Konflikt Izrael-Hamas. Netanjahu twierdzi, że Izrael płaci "bardzo wysoką cenę"

Po śmierci w sobotę kolejnych 14 izraelskich żołnierzy w Gazie, premier Beniamin Netanjahu zapowiedział, że armia będzie działać „z pełną siłą aż do końca”.

Publikacja: 24.12.2023 17:11

Izraelski ostrzał miasta Chan Junus na południu Strefy Gazy

Izraelski ostrzał miasta Chan Junus na południu Strefy Gazy

Foto: AFP

Dowództwo Sił Obronnych Izraela (IDF) twierdzi, że od piątku na terytorium Palestyny zginęło 14 kolejnych żołnierzy, co zwiększa łączną liczbę poległych podczas akcji odwetowej w Strefie Gazy do 153.

Sobota była jednym z najbardziej krwawych dni, ale Netanjahu powiedział podczas niedzielnego posiedzenia rządu, że jego siły „nie mają innego wyjścia”, jak tylko kontynuować walkę.

Czytaj więcej

Zbliża się druga przerwa w wojnie Hamas – Izrael

Komentując śmierć żołnierzy premier stwierdził, że  „to trudny poranek po bardzo trudnym dniu walk w Gazie”, ale armia będzie działać „z pełną siłą aż do końca”. Powtórzył też, że ostatecznym celem   jest wyeliminowanie Hamasu i zapewnienie bezpiecznego powrotu zakładników przetrzymywanych w Gazie.

- Niech dla wszystkich będzie jasne: to będzie długa wojna – dodał izraelski premier.

Konflikt Izrael-Hamas. „Krytyczna potrzeba” ochrony cywilów

Tymczasem kierowane przez Hamas ministerstwo zdrowia w Gazie  twierdzi, że ostatniego dnia zginęło kolejnych 166 osób. Ministerstwo podaje, że od 7 października w Gazie zginęło ponad 20 000 osób, głównie kobiet i dzieci, a 54 000 zostało rannych.

Prezydent USA Joe Biden – kluczowy sojusznik Netanjahu – podczas sobotniej rozmowy z premierem Izraela podkreślił „krytyczną potrzebę” ochrony życia cywilów, podał Biały Dom.

Czytaj więcej

Human Rights Watch: Izrael chce zagłodzić cywilów w Strefie Gazy

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła rezolucję żądającą dostaw pomocy na dużą skalę do Strefy Gazy, ale to również nie ograniczało się do wezwania do zawieszenia broni między obiema walczącymi stronami.

Palestyński urzędnik zaznajomiony z negocjacjami o zawieszeniu broni powiedział BBC, że Egipt przedstawił nowy trzyetapowy plan, który rozpoczyna się dwutygodniowym humanitarnym rozejmem – z możliwością przedłużenia – podczas którego Hamas uwolni 40 zakładników, a Izrael uwolni 120 więźniów palestyńskich .

Izraelska operacja rozpoczęła się 7 października po tym, jak bojownicy Hamasu przedostali się ze Strefy Gazy do południowego Izraela, zabijając 1200 osób i biorąc około 240 zakładników.

Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
Konflikty zbrojne
Rakiety Izraela pozbawiły palestyńskie rodziny szans na zapłodnienie metodą in vitro
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę