Niemal 100 czołgów Leopard nie trafi na Ukrainę przez sprzeciw Szwajcarii

Szwajcarska Rada Związkowa (kolegialna głowa państwa, organ pełniący rolę rządu Szwajcarii) sprzeciwiła się prośbie szwajcarskiego koncernu Ruag AG w sprawie przekazania Ukrainie 96 czołgów Leopard 1A5.

Publikacja: 28.06.2023 14:04

Czołg Leopard 1A5

Czołg Leopard 1A5

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

Szwajcarska Rada Związkowa oceniła, że zgoda na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę jest niespójna z obowiązującym w Szwajcarii prawem.

Szwajcarska firma chciała przekazać Ukrainie czołgi Leopard kupione we Włoszech

Rada podkreśliła, że kluczowe jest dla niej przywiązanie Szwajcarii do zasady neutralności i rzetelność w zakresie stosowania zasady praworządności.

27 kwietnia koncern Ruag AG zwrócił się z prośbą o zgodę na reeksport na Ukrainę 96 używanych i niesprawnych czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę.

Czołgi znajdują się obecnie w magazynie we Włoszech (przez Ruag AG zostały zakupione w 2016 roku) i wymagałyby przywrócenia im sprawności w Niemczech przed przekazaniem ich Ukrainie.

Czytaj więcej

Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji

Rada Związkowa uznała jednak, że sprzedaż czołgów Ukrainie przez szwajcarską firmę jest niemożliwe biorąc pod uwagę obowiązujące w Szwajcarii prawo i oznaczałaby odejście od szwajcarskiej polityki neutralności.

W szwajcarskim parlamencie toczyła się niedawno debata ws. przygotowanego przez parlamentarną komisję ds. bezpieczeństwa projektu ustawy zezwalającej państwom trzecim na dostawy broni wyprodukowanej w Szwajcarii.

Zdaniem parlamentarnej większości zgoda na przekazanie broni stoi jednak w sprzeczności z zasadą neutralności kraju.

Szwajcaria konsekwentnie odmawia przekazywania broni Ukrainie

W lutym Szwajcaria odmówiła zgody na reeksport przez Hiszpanię dwóch szwajcarskich dział przeciwlotniczych Oerlikon kal. 35 mm na Ukrainę.

Rada Związkowa uznała, że sprzedaż czołgów Ukrainie przez szwajcarską firmę

W 2022 roku Szwajcaria odmówiła zgody na wysłanie przez Niemcy amunicji wyprodukowanej w Szwajcarii, która obecnie znajduje się w niemieckich magazynach, na Ukrainę. Chodziło o amunicję kalibru 35 mm do zestawów przeciwlotniczych Gepard wyposażonych właśnie we wspomniane wyżej działa Oerlikon.

W czerwcu 2022 roku Szwajcaria nie zgodziła się też, by Dania dostarczyła Ukrainie szwajcarskie transportery opancerzone, które duńska armia posiada w wyposażeniu.

Za każdym razem szwajcarski rząd uzasadnia odmowy tym, że - jako kraj neutralny - zgodnie z prawem nie może dostarczać broni do krajów, które są zaangażowane w trwające konflikty zbrojne.

Szwajcarska Rada Związkowa oceniła, że zgoda na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę jest niespójna z obowiązującym w Szwajcarii prawem.

Szwajcarska firma chciała przekazać Ukrainie czołgi Leopard kupione we Włoszech

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 871
Konflikty zbrojne
Izraelski atak na południe Strefy Gazy. 71 osób nie żyje, prawie 300 rannych
Konflikty zbrojne
Rosja straszy zmianą doktryny użycia broni atomowej. Co może mieć na myśli?
Konflikty zbrojne
Prawie cały Sejm o ludobójstwie Tatarów krymskich, Konfederacja o ludobójstwie na Wołyniu
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konflikty zbrojne
Rosyjski pilot nie wytrzymał. Po ataku na dziecięcy szpital skontaktował się z ukraińskim wywiadem
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą