Izrael oskarżony o atak na ośrodek ONZ w Strefie Gazy

ONZ twierdzi, że izraelskie czołgi ostrzelały duży ośrodek ONZ w Strefie Gazy, w którym schronienie miało znaleźć ok. 30 tys. Palestyńczyków.

Publikacja: 25.01.2024 05:26

Słup dymu nad Chan Junus

Słup dymu nad Chan Junus

Foto: AFP

Ostrzał ośrodka w Chan Junus będącego schronieniem dla uciekających przed wojną palestyńskich cywilów miał doprowadzić do „masowych ofiar” - wynika z informacji przekazywanych przez ONZ.

Izrael odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że to Hamas mógł ostrzelać ośrodek.

Ostrzał ośrodka w Chan Junus został potępiony przez USA.

Atak na ośrodek ONZ w Strefie Gazy: Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych

Koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej dla terytoriów palestyńskich, James McGoldrick, poinformował o "masowych ofiarach". - Niektóre budynki stanęły w płomieniach, są informacje o ofiarach śmiertelnych. Wiele osób próbował uciec z miejsca ataku, ale nie było w stanie - mówi.

Czytaj więcej

Miesięczny rozejm w Strefie Gazy? Trwają rozmowy

Thomas White, dyrektor ds. Gazy w Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) twierdzi, że dwa pociski wystrzelone przez izraelski czołg trafiły w jeden z budynków w ośrodku, w którym schroniło się 800 Palestyńczyków. Zginąć miało co najmniej dziewięć osób, a 75 zostało rannych.

- Ośrodek jest wyraźnie oznaczony jako placówka ONZ, jego współrzędne zostały przekazane władzom Izraela, jak w przypadku wszystkich naszych placówek. To kolejny jawny brak szacunku wobec podstawowych zasad prowadzenia działań wojennych — oświadczył dyrektor UNRWA, Philippe Lazzarini.

25,7 tys.

Co najmniej tylu palestyńskich cywilów miało zginąć w działaniach odwetowych Izraela w Strefie Gazy

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Vedant Patel, oświadczył, że Stany Zjednoczone "ubolewają nad atakiem na ośrodek ONZ w Chan Junus".

Patel dodał, że chronieni muszą być zarówno cywile, jak i placówki ONZ oraz pracownicy humanitarni, którzy muszą mieć możliwość niesienia pomocy cywilom.

Izraelska armia wyklucza, jakoby to jej siły ostrzelały ośrodek ONZ

Izraelska armia początkowo wydała oświadczenie z informacją, że rejon, w którym znajduje się ośrodek jest bazą bojowników Hamasu i potwierdzała, że w rejonie tym toczą się walki.

W drugim oświadczeniu izraelska armia poinformowała, że wyklucza, aby to izraelskie wojsko ostrzelało ośrodek ONZ. Izraelska armia sprawdza obecnie, czy ośrodka nie ostrzelał Hamas.

Wojna Izraela z Hamasem: Liczba ofiar zbliża się do 30 tysięcy

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października, czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców Izraela, a ok. 240 zostało wywiezionych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

Większość z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy uciekło przed działaniami wojennymi na południe enklawy — największym ośrodkiem, w którym gromadzą się palestyńscy uchodźcy wewnętrzni jest Chan Junus.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że od początku wojny Izraela z Hamasem śmierć poniosło ok. 25 700 palestyńskich cywilów, w tym 210 w ciągu ostatniej doby.

Ostrzał ośrodka w Chan Junus będącego schronieniem dla uciekających przed wojną palestyńskich cywilów miał doprowadzić do „masowych ofiar” - wynika z informacji przekazywanych przez ONZ.

Izrael odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że to Hamas mógł ostrzelać ośrodek.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?