Ukraina o Patriotach: Będziemy strącać rosyjskie samoloty z odległości 150 km

Im szybciej zestawy przeciwlotnicze Patriot przekazane Ukrainie przez Niemcy będą gotowe do użycia, tym szybciej Ukraińcy będą w stanie rozpocząć realizowanie ważnych zadań - mówił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ignat, na antenie ukraińskiej telewizji.

Publikacja: 19.04.2023 10:36

Zestaw patriot

Zestaw patriot

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 420

- Jeszcze ich nie widziałem, ale czekamy - powiedział płk Ignat pytany o zestawy Patriot przekazane przez Niemcy Ukrainie.

Rząd Niemiec opublikował we wtorek w swym serwisie internetowym uaktualnioną listę pomocy wojskowej, przekazanej przez Niemcy Ukrainie. Wykaz obejmuje dostawy z niemieckich sił zbrojnych oraz z niemieckiego przemysłu, finansowane przez rząd federalny.

Z listy wynika, że na Ukrainę dostarczony został m.in. system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot.

Czytaj więcej

Niemcy przekazały Ukrainie system obrony powietrznej Patriot

- Im szybciej osiągną one gotowość bojową, tym będzie lepiej, będziemy w stanie reagować i robić rzeczy, o których mówimy od dłuższego czasu. Kompleks ma tak daleki zasięg, że może razić cele na odległość 150 km, co pozwoli nam odepchnąć rosyjskie lotnictwo od naszych granic tak daleko, jak to możliwe - mówił na antenie ukraińskiej telewizji płk Ignat.

- Zestaw może też, jeśli jest to Patriot-3, strącać cele balistyczne - zauważył rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy. - Wprawdzie (jest to możliwe) na odległość ok. 40 km, ale wciąż, będzie to pierwszy zestaw, który może strącać takie pociski balistyczne jak Iskander-M i inne. Oczywiście, będzie to wzmocnienie i historyczny krok, który właśnie ma miejsce - dodał.

850

Tyle pocisków manewrujących wystrzeliła Rosja w kierunku celów na Ukrainie od początku wojny

Płk Ignat wyliczał, że Rosja wystrzeliła 850 pocisków manewrujących różnego rodzaju w kierunku celów na Ukrainie, w tym precyzyjne pociski Kalibr, Ch-101 i pociski balistyczne Iskander, ale "nigdy nie zdołali osiągnąć swoich celów". Dlatego, jak dodał, wróg zaczął używać "tańszych metod" - kierowanych bomb powietrznych starszego typu, a latem ma rozpocząć masową produkcję pocisków Ch-50. 

- Sprawy przybrały taki obrót, że muszą nie tylko wykorzystywać czołgi T-55, ale też sięgać po wszelkie dostępne bronie - ocenił dodając, że w Rosji widać "głód amunicji, pocisków, rakiet".

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne