Izrael rozpoczął niszczenie tuneli pod Gazą. Cywile: Nie ma wody, nie ma żywności

Izraelska armia, po otoczeniu Gazy, największego miasta w Strefie Gazy, rozpoczyna lokalizowanie i niszczenie sieci tuneli używanych przez Hamas, które znajdują się pod miastem.

Publikacja: 08.11.2023 05:13

Izraelska armia prowadzi działania wojenne w północnej części Strefy Gazy

Izraelska armia prowadzi działania wojenne w północnej części Strefy Gazy

Foto: AFP

Jak podaje Reuters jest to kolejna faza izraelskiej ofensywy rozpoczętej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Celem Izraela jest zniszczenie Hamasu, który rządzi Strefą Gazy od 2007 roku.

Gaza otoczona, rozpoczyna się niszczenie podziemnych tuneli

Izraelskie siły, po wejściu przed ponad tygodniem do Strefy Gazy (wcześniej była ona pod regularnym ostrzałem izraelskiej armii prowadzonym z ziemi, powietrza i wody), otoczyły Gazę i podzieliły enklawę na pół, koncentrując się na walkach z Hamasem w jej północnej części.

Obecnie, jak informuje izraelska armia, jej oddziały prowadzą walki w Gazie. Z kolei Hamas podaje, że zadaje ciężkie straty izraelskim oddziałom. Hamas i Islamski Dżihad twierdzą, że organizują liczne zasadzki na izraelskie wojska pancerne.

Minister obrony Izraela, Jo'aw Gallant oświadczył, że Izrael ma "jeden cel - terrorystów z Hamasu w Gazie, ich infrastrukturę, ich dowódców, bunkry".

Rzecznik izraelskiej armii, adm. Daniel Hagari oświadczył, że izraelskie wojska inżynieryjne używają materiałów wybuchowych, aby zniszczyć sieć tuneli zbudowanych przez Hamas pod Gazą. System podziemnych tuneli ma liczyć setki kilometrów.

Izrael - mimo iż w Strefie Gazy nadal znajduje się ok. 240 zakładników wywiezionych tam przez Hamas po ataku na Izrael z 7 października - nie zgadza się na zawieszenie broni, pomimo iż rodziny zakładników obawiają się, iż działania izraelskiej armii mogą zagrozić życiu ich bliskich (uważa się, że Hamas przetrzymuje zakładników w swoich podziemnych tunelach). Z kolei Hamas deklaruje, że nie przerwie walki, dopóki Strefa Gazy jest atakowana.

Czytaj więcej

Zbieranie granatów pod Aszkelonem. Reportaż z południowego Izraela

USA zgadzają się z oceną Izraela, że zawieszenie broni pozwoliłoby przegrupować siły Hamasowi, ale Joe Biden poinformował we wtorek, że zwrócił się do premiera Izraela, Beniamina Netanjahu z prośbą o humanitarne przerwy w walkach, umożliwiające dostarczenie pomocy cywilom w Strefie Gazy.

Minister obrony Izraela: Po wojnie Strefą Gazy nie będzie rządził ani Hamas, ani Izrael

Ghazi Hamad, jeden z przedstawicieli Hamasu, na antenie telewizji Al Jazeera pytał czy Izrael może pochwalić się jakimkolwiek osiągnięciem wojskowym w Strefie Gazy innym niż "zabijanie cywili". - Gaza jest niezniszczalna i pozostanie cierniem w gardle Amerykanów i syjonistów - dodał.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że od 7 października w atakach Izraela zginęło ponad 10 tys. Palestyńczyków, z których ok. 40 proc. stanowiły dzieci.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu w rozmowie z ABC News zapowiedział, że po pokonaniu Hamasu Izrael przejmie na "nieokreślony czas" odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Strefie Gazy. Jednak Gallant zapewnił, że Izrael nie jest zainteresowany przejęciem rządów w enklawie. Minister obrony Izraela mówił, że po wojnie Strefą Gazy nie będzie rządził ani Hamas, ani Izrael.

Obecnie niemal 2/3 z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy w związku z walkami - podaje ONZ. Tysiące osób szukają schronienia w szpitalach.

Reuters cytuje Um Haitham Hejela, kobietę, która schroniła się na terenie szpitala Al Szifa w Gazie.

- Sytuacja staje się gorsza z dnia na dzień. Nie ma jedzenia, nie ma wody. Kiedy mój syn idzie po wodę, stoi w kolejce przez trzy-cztery godziny. Uderzają (Izrael - red.) na piekarnie, nie mamy chleba - skarży się.

Jak podaje Reuters jest to kolejna faza izraelskiej ofensywy rozpoczętej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Celem Izraela jest zniszczenie Hamasu, który rządzi Strefą Gazy od 2007 roku.

Gaza otoczona, rozpoczyna się niszczenie podziemnych tuneli

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Kolejna masakra pokoju nie przybliża
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Kiedy drugi szczyt pokojowy? Ukraina chce, by pojawili się przedstawiciele Rosji
Konflikty zbrojne
Zełenski podał ilu baterii Patriot potrzebuje Kijów, by "zamknąć niebo" nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Sondaż. Ilu Ukraińców uważa, że ​​czas usiąść z wrogiem przy stole negocjacyjnym?
Konflikty zbrojne
Niemcy "po cichu" przekazują czołgi Ukrainie
Konflikty zbrojne
Kto i po co wzywa w Ukrainie do pokoju