś, co przyjmuje siły wzmocnienia, co może wzmocnić system obrony, system transportowo-komunikacyjny. Z drugiej strony posiadanie takiego białego słonia, takiego jednego, centralnego hubu rosi pokusę ze strony adwersarza, żeby to zniszczyć. Żeby to ochronić trzeba kilka wiarygodnych systemów baterii, np. Patriot. A gdybyśmy tak przyjęli jeszcze, popatrzyli na mapę lotnisk, które posiadamy — to mamy możliwości przyjęcia sił wzmocnienia i od tych portów lotniczych idą huby komunikacyjne. Przykładem niech będzie Rzeszów, ale jest jeszcze wiele innych lotnisk: Kraków, Wrocław, Szczecin, Zielona Góra, Poznań - odparł. 

- Natomiast pod względem komunikacyjnym połączenie komunikacyjne Polski północ-południe, wschód-zachód, kolejowe i drogowe jest bardzo istotne pod względem obronności — dodał nawiązując do rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej w Polsce, która miałaby towarzyszyć budowie CPK. 

Gen. Bieńka pytano o zapowiedzianą przez Donalda Tuska budowę tzw. Tarczy Wschód, umocnienia granicy Polski z Rosją i Białorusią.

Gen. Mieczysław Bieniek o „Tarczy Wschód”: Nie chodzi o to, by zniszczyć piękny krajobraz

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy