Rosjanie twierdzą, że zatrzymali "dużą ukraińską ofensywę"

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow oświadczył w poniedziałek, że rankiem, 4 czerwca, ukraińska armia rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę działania ofensywne w południowej części obwodu donieckiego, ale rosyjska armia miała powstrzymać natarcie.

Aktualizacja: 05.06.2023 09:47 Publikacja: 05.06.2023 05:28

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Według słów gen. Konaszenkowa Ukraińcy rozpoczęli ofensywę na pięciu odcinkach frontu na kierunku południowodonieckim. Do walki miały zostać wprowadzone 23 i 31 Brygady Zmechanizowane ze strategicznych rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy, wspierane przez inne oddziały i pododdziały wojskowe.

Szef Sztabu Generalnego Rosji dowodzi jednostkami na wysuniętej pozycji?

- Łącznie sześć zmechanizowanych i dwa pancerne bataliony wroga brały udział w walkach. Celem wroga było przełamanie naszej obrony w najbardziej wrażliwym, w jego opinii, sektorze frontu - mówił rzecznik resortu obrony Rosji.

Według Konaszenkowa ofensywa została odparta, a Ukraińcy stracili ponad 250 żołnierzy, 16 czołgów, trzy bojowe wozy piechoty i 21 pojazdów opancerzonych. Wojskami rosyjskimi, na wysuniętej pozycji, miał dowodzić szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, głównodowodzący rosyjskimi siłami na Ukrainie, gen. Walerij Gierasimow.

Komunikat o odparciu ofensywy pojawił się na kanale resortu obrony Rosji w serwisie Telegram o 1:30 czasu moskiewskiego w poniedziałek.

Ukraiński resort obrony ani ukraińska armia jak dotąd nie skomentowały tych doniesień.

Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, w niedzielę opublikował na Twitterze komunikat, w którym cytuje słowa piosenki "Depeche Mode" "Enjoy the silence". "Słowa są bardzo niepotrzebne/Mogą tylko ranić" - pisze Reznikow. Wpisowi towarzyszy klip na którym ukraińscy żołnierze w geście wzywającym do milczenia kładą sobie palec na ustach. 

Wpis Reznikowa można odebrać jako prośbę o nieinformowanie o działaniach ukraińskiej armii w związku z rychłą kontrofensywą, którą ukraińskie władze od pewnego czasu coraz intensywniej zapowiadają.

Tymczasem w poniedziałek Departament Komunikacji Strategicznej (STRATCOM) Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił wpis, z którego wynika, że rosyjskie siły okupacyjne "intensyfikują informacyjne i psychologiczne operacje" i "na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram i mediach społecznościowych planują zintensyfikować rozpowszechnianie niewiarygodnych informacji o działaniach Sił Zbrojnych Ukrainy. A także własnych formacji" - czytamy w informacji na kanale Telegram.

Ukraińska kontrofensywa może ruszyć w każdym momencie

Ukraińcy mieli od miesięcy przygotowywać się do kontrofensywy, której celem jest odbicie ziem zajętych przez Rosjan. Ukraina ma wykorzystać do kontrofensywy zachodnie czołgi podstawowe - leopardy i challengery, a także zachodnie pojazdy opancerzone.

W opublikowanym w sobotę na łamach "Wall Street Journal" wywiadzie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina jest gotowa do kontrofensywy, ale przestrzegł, że jej efekty nie muszą przyjść od razu, a koszty będą duże. - Mówiąc szczerze może potoczyć się na różny sposób, kompletnie inny. Ale zamierzamy to zrobić i jesteśmy gotowi - stwierdził.

W ostatnim czasie rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy przeprowadzili dwa rajdy na terytorium obwodu biełgorodzkiego, doszło też do dużego ataku dronów na Moskwę. Działania te niektórzy analitycy uważali za przygotowania do kontrofensywy - miały one służyć zmuszeniu Rosjan do przesunięcia części sił z frontu na Ukrainie na granicę Rosji.

Czytaj więcej

Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca

Rosjanie kontrolują obecnie 18 proc. terytorium, które społeczność międzynarodowa uważa za terytorium Ukrainy. W 2014 roku Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu, a jesienią 2022 roku - nielegalnej aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Linia frontu na Ukrainie rozciąga się na długość ok. 1 000 km i przebiega przez obwody charkowski, doniecki, ługański, zaporoski i chersoński. Rosjanom w wyniku działań wojennych po 24 lutego 2022 roku udało się opanować terytorium zapewniające lądowe połączenie Krymu z resztą Federacji Rosyjskiej.

Ukraina deklaruje, że celem wojny jest dla niej odbicie wszystkich okupowanych przez Rosjan terytoriów, w tym Krymu.

Według słów gen. Konaszenkowa Ukraińcy rozpoczęli ofensywę na pięciu odcinkach frontu na kierunku południowodonieckim. Do walki miały zostać wprowadzone 23 i 31 Brygady Zmechanizowane ze strategicznych rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy, wspierane przez inne oddziały i pododdziały wojskowe.

Szef Sztabu Generalnego Rosji dowodzi jednostkami na wysuniętej pozycji?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"