Izrael oskarżony o atak na ośrodek ONZ w Strefie Gazy

ONZ twierdzi, że izraelskie czołgi ostrzelały duży ośrodek ONZ w Strefie Gazy, w którym schronienie miało znaleźć ok. 30 tys. Palestyńczyków.

Publikacja: 25.01.2024 05:26

Słup dymu nad Chan Junus

Słup dymu nad Chan Junus

Foto: AFP

Ostrzał ośrodka w Chan Junus będącego schronieniem dla uciekających przed wojną palestyńskich cywilów miał doprowadzić do „masowych ofiar” - wynika z informacji przekazywanych przez ONZ.

Izrael odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że to Hamas mógł ostrzelać ośrodek.

Ostrzał ośrodka w Chan Junus został potępiony przez USA.

Atak na ośrodek ONZ w Strefie Gazy: Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych

Koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej dla terytoriów palestyńskich, James McGoldrick, poinformował o "masowych ofiarach". - Niektóre budynki stanęły w płomieniach, są informacje o ofiarach śmiertelnych. Wiele osób próbował uciec z miejsca ataku, ale nie było w stanie - mówi.

Czytaj więcej

Miesięczny rozejm w Strefie Gazy? Trwają rozmowy

Thomas White, dyrektor ds. Gazy w Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) twierdzi, że dwa pociski wystrzelone przez izraelski czołg trafiły w jeden z budynków w ośrodku, w którym schroniło się 800 Palestyńczyków. Zginąć miało co najmniej dziewięć osób, a 75 zostało rannych.

- Ośrodek jest wyraźnie oznaczony jako placówka ONZ, jego współrzędne zostały przekazane władzom Izraela, jak w przypadku wszystkich naszych placówek. To kolejny jawny brak szacunku wobec podstawowych zasad prowadzenia działań wojennych — oświadczył dyrektor UNRWA, Philippe Lazzarini.

25,7 tys.

Co najmniej tylu palestyńskich cywilów miało zginąć w działaniach odwetowych Izraela w Strefie Gazy

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, oświadczył, że Stany Zjednoczone "ubolewają nad atakiem na ośrodek ONZ w Chan Junus".

Patel dodał, że chronieni muszą być zarówno cywile, jak i placówki ONZ oraz pracownicy humanitarni, którzy muszą mieć możliwość niesienia pomocy cywilom.

Izraelska armia wyklucza, jakoby to jej siły ostrzelały ośrodek ONZ

Izraelska armia początkowo wydała oświadczenie z informacją, że rejon, w którym znajduje się ośrodek jest bazą bojowników Hamasu i potwierdzała, że w rejonie tym toczą się walki.

W drugim oświadczeniu izraelska armia poinformowała, że wyklucza, aby to izraelskie wojsko ostrzelało ośrodek ONZ. Izraelska armia sprawdza obecnie, czy ośrodka nie ostrzelał Hamas.

Wojna Izraela z Hamasem: Liczba ofiar zbliża się do 30 tysięcy

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, a ok. 240 zostało wywiezionych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

Większość z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy uciekło przed działaniami wojennymi na południe enklawy — największym ośrodkiem, w którym gromadzą się palestyńscy uchodźcy wewnętrzni jest Chan Junus.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że od początku wojny Izraela z Hamasem śmierć poniosło ok. 25 700 palestyńskich cywilów, w tym 210 w ciągu ostatniej doby.

Ostrzał ośrodka w Chan Junus będącego schronieniem dla uciekających przed wojną palestyńskich cywilów miał doprowadzić do „masowych ofiar” - wynika z informacji przekazywanych przez ONZ.

Izrael odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że to Hamas mógł ostrzelać ośrodek.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zacharowa: USA poniosą fiasko jak w Wietnamie i Afganistanie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Pieskow o decyzji Izby Reprezentantów: Ameryka będzie musiała za to odpowiedzieć
Konflikty zbrojne
Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Broń na froncie w mniej niż tydzień?
Konflikty zbrojne
Wojsko USA nie jest przygotowane na długi konflikt na Bliskim Wschodzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód