Walki na wschodzie Ukrainy. Kijów: Sytuacja nieco się pogorszyła

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podała najnowsze informacje dotyczące walk między wojskami rosyjskimi i ukraińskimi na wschodzie Ukrainy.

Publikacja: 17.07.2023 02:16

Ukraińscy żołnierze z granatnikiem SPG-9 kalibru 73 mm na froncie w pobliżu miasta Siewiersk (obwód

Ukraińscy żołnierze z granatnikiem SPG-9 kalibru 73 mm na froncie w pobliżu miasta Siewiersk (obwód doniecki)

Foto: Anatolii Stepanov / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 508

We wpisie w mediach społecznościowych wiceszefowa resortu kierowanego przez Ołeksija Reznikowa napisała, że na wschodzie "sytuacja nieco się pogorszyła".

Hanna Malar poinformowała, że wojska rosyjskie od dwóch dni aktywnie posuwają się naprzód w rejonie miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim. "Jesteśmy w defensywie" - przyznała.

Czytaj więcej

Kijów przyznaje, że kontrofensywa Ukrainy nie idzie szybko

Walki w rejonie Bachmutu

Wiceminister obrony Ukrainy dodała przy tym, że toczą się "zacięte walki", zaś pozycje obu stron "zmieniają się dynamicznie kilka razy dziennie".

Według Malar, dalej na południe wzdłuż frontu wschodniego, na kierunku bachmuckim (obwód doniecki na wschodzie Ukrainy) wojska ukraińskie "stopniowo" posuwają się naprzód. Minister napisała, że na południowej flance w rejonie Bachmutu Ukraińcy notują codzienne postępy. "Na flance północnej staramy się utrzymać nasze pozycje, wróg atakuje" - podała wiceminister.

"W samym Bachmucie my ostrzeliwujemy wroga, wróg - nas" - napisała Malar.

Czytaj więcej

Putin o wojnie na Ukrainie: Zachodnie czołgi płoną lepiej niż sowieckie

Ofensywa wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim

Odnosząc się do dalszych walk w obwodzie donieckim wiceminister obrony Ukrainy podała, że na południe od Bachmutu wojska rosyjskie kontynuują ofensywę w rejonach miast Awdijiwka i Marjinka. Hanna Malar przekazała, że na tym odcinku frontu siły ukraińskie "nadal skutecznie powstrzymują" Rosjan i że trwają zacięte walki bez zmiany pozycji obu wojsk.

Do walk w rejonie Bachmutu odniósł się też Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, który podał, że na tym kierunku siły rosyjskie wystrzeliły w stronę wojsk ukraińskich 451 pocisków artyleryjskich i rakietowych oraz że doszło do 16 potyczek. Według rzecznika, straty Rosjan wyniosły 101 zabitych, 174 rannych i 9 wziętych do niewoli.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraina się wykrwawia, armia Rosji się odbudowuje

Walki w obwodzie zaporoskim

Z kolei Wałerij Szerszeń, rzecznik ukraińskich sił na kierunku tawrijskim na południu Ukrainy podał, że na kierunku melitopolskim sytuacja nie zmieniła się, natomiast na kierunku berdiańskim (obwód zaporoski) wojska ukraińskie na pewnym odcinku frontu posunęły się o ponad kilometr do przodu.

Według niego, trwają ciężkie starcia, zaś jednostki atakujące okopują się na zdobytych pozycjach, przeprowadzają rozpoznanie powietrzne, rozminowują teren oraz przeprowadzają ataki na stanowiska artylerii wojsk rosyjskich.

Czytaj więcej

Prezydent USA: Putin już przegrał, wojna na Ukrainie nie będzie trwała latami

Kontrofensywa Ukrainy "nie przebiega tak szybko"

W piątek 14 lipca szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kontrofensywa Ukrainy "nie przebiega tak szybko". Zapewnił przy tym, że strona ukraińska nie będzie niczego upiększać. - Jeśli zobaczymy, że coś idzie źle, to o tym powiemy - zadeklarował.

Jermak mówił, że ze strony zachodnich partnerów Ukrainy nie ma presji, lecz pytania, jak można dalej pomóc Kijowowi. Współpracownik Zełenskiego oświadczył jednocześnie, że Kijów nie będzie negocjował z Moskwą, dopóki Rosja nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji, którego fragment wyemitowano w niedzielę, powiedział, odnosząc się do kontrofensywy Ukrainy, że próby przebicia się przez rosyjską obronę nie powiodły się.

We wpisie w mediach społecznościowych wiceszefowa resortu kierowanego przez Ołeksija Reznikowa napisała, że na wschodzie "sytuacja nieco się pogorszyła".

Hanna Malar poinformowała, że wojska rosyjskie od dwóch dni aktywnie posuwają się naprzód w rejonie miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim. "Jesteśmy w defensywie" - przyznała.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińskie nastroje. Ponad połowa za dalszą wojną. Co jeszcze mówią sondaże?
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy