26 krajów UE ostrzega Izrael przed „katastrofalną” ofensywą w Rafah

Wszystkie kraje Unii Europejskiej z wyjątkiem Węgier ostrzegły Izrael przed rozpoczęciem ofensywy w Rafah. Ich zdaniem pogłębi ona katastrofę humanitarną związaną z obecnością około 1,5 miliona uchodźców w mieście na południowym krańcu Gazy.

Publikacja: 19.02.2024 22:07

W Rafah znajduje się około 1,5 miliona uchodźców

W Rafah znajduje się około 1,5 miliona uchodźców

Foto: MOHAMMED ABED / AFP

We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele wszystkich państw UE oprócz Węgier zaapelowali do Izraela o „natychmiastową przerwę, która doprowadziłaby do trwałego zawieszenia broni, bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników i zapewnienia pomocy humanitarnej”.

Oświadczenie wydano w imieniu „ministrów spraw zagranicznych 26 państw członkowskich Unii Europejskiej”. Węgry – bliski sojusznik izraelskiego rządu – były jedynym krajem, który się pod nim nie podpisał.

Atak na Rafah katastrofalny i nierozsądny

„Prosimy rząd Izraela, aby nie podejmował działań wojskowych w Rafah, które pogorszyłyby i tak już katastrofalną sytuację humanitarną i uniemożliwiłyby świadczenie podstawowych usług i pomocy humanitarnej” – stwierdzili ministrowie.

Izrael przygotowuje się do inwazji lądowej na najbardziej wysunięte na południe miasto Gazy, które po prawie pięciu miesiącach walk nazwał ostatnim bastionem kontroli Hamasu.

Działania w Rafah pogorszyłyby i tak już katastrofalną sytuację humanitarną i uniemożliwiłyby świadczenie podstawowych usług i pomocy humanitarnej”

Ministrowie spraw zagranicznych 26 krajów UE

– Atak na Rafah byłby absolutnie katastrofalny i nierozsądny – powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin.

Izrael oskarża bojowników Hamasu o ukrywanie się wśród ludności cywilnej, czemu grupa bojowników zaprzecza i twierdzi, że podjęto „nadzwyczajne środki”, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Nie będzie możliwe uniknięcie ofiar cywilnych

Jednak odpowiedzialny za politykę zagraniczną UE Josep Borrell powiedział, że nie da się zapobiec śmierci cywilów. – Musimy w dalszym ciągu wywierać presję na Izrael, aby uświadomić mu, że na ulicach Rafah jest tak wielu ludzi, że nie będzie możliwe uniknięcie ofiar cywilnych – powiedział. – Będzie to z pewnością sprzeczne z poszanowaniem prawa humanitarnego.

Czytaj więcej

Biden w prywtanych rozmowach określa Netanjahu wulgarnym słowem

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock również wezwała Izrael do poszanowania prawa humanitarnego, ale stwierdziła, że Izrael ma „prawo do samoobrony”, ponieważ bojownicy Hamasu w dalszym ciągu działają z Rafah. – Najlepiej byłoby, gdyby Hamas złożył broń – powiedziała. – Ponad milion ludzi udało się na południe Gazy, ponieważ IDF (Izraelskie Siły Obronne) tak im powiedziały. Nie mogą tak po prostu zniknąć – dodała.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach