00:02
10.02.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:43
10.02.2024

Eksplozje w Mikołajowie

Nocą pojawiły się informacje o ponownych atakach na Mikołajów. Słychać było liczne eksplozje.

23:13
10.02.2024

Lech Wałęsa: "Mamy szansę zrobić wielki porządek"

W wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN były polski prezydent podkreślił, że na barkach Waszyngtonu spoczywa ciężar przywództwa w walce przeciwko Rosji. Mamy wielką szansę wreszcie zrobić porządek na tym świecie. W tym porządkowaniu los dał przywództwo Stanom Zjednoczonym i one nie mogą się cofnąć. Jeśli nie wykorzystamy tej sytuacji, wnuki nam nie wybaczą." - powiedział.

Lech Wałęsa zaapelował do Stanów Zjednoczonych, by przewodziły w procesie, który doprowadzi do zmiany systemu politycznego w Federacji Rosyjskiej.

22:49
10.02.2024

Zełenski dokonuje zmian w ukraińskim sztabie generalnym

W swoim codziennym wystąpieniu prezydent Ukrainy poinformował o powołaniu pięciu oficerów do zmodernizowanego sztabu połączonych sił zbrojnych armii ukraińskiej, po mianowaniu w ostatni czwartek na jego szefa gen. Oleksandra Syrskiego. Pułkownik Wadym Sucharewsky zostanie zastępcą szefa sztabu ds. bezzałogowych statków powietrznych i otrzyma zadanie opracowania wykorzystania dronów do celów wojskowych. Pułkownik Andrij Lebiedienko zostanie zastępcą szefa sztabu ds. systemów walki i innowacji technologicznych. Awansowali także: generałowie brygady Wołodymyr Horbatiuk (operacje i administracja), Oleksij Szewczenko (logistyka) i Mychajło Drapaty (szkolenia).

22:10
10.02.2024

Wybuchy na przedmieściach Dniepru

Wieczorem doszło do ataku rosyjskich dronów-kamikadze na przedmieściach Dniepru. Siły Powietrzne ostrzegły o ruchach wrogich dronów, a następnie słychać było wybuchy.

21:40
10.02.2024

Polski ambasador w USA o wywiadzie z Putinem

Marek Magierowski, polski ambasador w USA, przemawiając na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, odniósł się do niedawnego wywiadu Władimira Putina z Tuckerem Carlsonem, amerykańskim komentatorem znanym z prorosyjskich i proputinowskich poglądów. W swoich monologach rosyjski dyktator wspominał też o Polsce, mówiąc m.in., że to Warszawa stoi za rozpoczęciem II wojny światowej.

Polski dyplomata wyraził nadzieję, że "to nie Carlson, a sędzia przed trybunałem w Hadze będzie w następnej kolejności przesłuchiwał Władimira Putina".  „Wierzę, że pewnego dnia to się stanie bez konieczności porywania go z Argentyny - stwierdził polski dyplomata, nawiązując do historii hitlerowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna, który dopiero w 1960 roku został schwytany przez Mosad w Ameryce Południowej.

21:07
10.02.2024

Atak rosyjskich dronów na trzy ukraińskie obwody

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o ataku rosyjskich dronów na obwody: chersoński, mikołajowski i dniepropietrowski. Grupa dronów kieruje się także w okolice Kirowogradu.

20:31
10.02.2024

Zełenski o ataku na Charków: Fakty mówią więcej niż wszelkie słowa

"Minionej nocy w wyniku pożaru po uderzeniu dronów Shahed zginęła w Charkowie cała rodzina: rodzice i troje dzieci. Najstarszy syn, Ołeksij, miał siedem lat. Średni, Mychajło — cztery lata. Najmłodszy, Pawło — miał siedem miesięcy. Dzieci te nie zdążyły poznać życia i zostały zabite z powodu szaleństwa Rosjan" - napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych. "Terror nie może pozostać bezkarny."

19:53
10.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na froncie

W sobotę Siły Obronne odparły 32 ataki wroga w kierunku Awdijiwki i 31 — w kierunku maryjskim, podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:21
10.02.2024

Norwegia planuje przekazać Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej

Norweski rząd zaproponował parlamentowi kraju zamówienie dla Ukrainy kolejnych dziesięciu wyrzutni i czterech centrów kierowania ogniem dla systemu obrony powietrznej NASAMS od firmy Kongsberg Defence and Aerospace, podała strona internetowa norweskiego rządu.

18:59
10.02.2024

Niemcy: Jeśli Ukraina upadnie, będą kolejne miliony uchodźców

Zgodnie ze scenariuszem zakładanym przez niemiecki rząd, w razie przegranej wojny, Ukrainę opuściłoby jeszcze około dziesięciu milionów osób. Zdecydowana większość wyjechałaby do Europy Zachodniej, a jednym z krajów docelowych byłyby Niemcy — ostrzega „Welt am Sonntag”. Ekspert CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter wezwał państwa wspierające Ukrainę do znacznego zwiększenia pomocy wojskowej w związku z obecnym zwlekaniem ze strony USA.

Czytaj więcej

Niemcy. Miliony uchodźców, jeśli Ukraina upadnie
18:28
10.02.2024

„Handelsblatt”: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą

"Donald Tusk i jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mieli w minionych tygodniach pełne ręce roboty”, aby posklejać nadszarpnięte relacje z Ukrainą. „Krótkowzroczna polityka PiS w połączeniu z wyborczym szumem doprowadziła do sytuacji, w której rozwiązywalne problemy gospodarcze wywołały kryzys zaufania” – napisał Ivo Mijnssen w dzienniku ekonomicznym „Handelsblatt”.

Czytaj więcej

Niemiecka prasa: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą
17:57
10.02.2024

Minister Sikorski: Putin rozumie tylko język siły

„Myśląc w ten sposób, podąża drogą Związku Radzieckiego. Poniósł on porażkę, ponieważ rozpoczął wyścig zbrojeń z Zachodem, aż do implozji. Putin rywalizuje teraz z połową wolnego świata, nie może wygrać” - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla „Spiegla”.

17:28
10.02.2024

Kułeba: Pozwalacie Putinowi szerzyć jego szaleńczą ludobójczą propagandę

„Dziś pozwalacie Putinowi szerzyć jego szaleńczą, ludobójczą propagandę, a następnego dnia uderza w Charków, zabijając siedem osób. Rosjanie spalili żywcem sparaliżowanego mężczyznę i jego żonę, a także całą pięcioosobową rodzinę: rodziców, ich dzieci w wieku czterech i siedmiu lat oraz noworodka" - napisał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, odnosząc się do ataków na Charków, a także do wywiadu Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. Kułeba opublikował też zdjęcia zniszczeń w Charkowie.

16:55
10.02.2024

Szef NATO wzywa do produkcji broni

Sekretarz generalny NATO wezwał członków sojuszu do większego ukierunkowania europejskiej gospodarki na produkcję broni i amunicji. „Musimy szybciej odbudować i rozszerzyć naszą bazę przemysłową, abyśmy mogli zwiększyć dostawy na Ukrainę i uzupełnić nasze własne zapasy” – powiedział Jens Stoltenberg w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”: „Oznacza to przejście od wolniejszej produkcji w czasach pokoju do produkcji szybszej, co jest konieczne w czasach konfliktu”.

Czytaj więcej

Szef NATO wzywa do produkcji broni. „Prześcignąć Rosję"
16:26
10.02.2024

Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem Francji o potrzebach zbrojeniowych Ukrainy

Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że omawiał przez telefon z Emmanuelem Macronem „sytuację na polu bitwy i potrzeby obronne Ukrainy”. Potrzeby te „obejmują drony, artylerię i amunicję, broń elektroniczną i systemy obrony powietrznej”, podał Zełenski, dziękując także Francji za „niezachwiane wsparcie”.

15:53
10.02.2024

New York Times: Ukrainie wystarczy pocisków do marca

Ukraińskie wojsko jest zmęczone i boryka się z brakiem uzbrojenia, a tymczasem amerykańska pomoc wciąż jest pod znakiem zapytania — napisał New York Times. O przyspieszenie pomocy apeluje do amerykańskich sojuszników doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i nazywa wsparcie Waszyngtonu „inwestycją w globalne bezpieczeństwo”. Tymczasem część ukraińskich ekspertów wojskowych podziela obawy, dotyczące stanu uzbrojenia ukraińskich wojsk. "Ukraina ma coraz mniejszy zapas amunicji, a pocisków artyleryjskich, zwłaszcza amunicji dla systemów obrony powietrznej, wystarczy do marca " - pisze NYT.

15:12
10.02.2024

Saab: wzrost popytu na sprzęt wojskowy

Trwająca wojna w Ukrainie, wpłynęła na znaczną poprawę wyników grupy ze Sztokholmu. W ostatnim roku obroty wzrosły o 22,8 proc. do 51,6 mld koron (4,58, mld euro) z 42 mld.

Czytaj więcej

Saab zarobił na wojnie w Ukrainie. Gwałtowny skok zamówień
14:52
10.02.2024

Do 57 wzrosła liczba rannych w ataku rosyjskiego drona na Charków

Liczba osób rannych w nocnym ataku rosyjskiego drona na Charków wzrosła do 57 – poinformował w poście na Telegramie burmistrz Charkowa Ihor Terekchow.

„Liczba rannych w wyniku nocnego ataku osiągnęła już 57. Są to mieszkańcy ulicy Kotelnej, których wczoraj wieczorem Rosja pozostawiła bez niczego: bez domu, bez dokumentów, bez pieniędzy, bez rzeczy osobistych” – Teriechow napisał.

Wcześniej Terechow powiedział, że miasto jest gotowe zapewnić mieszkania wszystkim osobom, które w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego pozostały bez dachu nad głową.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że 15 prywatnych domów w Charkowie spłonęło w wyniku uderzenia rosyjskich dronów kamikadze w skład ropy i powstałego wycieku paliwa.

Zginęło siedem osób, w tym troje dzieci. Ewakuowano pięćdziesiąt osób.

14:29
10.02.2024

Po blokadzie rolników wznowiono ruch ciężarówek na granicy z Polską

Polscy rolnicy rozpoczęli 9 lutego blokadę przejść Medyka-Szehyni z Ukrainą. Według kontroli granicznej protest zakończył się o godzinie 11:30 w sobotę i obecnie na Ukrainę może wjechać 220 ciężarówek.

14:03
10.02.2024

Sikorski: Putin chce być drugim Piotrem Wielkim

Czytaj więcej

Radosław Sikorski dla „Spiegla”: Koniec z demonizowaniem Niemiec
13:28
10.02.2024

Pierwszy wiceminister obrony Ukrainy odwołany

Gabinet Ministrów na sobotnim posiedzeniu odwołał Oleksandra Pawliuka ze stanowiska Pierwszego Wiceministra Obrony Narodowej — pinformował o tym za pośrednictwem Telegramu wysłannik rządu w Radzie Najwyższej Taras Melniczuk.

„Oleksandr Pawliuk został odwołany ze stanowiska Pierwszego Wiceministra Obrony Ukrainy w związku z przeniesieniem go na inne stanowisko” – napisał.

Według niektórych doniesień medialnych Pawliuk może zostać nowym dowódcą Wojsk Lądowych Ukrainy, zastępując niedawno mianowanego Naczelnego Wodza Oleksandra Syrskiego.

Dowódcę Wojsk Lądowych powołuje Prezydent na wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej.

12:56
10.02.2024

Rumunia poderwała F-16 podczas rosyjskich ataków dronów na obwód odeski

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że poderwano odrzutowce stacjonujące w bazie lotniczej w pobliżu Fetesti, około 200 kilometrów od granicy z Ukrainą, w celu przeprowadzenia rozpoznania.

12:33
10.02.2024

Brytyjski wywiad ocenia skutki ukraińskiego uderzenia na lotnisko na Krymie

Ostatni ukraiński atak wymierzony w rosyjskie lotnisko Belbek na tymczasowo okupowanym Krymie jeszcze bardziej osłabił potencjał rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych -  twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na dane wywiadowcze.

Uważa się, że 31 stycznia ukraiński atak na lotnisko w Belbeku zniszczył bunkier Centrum Koordynacji Kontroli Radarowej.

„To prawie na pewno pogorszy zdolność Rosji do koordynowania działań powietrznych w regionie Morza Czarnego, zwiększając zależność od i tak już rozciągniętej floty samolotów A-50 MAINSTAY, a także coraz bardziej uszczuplając pulę wyszkolonego personelu dostępnego do kierowania operacjami powietrznymi” – czytamy w raporcie. 

Jednocześnie analitycy zauważają, że rosyjska doktryna wojskowa zakłada znaczącą rolę naziemnych stacji kontroli w koordynowaniu swoich sił powietrzno-desantowych, zwłaszcza myśliwców.

Biorąc pod uwagę trwające walki na Ukrainie, „jest prawie pewne, że rosyjscy piloci i personel naziemny cierpią obecnie z powodu zmęczenia bojowego w związku z zapotrzebowaniem na operacje na Ukrainie” – czytamy w raporcie.

„Jakiekolwiek dalsze ataki na krytyczne węzły koordynacyjne na Krymie prawie na pewno zwiększą tę presję, tworząc zwiększone ryzyko pomyłki lub błędnych obliczeń” – stwierdził brytyjski wywiad.

12:01
10.02.2024

Czołowy niemiecki generał: „Musimy być gotowi na wojnę za 5 lat”

Carsten Breuer, generalny inspektor niemieckich sił zbrojnych, stwierdził, że Rosja ma zarówno potencjał militarny, jak i zamiar rozszerzenia swojej agresji poza Ukrainę.

11:29
10.02.2024

Na granicy ukraińsko-polskiej utknęło około 1300 ciężarówek

Około 1300 ciężarówek pozostaje unieruchomionych na punktach kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej po tym, jak polscy rolnicy wznowili blokadę przejść granicznych - powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik Państwowej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

Według niego na trzech zablokowanych przez polskich rolników punktach kontrolnych – Jahodyn-Dorohusk, Rawa-Ruska-Hrebenne i Szehyni-Medyka stoi w kolejce około 1300 ciężarówek, przy czym największa kolejka zarejestrowana jest naprzeciwko punktu kontrolnego Jahodyn.

Demczenko odnotował także wzrost liczby ciężarówek na punkcie kontrolnym w Korczowej — Krakowcu, gdzie ruch nie jest zablokowany, dlatego kierowcy ciężarówek wybierają je do przekraczania granicy.

10:59
10.02.2024

Stoltenberg: Zachód musi być przygotowany na „konfrontację trwającą dziesięciolecia” z Rosją

„Jeśli (prezydent Rosji Władimir) Putin zwycięży na Ukrainie, nie ma gwarancji, że rosyjska agresja nie rozprzestrzeni się na inne kraje” – ostrzegł sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

10:35
10.02.2024

Ukraina poinformowała o stratach Rosjan

W okresie od 24 lutego 2022 r. do 10 lutego 2024 r. Rosja straciła 394 270 żołnierzy w tym 980 w ciągu ostatnich 24 godzin — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:04
10.02.2024

Biden i Scholz spotkali się w Waszyngtonie, aby omówić pomoc USA dla Ukrainy

Wstrzymanie przez Republikanów wsparcia nowych pakietów pomocowych jest „bliskie kryminalnego zaniedbania” – stwierdził prezydent USA Joe Biden podczas spotkania w Białym Domu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

09:35
10.02.2024

Rośnie liczba rannych po ataku na Odessę

Po atakach rosyjskich dronów w obwodzie odeskim ranne są cztery osoby. Wszystkie to pracownicy obiektów portowych. Zostali hospitalizowani – powiedział gubernator Ołeh Kiper.

08:56
10.02.2024

W sobotę rano u wybrzeży Krymu nie było żadnych rosyjskich lotniskowców

Według stanu na godzinę 08:00 w sobotę 10 lutego Rosja utrzymuje w służbie bojowej na Morzu Czarnym cztery okręty wojenne - podaje Ukraińska Marynarka Wojenna.

W raporcie zauważono, że na Morzu Azowskim znajduje się kolejny okręt wojenny, który także nie przenosi rakiet.

Na Morzu Śródziemnym znajdują się dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej, w tym lotniskowiec z łączną salwą do ośmiu rakiet Kalibr..

08:25
10.02.2024

Trudeau: Kanadyjczycy „nie dadzą się zwieść” rosyjskiej propagandzie

Premier Justin Trudeau twierdzi, że jawna propaganda promowana przez prezydenta Rosji Władimira Putina nie ma wpływu na przeciętnych Kanadyjczyków.

„Putin zdecydował się na inwazję na sąsiedni suwerenny kraj, naruszając prawa, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz naruszając porządek oparty na zasadach, który leży u podstaw bezpieczeństwa nas wszystkich, żyjących w wolnych demokracjach na całym świecie” – dodał. 

Władimir Putin „oczywiście użyje wszelkiej propagandy, w jaką będzie mógł się zaangażować, ale mogę powiedzieć, że Kanadyjczycy nie dadzą się oszukać” – zauważył Trudeau.

Podkreślił, że Kanada wspiera Ukrainę nie tylko ze względu na przyjaźń, ale także dlatego, że oparty na zasadach system praw i statutów ma chronić wszystkich, nie tylko Ukraińców.

Dlatego – dodał – Kanada będzie nadal pomagać Ukrainie.

08:01
10.02.2024

Rosyjski wywiad prowadzi antyzachodnią i antyukraińską kampanię w Serbii

Agenci rosyjskiej służby wywiadu zagranicznego pracujący pod przykrywką dyplomatyczną w Serbii koordynują kampanię mającą na celu zwiększenie nastrojów antyzachodnich w Serbii i przeciwdziałanie międzynarodowym dostawom amunicji na Ukrainę W tym celu stworzono fałszywą narrację na temat rzekomych konsekwencji użycia amunicji ze zubożonego uranu w walce – poinformowało Guildhall źródło w serbskim rządzie.

W styczniu 2024 r. agenci rosyjskiego wywiadu Andriej Temyaszow, pracujący pod dyplomatyczną przykrywką radcy-ministra ambasady rosyjskiej i Michaił Generał (podający się za doradcę ds. misji ambasady rosyjskiej) spotkali się z serbskimi i włoskimi prawnikami Srdjanem Aleksiciem i Angelo Fiore Tartaglią w celu zaplanowania i koordynowania szeregu wydarzeń w ramach tej kampanii.

07:29
10.02.2024

Jedna osoba ranna w ataku na Odessę

W ataku rosyjskiego drona na Odessę 44-letni mężczyzna został ranny - poinformował gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper.

07:02
10.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 716. dniu wojny

PAP

06:41
10.02.2024

UE: Zastąpienie naczelnego wodza „wewnętrzną sprawą Ukrainy”

.Zastąpienie naczelnego wodza Ukrainy to „wewnętrzna decyzja” prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę niezależnie od przywództwa wojskowego tego kraju — oznajmił 9 lutego rzecznik Unii Europejskiej.

06:19
10.02.2024

Rosyjski atak na Charków wywołał pożar, w którym zginęło 7 osób

Rosyjscy snajperzy zaatakowali stację benzynową w Charkowie, wywołując duży pożar, który objął 15 domów mieszkalnych i zabił siedem osób, w tym troje dzieci - podają lokalne władze. Co najmniej dwie osoby zgłoszono obrażenia. Ewakuowano ponad 50 mieszkańców Charkowa, w tym dwójkę dzieci.

06:10
09.02.2024

Relacja z piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 716