Think tank o kontrofensywie Ukrainy: Rosjanie boją się, że Ukraińcy przekroczą Dniepr

Ukraińcy atakowali 3 lipca na co najmniej czterech odcinkach frontu - wynika z najnowszego raportu think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), opisującego przebieg ukraińskiej kontrofensywy.

Publikacja: 04.07.2023 05:46

Czy ukraińska armia może przekroczyć Dniepr?

Czy ukraińska armia może przekroczyć Dniepr?

Foto: PAP/UKRINFORM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 496

ISW pisze o "niewielkich postępach" ukraińskiej kontrofensywy 3 lipca.

Kontrofensywa Ukrainy: Jakie terytorium wyzwoliła ukraińska armia?

Powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji think tank podaje, że Ukraińcy prowadzili działania ofensywne w rejonie Łymanu.

Tymczasem wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar poinformowała, że Ukraińcy nacierali w rejonie Bachmutu, w rejonie granicy między obwodami zaporoskim a donieckim i w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Czytaj więcej

Iran dołącza do organizacji, której członkami są Chiny, Indie i Rosja

Malar podała, że Ukraińcy odbili 9 km2 terytorium na wschodniej Ukrainie gdzie mieli, jak podaje ISW, poczynić postępy na południowy zachód od Bachmutu.

Wiceminister obrony Ukrainy podała też, że na południu ukraińska armia w ciągu tygodnia wyzwoliła 28,4 km2 terytorium, a od początku kontrofensywy - 158,4 km2.

Czytaj więcej

Front w Ukrainie: kto tu atakuje, a kto się broni

Z kolei rosyjscy blogerzy wojskowi wskazują na zdobycze ukraińskiej armii na południe od miejscowości Orichiw, w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Czy łodzie przemytników wzmocnią rosyjskie wojska na południu Ukrainy?

ISW odnotowuje też, że rosyjscy blogerzy wojskowi wykorzystali ostatnią aktywność ukraińskiej armii na wschodnim brzegu w obwodzie chersońskim, by wezwać o zwiększenie liczby niewielkich, rzecznych jednostek wodnych na Dnieprze, aby przeciwdziałać dalszym postępom ukraińskiej armii.

Rosyjscy blogerzy wojskowi apelują do szefów władz Dagestanu, Tatarstanu, obwodu astrachańskiego i Kraju Krasnodarskiego oraz Kraju Nadmorskiego, by ci wysyłali łodzie skonfiskowane kłusownikom na front w obwodzie chersońskim podkreślając, iż 10 pułków i brygad Zgrupowania Sił "Dniepr" potrzebuje łodzi i innego sprzętu wojskowego.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych wezwał do odtworzenie flotylli rzecznej "Dniepr"

Fragment analizy ISW

Na apel odpowiedział stojący na czele władz Dagestanu, Siergiej Melikow, który nakazał przekazanie łodzi skonfiskowanych kłusownikom rosyjskiej armii.

"Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych wezwał do odtworzenie flotylli rzecznej 'Dniepr', która była aktywna w latach 1735-1739 oraz 1787-1792, a także w czasie wojen Rosji z Turcją, w czasie rosyjskiej wojny domowej i w czasie II wojny światowej" - pisze think tank. Zdaniem tego blogera zgrupowanie "Dniepr" może być wzmocnione zwykłymi, cywilnymi łodziami.

Inni blogerzy, w tym były pułkownik FSB, Igor Girkin twierdzą, że Rosjanie w obwodzie chersońskim potrzebują łodzi i sprzętu, aby trzymać Ukraińców tak daleko od delty Dniepru, jak to możliwe.

ISW ocenia, że tak liczne apele o wzmocnienie zgrupowania "Dniepr" łodziami wskazują, że wielu rosyjskich blogerów wojskowych obawia się, iż Ukraińcy będą w stanie przekroczyć Dniepr i uważają, że obecne dowództwo zgrupowania "Dniepr" nie ma wystarczającej ilości wojsk na taką ewentualność.

ISW pisze o "niewielkich postępach" ukraińskiej kontrofensywy 3 lipca.

Kontrofensywa Ukrainy: Jakie terytorium wyzwoliła ukraińska armia?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Niemal stuletnia Ukrainka pieszo uciekała przed Rosjanami. Pokonała 10 kilometrów
Konflikty zbrojne
Eksperci ONZ: Na Charków spadła rakieta Kim Dzong Una
Konflikty zbrojne
Rosyjski polityk z żoną nielegalnie adoptowali dzieci z Ukrainy. Jedno porzucili
Konflikty zbrojne
Rosyjski szpieg w szeregach Bundeswehry. Były oficer przyznał się do winy
Konflikty zbrojne
Czeczeni u wrót obwodu sumskiego. Rosja przygotowuje się do majowej ofensywy?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?