"Politico": USA mogą zgodzić się, by inni przekazywali myśliwce F-16 Ukrainie

Administracja Joe Bidena jest poddawana coraz większej presji, by dać zielone światło w sprawie przekazania myśliwców F-16 Ukrainie, po tym jak Wielka Brytania ogłosiła, że będzie szkolić ukraińskich pilotów myśliwców z obsługi zachodnich maszyn.

Publikacja: 18.05.2023 05:15

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 449

Swoje apele o dostarczenie Ukrainie zachodnich myśliwców ponowił w czasie podróży po Europie zachodniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Koalicja na rzecz przekazania Ukrainie myśliwców F-16

Serwis "Politico" pisze, że choć administracja Joe Bidena nadal sprzeciwia się przekazaniu swoich myśliwców Ukrainie, to może zbliżać się moment, w którym USA wyrażą zgodę, by inne państwa, dysponujące myśliwcami F-16, przekazały te maszyny ukraińskim Siłom Powietrznym. Producentem myśliwców F-16 jest amerykański koncern,  Lockheed Martin.

We wtorek, w czasie wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii, brytyjski premier, Rishi Sunak ogłosił, że wraz z Zełenskim rozpoczynają tworzenie koalicji ws. dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16. W ramach tych działań Wielka Brytania ma wkrótce rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi zachodnich myśliwców. Deklarację o gotowości szkolenia ukraińskich pilotów w tym zakresie złożyła też Belgia.

Czytaj więcej

Kolejny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Eksplozje w Kijowie

Zełenski, przemawiając do uczestników szczytu Rady Europy w Reykjaviku przekonywał, że - biorąc pod uwagę rozmiary Ukrainy - jego kraj potrzebuje "dodatkowych zestawów obrony przeciwlotniczej (...)". - Potrzebujemy też nowoczesnych myśliwców bez których żaden system obrony przeciwlotniczej nie będzie doskonały - dodał.

Temat myśliwców F-16 dla Ukrainy pojawi się także prawdopodobnie na zbliżającym się szczycie grupy G-7 w Japonii.

Biały Dom nigdy nie wykluczył wyrażenia zgody na to, by kraje trzecie przekazały amerykańskie myśliwce, którymi dysponują Ukrainie. Każdy posiadacz myśliwców F-16, przed przekazaniem ich ukraińskiej armii, musi uzyskać zgodę na reeksport tego uzbrojenia od USA.

Na razie żaden europejski rząd nie zwrócił się z formalną prośbą do USA o zgodę na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie

Rzecznik Pentagonu pytany o taką zgodę, wskazał na styczniową publikację "Politico", w której wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony stwierdził, że "nie sądzi, by USA były przeciw" temu, aby kraje trzecie przekazały myśliwce Ukrainie. Rozmówca "Politico" prosił wówczas o zachowanie anonimowości uzasadniając to tym, że dyskusja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Holandia, Belgia, Polska i Dania "przesiadają się" z F-16 na F-35

"Politico" zwraca uwagę, że choć Wielka Brytania, która wraz z Ukrainą tworzy koalicję na rzeczy pozyskania myśliwców F-16 dla Kijowa, nie posiada takich myśliwców, to ma je np. Holandia, która również przyłączyła się do tej koalicji. Holenderskie Siły Powietrzne są w trakcie "przesiadania się" z myśliwców F-16 na myśliwce F-35, co - potencjalnie - "uwolni" część posiadanych przez ten kraj myśliwców F-16 (Holandia ma ich w służbie 48). "Politico" wskazuje też, że proces wymiany F-16 na F-35 zajdzie też w najbliższych latach w Belgii, Polsce i Danii.

USA podkreślają, że - w ich ocenie - myśliwce F-16 nie są tym, czego ukraińska armia potrzebuje na obecnym etapie konfliktu.

Jeden z przedstawicieli Departamentu Obrony wylicza, że trzy najważniejsze zestawy uzbrojenia, których potrzebuje Ukraina to: zestawy przeciwlotnicze, artyleria i sprzęt pancerny.

Jak pisze "Politico" na razie żaden europejski rząd nie zwrócił się z formalną prośbą do USA o zgodę na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie, ale rozmowy takie mogą rozpocząć się przed szczytem NATO w Wilnie, który jest zaplanowany na lipiec.

Konflikty zbrojne
Izrael odroczył wprowadzenie zawieszenia broni. "Atakujemy cele Hamasu"
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1060
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Dlaczego nie skierować 7 Brygady Obrony Wybrzeża na Gotlandię?
Konflikty zbrojne
Izraelski rząd ratyfikował porozumienie z Hamasem. Naloty do ostatniej chwili
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Konflikty zbrojne
Ostatni polski zakładnik w Strefie Gazy. Kiedy wróci do rodziny?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego